"מוביל בשילוב חרדים"

התגובה של צה"ל לסנקציות הצפויות על גדוד נצח יהודה

שעות אחרי הדיווח ולפיו ארצות הברית צפויה להטיל סנקציות על לוחמי נצח יהודה, בשל אירוע שהתרחש לפני כשנתיים, דובר צה"ל מפרסם תגובה רשמית (צבא)

ב. ניסני | כיכר השבת |
לוחמי נצח יהודה. אילוסטרציה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

דובר צה"ל מתייחס היום (ראשון), לראשונה, באופן רשמי, לכוונת האמריקנים להטיל סנקציות על גדוד נצח יהודה, בשל מקרה שאירע לפני כשנתיים.

"לוחמי גדוד ״נצח יהודה״ משתתפים כעת במלחמה ברצועת עזה, באומץ ובמקצועיות, תוך שמירה על ערכי ורוח צה״ל ועקרונות הדין הבינ״ל", מסר דובר צה"ל

"לאורך השנים האחרונות, לוחמי הגדוד נמצאים בליבת העשייה המבצעית מסביב לשעון, כדי לשמור על ביטחון אזרחי מדינת ישראל, לצד היותו גדוד מוביל בשילוב חרדים לוחמים בצה״ל".

עוד ציין דובר צה"ל, כי "בהמשך לפרסומים אודות סנקציות נגד הגדוד, העניין לא מוכר בצה״ל. באם תתקבל החלטה בעניין היא תבחן. צה״ל פועל ויוסיף לפעול לבדיקת כל אירוע חריג באופן ענייני ובהתאם לדין".

התקרית שנמצאת בלב האשמות ובגינה ישנה הכוונה להטיל עיצומים על החיילים התרחשה בשנת 2022, בתקופת ממשלת בנט לפיד.

מדובר בתקרית שבמסגרתה לוחמים מנצח יהודה עיכבו פלסטיני והכניסו אותו לאתר בנייה עם מספר עצורים נוספים. כעבור מספר שעות נמצא הפלסטיני ללא רוח חיים, כאשר חבריו העצורים טוענים שהחיילים התנהגו אליו באגרסיביות והוא מת מהתקף לב.

חלק מהסנקציות כוללות הפסקת העברת הסיע הצבאי לגדוד בין במישרים ובין בעקיפין. מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה בה ארה"ב תטיל סנקציות על יחידה כלשהי בצה"ל וגורמים בישראל משוכנעים כי בארה"ב מתכוונים להעביר מסר לערבים כי הדאגה לזכויותיהם נמשכת למרות ההתייצבות האמריקאית החד-משמעית והבלתי מתפשרת לצד ישראל במלחמה עם חמאס ואיראן.

לשם כך מפרסמים האמריקאים כל העת את הלחץ המדיני המופעל כלפיי ישראל בסוגיית הסיוע ההומניטרי בעזה וההתעקשות לעכב את פעולת צה"ל ברפיח עד למציאת פתרון הולם למעל מיליון הפליטים הפלסטינים שנמלטו מאזורי הלחימה בעזה, חאן יונס ודיר אל באלאח לעיר הדרומית ביותר ברצועה.

ראש הממשלה נתניהו הגיב: "אסור להטיל סנקציות על צבא ההגנה לישראל! אני פועל בשבועות האחרונים נגד הטלת סנקציות על אזרחים ישראלים, כולל בשיחות שלי עם בכירי הממשל האמריקני".

"בשעה שחיילינו נלחמים במפלצות הטרור" הוסיף רה"מ, "הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה״ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי. הממשלה בראשותי תפעל בכל האמצעים".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ הגיב: "החלטה להטיל סנקציות אמריקאיות על צה״ל בזמן שישראל נלחמת על קיומה היא טירוף מוחלט. הזהרנו שהסנקציות של ממשל ביידן נגד המתיישבים ימשיכו לצה"ל ולכל מדינת ישראל. זה חלק ממהלך מתוכנן לכפות על מדינת ישראל להסכים להקמת מדינה פלסטינית ולהפקיר את ביטחון ישראל".

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר הגיב: ״הדיווח על כך שארה"ב מתכוונת להטיל סנקציות על גדוד נצח יהודה הוא חמור ביותר ומהווה חציית קו אדום. מצפה משר הביטחון יואב גלנט שלא להיכנע לתכתיבים האמריקאים - יש לתת להם גב על מלא!".

"אם במשרד הביטחון לא יהיה מי שיגבה את הגדוד כנדרש, אבקש לקלוט אותם במשטרת ישראל והמשרד לביטחון לאומי. שורות מגב פתוחות כדי לקבל את הגדוד החשוב הזה״ ציין בן גביר.

יו״ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ הגיב: ״גדוד נצח יהודה הוא חלק בלתי נפרד מצה״ל. הוא כפוף לחוק הצבאי, והוא פועל בהתאם למשפט הבינלאומי. למדינת ישראל מערכת משפט חזקה ועצמאית, שיודעת לבדוק ולבחון כל הפרת חוק או חריגה מפקודות צה״ל, וכך גם נעשה".

"יש לי הערכה רבה לידידינו האמריקאים" הוסיף גנץ, "אבל הטלת סנקציות על היחידה היא תקדים מסוכן, וגם מעבירה מסר שגוי לאויבינו המשותפים בזמן מלחמה. אפעל כדי שההחלטה הזו לא תעבור".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר