"הבנתי שזה רגע האמת"

הנווט שיירט את הטיל: "עד שאתה לא באוויר, אתה לא יודע מה יעמוד מולך"

שעות לאחר שהשתתף במבצע ההגנה האווירי הגדול בתולדות צה"ל ואלי האנושות כולה, ר', משתף את Y-net בחוויה הלילית הדרמטית: "עוד מעכלים את מה שקרה" (צבא)

ב. ניסני | כיכר השבת |

הפגיעה בבסיס חיל האוויר בנבטים, התיקון והפעילות ששבה לסדרה (צילום: דובר צה"ל)

בעוד בישראל מנסים לעכל את ליל השימורים שעבר על רוב אזרחי המדינה, בחיל האוויר ובצה"ל, מסכמים בסיפוק רב את אחד ממבצעי ההגנה האוויריים המוצלחים ביותר בתולדות צה"ל, מדינת ישראל וייתכן שאף בתולדות האנושות.

במשך שעות, מערכות ההגנה האוויריות השונות, שרובם פותחו בידי צה"ל או חברות ישראליות בשירות צה"ל ומדינת ישראל, ולחלקן אף אסור בפרסום, יירטו את מתקפת הטילים והכטב"מים הגדולה, "מתנת" איראן לישראל כתגובה לחיסול בדמשק לפני כשבועיים.

מי שעוד נטלו חלק במבצע המורכב, הם טייסי חיל האוויר, שבמשך שעות הערב המוקדמות אמש (מוצ"ש), "עלו" לאוויר במטרה להגן על שטחה הריבוני של מדינת ישראל - בעיקר בחלקה האווירי.

במהלך היום, דובר צה"ל פרסם תיעודים מיירוטים מרשימים של מטוסי חיל האוויר כנגד מטרות האויב שהתקרבו במהלך הלילה לשמי ישראל וחלקם הקטן (מאוד) אף חדר את ההגנה החדשנית והמתקדמת והתפוצץ בזירות שונות - בדרום ובצפון.

וכך זה נראה מהקוקפיט | מטוסי חיל האוויר מיררטים כטב"מים איראניים (צילום: דובר צה"ל)

ר', נווט בחיל האוויר, העניק הערב (ראשון) ראיון לאתר 'Y-net', ובו הוא חולק עם הציבור הישראלי, חלק מהתחושות והאנדרלין בלילה שכזה. "לילה כזה היסטורי נותן תחושת סיפוק וגאווה" הוא אומר.

"זו הסיבה שהתגייסתי לפה. יש הרבה רגעים שאקח מהטיסה הזו, רגעים שאנחנו עוד מעכלים את מה שקרה בהם" הוא מוסיף. "כבר כמה ימים שאנחנו במודיעין טוב לגבי אירוע כזה שיקרה. אנחנו עם מוכנות גבוהה בטייסת בפרט ובחיל האוויר בכלל על מנת להגיב למה שלא יגיע. ועדיין, עד שאתה לא באוויר ופוגש את הכלים, אתה לא יודע מה יעמוד מולך" הוא מספר.

ר', חושף את "הכלי" עליו הוא 'רוכב': "אני טס ב-F-16I, המראנו קצת אחרי חצות לכיוון מזרח המדינה, המשימה שלנו הייתה ליירט כלים אוויריים בחלק הזה. למרות שהתכוננו לדברים האלה, בסוף אתה לא יודע מה תפגוש".

מפת התקיפות האוויריות כנגד ישראל בליל אמש (צילום: דובר צה"ל)

"לאור המלחמה" מוסיף ר' לספר, "יצא לי לקחת חלק בהרבה טיסות של הגנה על שמי המדינה ואז לא הגיעו בסוף כלים, ולכן היה הרבה אדרנלין רגע לפני המפגש הראשוני באוויר שהיה מלווה בהתרגשות".

"כשראיתי את הכלים הבנתי שזה רגע האמת, שאנחנו חייבים למנוע מהכלים האלה להיכנס לשטח ישראל" מספר ר'. "יש הרבה דריכות ורצון להצליח, ויש אחריות כבדה ששום כלי לא יגיע לעורף".

"בסוף, בעיניי, הרגע הכי משמעותי היה בעצם המגע הראשוני, נתקלנו במספר כלים וממש התחלנו יחד עם כוחות ההגנה הנוספים להפיל את המטרות. לראות את כל המערך של ההגנה האווירית מסביבנו היה ממש מעורר השתאות" הוא מספר.

"אני מגויס מ-7 באוקטובר, מאז אנחנו נותנים בטייסת מענה לכל הזירות, לילה כזה נותן תחושת סיפוק וגאווה, זו הסיבה שהתגייסתי לחיל האוויר" הוא מסכם.

נזק שנגרם לבסיס צה"ל בחרמון במתקפה האיראנית אמש (צילום: דובר צה"ל)

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות