הקבינט ידון בפרטים

אופטימיות זהירה בישראל: "מתווה להסכם מול חמאס בהישג יד"

לפי גורמים מדיניים השיחות בפריז הובילו למתווה שיונח על שולחן הקבינט. בהמשך יידרשו להחליט על שמות החטופים והאסירים הפלסטינים שישוחררו והתנאים להפסקת אש | גורם ישראלי בכיר: "יש אופטימיות זהירה ואין עדיין עסקה קרובה, המטרה היא להציג מתווה לפני חודש רמדאן" (חדשות)

יהודה גל | כיכר השבת |
שטיח התקווה בכיכר החטופים בשלוש שפות של התיווך (צילום: יהודה גל)

המשלחת הביטחונית מדינית הישראלית שהשתתפה בפסגה בפריז השקיעה מאמצים רבים בימים אחרונים במהלך הדיונים כדי להשיג מתווה שיניב עסקה לשחרור חטופים מול חמאס. בסיום הדיונים חברי המשלחת שבו לישראל עם אופטימיות זהירה, כאשר לפי גורמים מדיניים קיימת פריצת דרך במגעים לקראת מתווה מוסכם מול חמאס. הקבינט המורחב יצטרך לדון בכל הפרטים.

לפי פרסום של כאן חדשות, עוד לפני כינוס קבינט המלחמה אתמול - ראש הממשלה כבר הודיע לאמריקנים שישראל תוציא את המשלחת לפריז. המשמעות היא שהדיונים עם גנץ ואיזנקוט נעשו באופן מלאכותי גם אם באופן רשמי הם היו שותפים להחלטה להוציא את המשלחת.

במהלך הדיונים, ראש המוסד דדי ברנע לשיחות נפרדות בארבע עיניים עם ראש ה-CIA וויליאם ברנס, ראש ממשלת קטאר מוחמד אל-תאני וראש המודיעין המצרי עבאס כאמל. בנוסף, התקיימו פגישות מורחבות בהשתתפות חברי המשלחת הישראלית, שעימה נמנים ראש השב"כ רונן בר ואלוף במיל' ניצן אלון, עם נציגי שלוש המדינות המתווכות שפועלות מול חמאס.

לדברי העיתונאי ירון אברהם, ישראל אמנם מקיימת את הדיונים בעיקר מול המתווכות, אבל בפועל חמאס מנווט את הצד שלו באופן מתיש ומורכב, עם הרבה עליות וירידות, ולדברי גורם ביטחוני שמעורב בדיונים: עד הרגע האחרון צריך להגביר את הלחץ, כי רק מו"מ תחת אש - יוכל לעבוד.

כיכר החטופים בכניסת השבת (צילום: יהודה גל)

יוזכר כי הפרטים המעשיים טרם סוכמו ובשלב הבא, השיחות יכללו את שמות החטופים והאסירים הפלסטינים שישוחררו, הפרמטרים לפיהם תתבצע העסקה, והתנאים להפסקת האש.

בערוץ הטלוויזיה הסעודי "אל-חדת" דווח כי המספר העדכני שחמאס דורש תמורת שחרור 40 חטופים עומד כעת על "בין 200 ל-300 אסירים".

מוחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר מוקדם יותר בריאיון לערוץ "אל-ערבי" הקטארי, כי "השעות הקרובות יגלו אם ניתן להגיע להפסקת אש לפני חודש הרמדאן או לא". בחמאס אמרו שהם בוחנים את ההבנות שהושגו בפריז, גם בהנהגה הצבאית בעזה וגם בהנהגה המדינית שיושבת בקטאר ובאיסטנבול.

בתוך כך, בכיכר החטופים קיימו היום משפחות החטופים ארוחת שבת מיוחדת, "כמו במנהרות החמאס", כפי שקיימו אתמול בערב, כשהציבו לצד כל כיסא צלחת עם רבע פיתה, לצד בקבוק מים עכורים וקצת גבינה. החטופים ששבו, נזכיר, סיפרו כי אלו הארוחות שאכלו לרוב בשבי. בשעה 19:30 תתקיים עצרת התמיכה בחטופים ובני משפחותיהם, תחת המסר "בוחרים בחטופים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר