התכנית המהפכנית

דיווח: הצבא שוקל להקים ישיבה ללוחמים חרדים כדי לאבטח בסיסים

בעקבות הצורך המבצעי בהגדלת סדרי הכוחות ומערך השינויים בתחומי הגיוס, בצה"ל בוחנים אפשרות של הקמת ישיבה ללוחמים חרדים שיוכלו להשתלב בשמירה על אזורים בטוחים |  המטרה: שילוב החרדים בצבא והורדת הלחץ הציבורי לשוויון | קצין בכיר שמעורב בתוכניות: "זו משימה אפשרית, אבל אם נלך עם הראש בקיר זה לא יקרה" (חדשות צבא וביטחון)

ב. ניסני | כיכר השבת |
מילואימניקים חרדים (צילום: נועם עוזרי)

האתגר המבעבע מזה שנים בחרה הישראלית יותר מל, הוא סוגיית השוויון בנטל, הפתרון אליו חותרים בצבא עשוי להיות מורכב ורגיש לא פחות מהכנת תכניות מבצעיות לכיבוש רפיח או דרום לבנון. הצורך של הצבא הוא בהגדלת סדרי הכוחות, הרחבת מערך המילואים ואבטחת בסיסים באזורי הגבול, והדבר אותו שוקלים בצמרת צה"ל הוא הקמת ישיבה ללוחמים חרדים באזור הגבול, בה יוכלו לשלב לימוד תורה ומשימות אבטחה. כך פורסם היום (שני) ב'ידיעות אחרונות'.

אחד הרעיונות, שנחשפו בכתבה של העיתונאי יוסי יהושע הוא הקמת ישיבה במעבר גבול בטוח יחסית, למשל בגבול ירדן. חיילים חרדים יוכלו גם לשרת וגם לשמור על אורחות חייהם, מבלי שיזיזו אותם לגזרות אחרות וכמובן שגם נשים לא ישרתו שם. גם בחיל האוויר הגבירו הילוך עם פרויקט ייחודי והוא הקמת דיר תת־קרקעי נדת״ק (מקום מסווג ומאובטח לפעילות המפקדים וקציני הבסיס) חרדי בבסיס רמת דוד. גם שם השירות יהיה ללא נשים, לצד התאמה של סוגי הכשרויות במזון ועוד צרכי דת כמו פעילות שיעורי תורה ובתי כנסת.

אחד הקצינים שוחח עם הכתב ואמר "זו משימה אפשרית", "כדי להביא להביא מספר גבוה של מתגייסים חרדים יהיה צורך בגמישות של הצבא והחברה הישראלית בנושא שילוב נשים. הרי לא נוכל לשלב נשים בבסיסים כאלו ,אם נלך עם הראש בקיר זה פשוט לא יקרה".

בתוך כך, תכנית נוספת בחיל האוויר היא של ייעוד חרדים למשימות הגנה על הבסיסים נושא שזקוק לתגבור בהול על רקע תכניות ארגון הטרור חמאס והניסיונות להגיע לבסיסי חיל אוויר בדרום ביום הטבח בשבת שמחת תורה.

בתוך כך, שלושת שופטי בג"ץ הוותיקים - ממלא-מקום נשיא בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, יצחק עמית ונעם סולברג - יקיימו היום (שני) דיון ראשון בעתירות שמבקשות לחייב את המדינה לגייס תלמידי ישיבות לצה"ל.

פעילי ארגונים שעתרו לבג"ץ בנושא גיוס תלמידי ישיבות צפויים לקיים הפגנה בכיכר אגרנט הסמוכה לבית המשפט העליון, שבה יקראו להכרעה בסוגיה הנפיצה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר