עדכונים שוטפים

ישראל תקפה בסיס אווירי באספהאן - ושותקת | מחבלים ששיגרו רקטות חוסלו מהאוויר 

איראן מדווחת כי מערכות ההגנה האוויריות הופעלו, וכי הם הצליחו להפיל כמה מל"טים | האישור האיראני מגיע אחרי הודעה בארה"ב כי המתקפה הישראלית החלה וכי טילים נפלו באתרים שונים במדינה | איראן סגרה את כל המרחב האווירי שלה | דיווחים על פיצוצים גם בעיראק ובסוריה | ישראל הרשמית שותקת | עדכונים שוטפים

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י"א בניסן תשפ"ד | 19.04.24
(צילום: לפי סעיף 27א')

15:30 - ארגון הטרור חיזבאללה מודיע על מחבל נוסף שחוסל מאש צה"ל

15:00 - מזכיר המדינה בלינקן: הדבר היחיד שעומד בפני הפסקת אש בעזה - הוא חמאס. הם סרבו לכל ההצעות שהוגשו להם.

14:50 - כוחות צה״ל, שב״כ ומג״ב פתחו הלילה במבצע לסיכול טרור בנור א-שמס שבחטיבת מנשה, במהלכו עד כה הלוחמים חיסלו מספר מחבלים, עצרו מספר מבוקשים, חשפו מטענים וצירים וסרקו מבנים.

במהלך הפעילות נפצעו שני לוחמי צה״ל מסיירת חרוב באורח קל, בנוסף ללוחם מיחידת הלוט"ר וקצין במילואים מחטיבת המרום שנפצעו באורח בינוני.

כלל הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחותיהם עודכנו.

14:40 - מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן התייחס לתקיפה באיראן ואמר כי "ארה"ב לא הייתה מעורבת בשום פעולה התקפית". הוא סירב להגיד אם ארה"ב עודכנה מראש על התקיפה.

על המלחמה בעזה אמר בלינקן: "היינו ברורים, לא נתמוך במבצע גדול ברפיח. אנחנו מאמינים שלמבצע כזה יהיו השלכות נוראיות".

14:30 - איחוד האמירויות הביעה "דאגה עמוקה" מהמתיחות המתמשכת באזור וקראה להפגנת ריסון ולעצירת ההסלמה. בהצהרה היא קראה "לנהוג באיפוק מירבי על מנת להימנע מהשלכות חמורות".

14:10 - שרי החוץ של מדינות ה-G7 אמרו כי ימשיכו לפעול למניעת הסלמה של הסכסוך בין ישראל לאיראן. "אנחנו קוראים לכל הצדדים לפעול למניעת הסלמה נוספת", מסרו בהצהרה משותפת. "איראן תישא באחריות לפעולותיה הזדוניות והחתרניות במזרח התיכון". עוד נמסר כי אם איראן תעביר טילים בליסטיים לרוסיה – ינקטו נגדה "צעדים חדשים ומשמעותיים".

13:55 - שר החוץ הירדני איימן א-ספדי: "אנחנו מזהירים מפני סכנה של הסלמה אזורית. אנחנו גם מגנים את כל הפעולות שמאיימות בגרירת האזור למלחמה. פעולות התגמול הישראליות-איראניות חייבות להסתיים. המלחמה הבלתי אנושית בעזה חייבת להסתיים כעת. הפוקוס של העולם חייב להישאר בהפסקת התוקפנות הקטסטרופלית בעזה".

13:40 - בעיראק דווח על טיל שאותר אחרי התקיפה באספהאן, וטענו שמדובר בטיל ישראלי. מדובר ברקטה שמוליכה חימוש ייחודי, שנעשה בה שימוש לראשונה באזור. היא נורית ממטוס, נופלת בשלב מסוים - והחימוש שאותו נשאה ממשיך עד המטרה. אפשר ללמוד מכך שהתקיפה באיראן נעשתה מחוץ למרחב האווירי שלה.

13:20 - תצפיתניות מגדוד 869 זיהו לפני זמן קצר מחבלים ששהו במבנה צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון,

כלי טיס של חיל האוויר תקפו את המבנה ואת המחבלים ששהו בו.

13:00 - הקרמלין הודיע כי הוא בוחן את המידע בנוגע לדיווח על התקיפה הישראלית באיראן. בהצהרה נמסר עוד כי הקרמלין קורא לצדדים "להפגין איפוק".

12:35 - דיווח בוול סטריט ג'ורנל: ביידן שוקל סיוע נוסף של מיליארד דולר לישראל. לפי הדיווח, הסיוע יכלול תחמושת לטנקים וכלי רכב צבאיים.

12:10 - מפקד צבא איראן מוסיף פרטים על המתקפה הלילה באיספהאן: ״הכלים התוקפים היו רחפנים קטנים מאוד, המומחים שלנו עורכים כעת הערכה של התקרית ויכריזו מאוחר יותר על תוצאותיה״.

12:00 - תנועת צו 9 בתיעוד: משאיות עפר לשיקום המעבר ממנו נכנסו מחבלי הנוחב'ה.

"הרחק מעיני הציבור הישראלי מתחולל טירוף מוחלט של פינוקים לארגון הטרור הרצחני חמאס. מערכת אדירה, משומנת וחסרת פרופורציה של סיוע ואספקה כדי לספק אורך נשימה ליחיא סינואר. הבוקר עשרות משאיות של עפר הגיעו למעבר ארז כדי לדאוג להרחבתו ושיקומו. כל זאת על מנת לאפשר הוספה בכמות משאיות המוות למחבלי הנוחב'ה שרק לפני חצי שנה הרסו אותו ויצאו בדיוק משם למסע האונס והטבח של השביעי לאוקטובר".

"המחדל הנוראי הזה של ממשלת ישראל מרחיק את שיחרורם של החטופות והחטופים שלנו שנאנקים בשבי האיום בעוד מי שמחזיק בהם נהנה משפע חסר תקדים. לא מאוחר לעצור את זה, כדי להשיב את הילדים שלנו הביתה".

(צילום: צו 9)

11:30 - מפקד צבא איראן אומר כי הצבא יירט לפנות בוקר כמה אובייקטים מעופפים באזור איספאהאן.

בנוגע לתגובה האיראנית לישראל אמר: "ראינו בעבר את היכולות של איראן".

11:02 - שרים בכירים בממשלה תוקפים את השר בן גביר, "היה ונשאר ילדותי ולא רלוונטי לשום דיון, שרק גורם נזק בל יתואר למדינת ישראל", ציטט אותם העיתונאי עמית סגל.

בסביבת בן גביר הגיבו: "ראינו את הגורמים שטענו שחמאס מורתע והביאו אותנו לאן שהביאו אותנו"

10:58 - מפקד צבא איראן אישר: כוחותינו ירו לעבר ״חפצים מעופפים״ בשמי איספהאן, כוחותינו היו ערניים, הוא לא הזכיר את ישראל

10:55 - למנוע הסלמה: נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין התייחסה לדיווחים על התקיפה הישראלית באיראן, ואמרה כי "עלינו לעשות הכל כדי שכל הצדדים יימנעו מהסלמה של המצב במזרח התיכון". לדבריה, "זה הכרחי לחלוטין שהאזור יישאר יציב ושכל הצדדים יימנעו מביצוע פעולות נוספות". (רויטרס)

10:51 - מקורבו של ראש הממשלה, נתן אשל, התייחס בקבוצה פנימית לתקיפה באיראן, "אף אחד לא רוצה כרגע מלחמה עם איראן אנחנו הוכחנו להם שאנחנו יכולים לחדור ולפגוע בתחום שלהם והם לא הצליחו לשלנו".

"המסרים יותר חשובים מההתלהמות. יש לנו כרגע משימות יותר חשובות גם בעזה וגם בלבנון. אשרי העם שיש מנהיג כמו נתניהו שבת שלום".

10:44 - סוכנות הידיעות האיראנית תסנים: המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן מכחישה את הדיווחים בתקשורת הזרה כי קיימה ישיבת חירום הבוקר.

10:42 - ניו יורק טיימס: שלושה גורמים איראניים אמרו כי התקיפה פגעה בבסיס אווירי צבאי סמוך לעיר איספהאן. עוד אמרו כי התקיפה כללה מל״טים קטנים שייתכן ושוגרו מתוך איראן. מערכות המכ״ם לא זיהו כלי טיס בלתי מזוהים שנכנסו למרחב האווירי של איראן.

10:34 - לוחמי צוות קרב חטיבת הנח"ל ממשיכים לחסל מחבלים במרכז הרצועה; בסגירת מעגל מהירה הותקפו בירי ארטילרי ומהאוויר המרחב ממנו שוגרה רקטה לאשקלון

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

10:20 - משרד הביטחון, הביטוח הלאומי ומנהלת החטופים והנעדרים והשבים ומשפחותיהם במשרד רה"מ, מעדכנים כי חוק פדויי שבי שחוקק לפני שני עשורים עבור חיילים ששבו משבי האויב, צפוי להתעדכן ולהשתנות בחקיקה בעקבות אירועי ה-7/10 תוך הרחבה משמעותית של המענה הניתן לחטופים ששבו משבי האויב.

כיום חוק פדויי שבי מעניק תגמול חודשי של 1,375 ש"ח לכלל פדויי השבי, לרבות החטופים שחזרו מעזה.

לאחר עבודת מטה משותפת הוחלט לקדם תיקון לחוק כדי להרחיב את הסיוע הניתן. במסגרת זאת, סכום התגמול החודשי יוכפל ויעלה לכ-2,600 שח.

10:13 - שגרירות ארה"ב בישראל מחדשת את האזהרה לאנשיה כאן בארץ: אין לצאת מאזור תל אביב, ירושלים ובאר שבע עד להודעה חדשה

10:07 - סוכנות ידיעות באיראן מצטטת את הציוץ של השר בן גביר וכותבת ״הם לועגים לעצמם״

10:06 - השר איתמר בן גביר הגיב בעקיצה חריפה על התקיפה באיראן וכתב: דרד'לה, הציוץ הפך לויראלי ברשת

10:00 - קידוש השם: משפחות החטופים יוצאות בקריאה לקראת שבת שלפני פסח וקוראות להדליק נר ולהתפלל לשובם של החטופות והחטופים הביתה בשלום.

09:59: גינויים בעולם הערבי נגד ישראל:

עומאן מגנה את התקיפה המיוחסת לישראל באספהאן באיראן

09:55 - המרכז הרפואי לגליל עדכן כי מצבו של אחד מהפצועים בפיצוץ במתנ"ס ביום שלישי מוסיף להיות אנוש. לפי המרכז הרפואי, במחלקה לטיפול נמרץ כללי מאושפזים שני פצועים נוספים במצב בינוני עד קשה, וארבעה פצועים אחרים מהאירוע מאושפזים במחלקות כירורגיות ואורתופדיות במצב קל עד בינוני.

09:52 - בריטניה: לא ברור מי עומד מאחורי התקיפה באיראן, "אבל לישראל יש זכות להגן על עצמה. מתמקדים כעת בהורדת גובה הלהבות".

09:45 - בכיר איראני לרויטרס: לא ברור עדיין מי עומד מאחורי המתקפה באספהאן. אין תכנית לתגובה מידית.

09:35 - משרד ההגנה הסורי הודיע רשמית כי סביב השעה 02:55 ישראל תקפה בטילים מצפון הארץ בסיסי נ"מ של צבא סוריה בדרום המדינה, מה שהוביל לנזק. לא דווח על נפגעים.

09:25 - הייתה תקיפה? סוכנות הידיעות נור, המזוהה עם המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן: מזכירות המועצה מכחישה שהמדינה הייתה נתונה למתקפה זרה כלשהי.

09:15 - גורמים איראנים אמרו כי התקיפה באיספהאן בוצעה על ידי מל"טים קטנים, ששוגרו אולי מתוך איראן, וכי מערכות המכ"ם של המדינה לא זיהו כלי טיס לא מזוהים שנכנסו למרחב האווירי האיראני.

08:55 - הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית: לא הייתה פגיעה במתקני הגרעין באיראן.

08:45 - התקיפה הלילה בסוריה: מרכז המעקב הסורי, גוף אופוזיציוני, אמר לערוץ סקיי ניוז בערבית כי ישראל תקפה מכ"מים צבאיים בדרעא שבדרום סוריה הלילה, לא הותקפו יעדים של המליציות הפרו איראניות בסוריה.

08:30 - חוששים מתגובה איראנית? שגרירות ארה"ב בישראל מחדשת את האזהרה לאנשיה כאן בארץ: אין לצאת מאזור תל אביב, ירושלים ובאר שבע עד להודעה חדשה.

08:00 - בכיר באיראן התייחס ל"תקיפה הישראלית" - והדגיש: "לא נגרם כל נזק".

07:42 - רשת CNN מפי מקור מודיעיני אזורי: ההערכה המוקדמת היא שאיראן לא תגיב על התקיפה של ישראל הלילה.

07:37 - איראן הסירה את כל ההגבלות על טיסות בנמלי התעופה חומייני ומהראבאד בטהראן, אשר הוטלו בעקבות דיווחים על תקיפה ישראלית באיספהאן, כך אמרו גורמים בשדה התעופה. דובר ארגון התעופה במדינה אמר שההגבלות הוסרו גם ב"כמה שדות תעופה אחרים".

07:25 - הפלסטינים מדווחים על תקיפות ישראליות משמעותיות בצפון רצועת עזה.

07:10 - באיראן מכחישים ששוגרו טילים בתקיפה הלילה, טוענים שבוצע שימוש בכטב"מים קטנים לטווח קצר, ושהם שוגרו מתוך אדמת איראן. בנוסף, הבסיס שהותקף הוא בסיס של חיל האוויר של הצבא האיראני ולא של משמרות המהפכה.

07:05 - גורמי ביטחון ישראליים לניו יורק טיימס: ישראל תקפה באיראן.

06:45 - שלושה מקורות איראניים לניו יורק טיימס: בסיס האוויר באיספהאן נפגע בתקיפה הלילה.

06:35 - גורם ישראלי שמצוי בפרטים אומר לערוץ 14: באיראן עדיין לא מבינים מה קרה.

06:25 - הטלוויזיה הרשמית באיראן: "נצפו שלושה מל"טים בשמיים מעל איספהאן. מערכת ההגנה האווירית הופעלה והשמידה את המל"טים האלה בשמיים".

06:20 - התקשורת האיראנית החלה לפרסם תיעודים המראים לכאורה שגרה רגילה באהספאהן, האזור שדווח תחילה כי הוא הותקף על ידי ישראל:

(צילום: התקשורת האיראנית)

06:15 - סוכנות הידיעות האיראנית תסנים שמזוהה עם המשטר: בניגוד לטענות ולדיווחים - אין תקיפה זרה באיספהאן או בכל חלק אחר במדינה. ההגנה האווירית ירתה טילים מיירטים במקומות מסוימים, אך הדבר נובע מהרגישות הגבוהה של מערכות ההגנה האווירית.

06:12 - ישראל עדכנה מראש את ארה"ב על התקיפה באיראן. ארה"ב לא מעורבת בתקיפה.

06:10 - באיראן מדווחים: יעד התקיפה הוא לא מתקני הגרעין, והם "מאובטחים לחלוטין". עוד טענו בדיווחים באיראן כי מקור כל הפיצוצים שנשמעו הינו במערכות ההגנה האווירית - וכי לא נרשמו פגיעות בקרקע.

06:05 - מקור צבאי אמריקני לפוקס ניוז: "ישראל ביצעה תקיפה מוגבלת באיראן". ישראל הרשמית עדיין שותקת.

06:00 - בהמשך לדיווחים על אזעקות בצפון: מדובר בהתרעת שווא.

05:55 - דובר צה"ל: בשלב זה אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף. אם יהיו שינויים בהמשך הציבור יעודכן על כך.

05:50 - דובר סוכנות החלל של איראן הגיב לדיווחים על תקיפה ישראלית, לעג ואמר כי זה היה "ניסיון כושל ומשפיל" של חיל האוויר הישראלי.

05:46 - התראות על חדירת כלי טיס עוין בגליל העליון, סמוך לגבול לבנון. התראות נשמעות בישובים ג'ש - גוש חלב, ריחאנייה, כרם בן זמרה, ברעם, עלמה, יראון, דלתון, אזור תעשייה רמת דלתון ואביבים.

05:40 - תיעוד נוסף מאיראן:

05:35 - תיעוד משמי איראן

05:30 - שני גורמים רשמיים בארה"ב לרשת CBS: "טיל ישראלי פגע באיראן".

05:15 - איראן מאשרת: מערכות ההגנה האווירית יירטו כמה רחפנים חשודים בשמי המדינה.

05:05 - איראן סוגרת את המרחב האווירי. כל הטיסות בוטלו.

04:50 - התייחסות תקשורתית ראשונה באיראן - בישראל עדיין שותקים: סוכנות הידיעות פארס דיווחה על פיצוצים שמקורם אינו ידוע סמוך לנמל התעופה באספהאן. "הגורם לפיצוצים עדיין לא ידוע, והבדיקות נמשכות עד לבירור פרטי האירוע".

04:35 - רשת ABC האמריקנית ציטטה בכיר אמריקני שאומר כי "טילים ישראלים פגעו באתר באיראן".

04:20 - טיסות שעשו את דרכן לטהרן - הוסטו ממסלולן.

04:15 - דיווחים ראשונים ברשתות החברתיות הערביות על פיצוצים שנשמעים באספהאן שבאיראן. במקביל, דיווחים על תקיפות ישראליות בסוריה ובעיראק.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר