הישובים הערבים מלחיצים

חשש מחדירת מחבלים: יישובים בשרון הציבו מתקני הגנה טכנולוגים משופרים

רשויות שנמצאות באזורים קרובים לישובים ערביים באזור השרון התקינו לאחרונה אמצעים טכנולוגים כדי להרחיב את מערכות ההגנה מפני חדירה  • במקרה של זיהוי נשלחת התרעה (חדשות)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
מערכת המכ"ם החדישה בקדימה צורן (צילום: באדיבות מועצת קדימה צורן)

מאז מתקפת החמאס על יישובי עוטף עזה בשבת שמחת תורה, תושבים בשרון נמצאים בחשש גדול ממתקפה דומה שתגיע מהערים הפלסטיניות.

רשויות באזור השרון באזורים הסמוכים ליישובים ערביים התקינו מערכות מכ"ם המתריעות על חדירת מחבלים כלקח ממתקפת חמאס שירעה בשמחת תורה. כך לפי דיווח של העתונאי ירון דורון ב'ישראל היום'.

ההתקנה הראשונה של אמצעים טכנולוגים הייתה ביישוב קדימה־צורן, הסמוך לעיר הפלשתינית טול כרם.

במקביל, יישובים רבים בשרון שנמצאים סמוך לקו התפר הקימו בחודשים האחרונים עמדות ירי ותצפית, מגדלי שמירה, רעננו את כיתות הכוננות והגבירו את הסיורים ליד גדר ההפרדה. בחודש האחרון חלקם מוספים שכבת הגנה נוספת מפני תרחיש של חדירת מחבלים - באמצעות התקנת מערכות מכ"ם רגישות שיזהו כניסה של עצמים ויתריעו.

מדובר במערכת ברמה אזרחית ולא צבאית ומטרתה להודיע לאגף הביטחון ולמוקד היישובי על מחבלים או גורמים עוינים שמתקרבים לגבולות היישוב. המערכת הוצבה בצד המזרחי של המועצה לכיוון הכפרים הפלשתיניים.

מערכת המכ"ם משוכללת ויכולה לפעול בכל סוגי מזג אוויר, לרבות סערה וערפל חורפי. בעזרת תוכנה מיוחדת, המערכת יודעת לזהות ולהתריע מפני עצמים שהוגדרו מראש כמו רכבים, סוסים או אנשים. המערכת מזהה ומדווחת אל מסך המעקב את הזיהוי, במקרה של אירוע חירום מוקד המועצה פונה ישירות לתחנת המשטרה שדות ובמקביל מקפיץ רכב סיור למקום.

לפי הודעת מועצת קדימה צורן, החשש מחדירות ומאיומי פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) לאחר אירועי השבעה באוקטובר ומלחמת חרבות ברזל, הובילו את המועצה המקומית קדימה צורן, באמצעות אגף הביטחן, להגביר את האמצעים הטכנולוגים שברשותה. קדימה צורן סמוכה ליישובי המשולש ולקו התפר. לאחרונה, מדי לילה מתרבים אירועי היריות והפיצוצים מיישובי המשולש ולמוקד היישובי מתקבלות פניות רבות מתושבים.

קרן גרין, ראש המועצה מקומית קדימה-צורן: "ביטחון התושבות והתושבים שלנו הוא מעל הכל. אני לא מחכה למדינה ולמשטרה שתגביר את הביטחון שהיא אמורה לספק. אחרי אירועי השבעה באוקטובר, המועצה בראשותי לא חסכה בדבר על מנת להעניק מעטפת ביטחונית ליישוב עד כמה שאפשר. מערכת המכ"ם תסייע רבות לאגף הביטחון ותתריע מפני הסכנות מבעוד מועד. מדובר בצעד תקדימי ויומרני לרשות מקומית".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר