הליצנים של צה"ל

המילואימניקים שקיבלו משימה רצינית: לגרום לחיילים לחייך

הצצה למרכז לשיקום עורפי (מלש"ע) בצה"ל, אליו מגיעים חיילים הזקוקים לטיפול נפשי ארוך טווח. שני מילואימניקים המשמשים כליצנים רפואיים בולטים שם בנוף (צבא)

בני סולומון | כיכר השבת |
(צילום: אתר צה"ל)

באתר צה"ל, בכתבה החתומה בידי הילה גד, נחשף הבוקר (שני) המרכז לשיקום עורפי (מלש"ע) בצבא, אליו מגיעים חיילים הזקוקים לטיפול נפשי ארוך טווח.

במסגרת המרכז פועלים קצני בריאות נפש במילואים, אולם לצידם  גם שני מילואימניקים בולטים בנוף - דויד (דוש) וקרן (ג'ונם), ליצנים רפואיים.

הכול התחיל ב-2016, כשדויד בראשי (דוש) שיתף פעולה עם יורם בן יהודה, כיום מפקד המלש"ע, ויחד הם הכניסו את הליצנות השיקומית למועדון שיקום 'החממה', המיועד לנפגעי פעולות האיבה. מאז, נולד התפקיד הצבאי החדש - ליצן רפואי במילואים, אותו מאיישים דוש וג'ונם באדיקות.

"לליצן יש את הסממנים שלו, תכונות אוניברסליות שחובה לקדש", תיאר דוש, או שהוא כמו שהוא מכנה את עצמו, 'הרמטק״לאון באתר צה"ל, "למשל, הנעליים הגדולות, שמסמלות את העובדה שהוא תמיד נמצא במקום שגדול עליו בכמה מידות. זה אומנם יוצר הרבה מכשולים, אבל הוא ממשיך להתקדם, וצולח אותם בדרך מצחיקה ולעיתים מרגשת. בנוסף, לליצן יש פרח כדי שתמיד יהיה לו מה לתת לאחרים".

ג'ונם 'רב-לצית', מצדה, מספקת הסבר לעוד אלמנטים מוכרים: "האף האדום מאפשר לאנשים להיפתח אלינו. יש גם את אלמנט הפסים - הליצן תמיד קופץ בין גבולות. הוא לא רואה קירות, הוא רואה אתגרים, וזה מאפשר לו להגיע למקומות עמוקים בנפש האדם בפרק זמן קצר מאוד״.

מטרת הטיפולים במלש"ע היא חזרה לשגרה, ולצמד הליצנים יש תפקיד חיוני: "לקחנו על עצמנו להחזיר את ההומור, שהוא אחד המשאבים הכי חשובים. הוא גורם לאדם להרגיש בטוח, ולהסתכל על דברים מזווית אחרת".

ואכן, במחקרי עבר, הוכח כי הומור מסייע לייצר אנדורפין, להפחתת כאב, וכן מאיץ את החלמת המטופל. בזכות היתרונות הברורים לבריאות הגוף והנפש, הליצנות הרפואית שייכת לתחום הרפואה המשלימה, וממוסדת במדינות רבות בעולם, וגם בצבא.

"בכל פעם שמשוחחים עם חייל, או אפילו עם ילד חולה בבית החולים", שיתף דוש בין היתר, "אנחנו צריכים לזכור שאין באמת למה לחייך, כי כרגע הכול רע, אבל כן יש הרבה סיבות להחזיר את החיוך, וזו המטרה שלנו". ואכן, לא כל הימים פשוטים, ויש רגעים בהם צמד הליצנים צריכים לעצור ולחשב מסלול מחדש.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר