עומק המחדל | שלושה שבועות לפני

"חמאס נערך ל-250 חטופים" | המסמך המודיעיני שחשף את כוונות החמאס - לפני הטבח

מסמך מודיעיני שחובר ב'אוגדת עזה' והופץ - שלושה שבועות בלבד לפני טבח שמחת תורה שביצע החמאס, חושף כי גורמי המודיעין ידעו על התוכנית הרצחנית של ארגון הטרור לפשוט על ישראל, לחדור למוצבי צה"ל ולחטוף בין 200 ל-250 בני אדם, בהם חיילים, נשים וילדים | המסמך אף כלל הוראות כיצד להחזיק את החטופים ולשמור עליהם ומתי להוציאם להורג (צבא)

ב. ניסני | כיכר השבת |
מחבלים בשטח ישראל לצד טנק ישראלי שנפגע במתקפה (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

מסמך שחובר באוגדת עזה והופץ בצה"ל פחות משלושה שבועות לפני טבח שמחת תורה מראה כי צה"ל ומערכות המודיעין ידעו על תוכנית החמאס לפשוט על בסיסים ויישובים בתוך שטח ישראל, את המסמך חשף הערב סולימן מסוודה בחדשות הערב בכאן 11.

המסמך, שכותרתו "אימון פשיטה מפורט מקצה לקצה", מתאר שורה של אימונים שביצעו יחידות העילית של חמאס, בהם כוח הנוח'בה, ובהם פשיטה על מוצבים צבאיים וקיבוצים, חטיפת חיילים ואזרחים.

המסמך אף כלל הוראות כיצד להחזיק את החטופים ולשמור עליהם כשהם כבר נמצאים בשטח הרצועה. לפי המסמך, מספר בני הערובה הצפוי, כך נכתב, הוא בין 200 ל-250 בני אדם.

גורמי ביטחון סיפרו לכאן חדשות כי המסמך היה מוכר לצמרת המודיעין, ולכל הפחות לזו של אוגדת עזה.

המסמך הדרמטי שנחשף הערב על-ידי סולימן מסוודה הופץ ב-19 בספטמבר 2023, פחות משלושה שבועות לפני שהטבח הגדול של החמאס יצא לפועל.

המסמך נפתח ברצף האימונים של פלוגות הזרוע הצבאית של החמאס, וכך נכתב בו: "בשעה 11 בבוקר נצפו כמה פלוגות מתכנסות לתחילת האימון, לא לפני תפילה וארוחת צוהריים. ב-12:00 מחלקים ציוד ונשק ללוחמים, ולאחר מכן מתקיים תרגיל של מטה הפלוגה. בשעה 14:00 מתחילים בתרגול הפשיטה".

המסמך מתאר את הצעד הראשון בתרגיל - פתיחת פרצות במוצב-דמה צה"לי שנבנה ברצועת עזה ומדמה את המוצבים בעוטף עזה. התרגיל בוצע על ידי ארבע פלוגות, וכל פלוגה קיבלה מוצב אחר.

לפי המסמך שנחשף בכאן חדשות, אנשי המודיעין הישראלי שעקבו אחרי התרגיל קבעו כי ההנחייה היא למסור את החיילים השבויים למפקדי הפלוגות בחמאס.

בין היעדים הצבאיים שתורגלו, והופיעו במסמך המודיעני, ניתן למנות מפקדות הבסיסים, מפקדות הבקרה והשליטה, בתי הכנסת בבסיסים, מפקדת הטייסות, מפקדות התקשורת, מערכות רואה-יורה ומגורי החיילים והחיילות.

בנוסף, פלוגות הנוח'בה קיבלו הוראה ברורה - לבדוק את המקום בעת העזיבה ולא להשאיר אחריהם מסמכים.

לפי הדיווח של סולימן מסוודה, המודיעין של פיקוד הדרום ואוגדת עזה לא רק היה מודע לתוכנית החטיפה של חמאס, אלא גם פירט במסמך את תנאי החזקתם של החטופים, כולל הוראות לחוטפים על התנהלות במקרי קיצון, כיצד להחזיק את החטופים ובאילו תנאים ניתן להוציאם להורג.

ב'כאן חדשות' פורסם הערב כי התרחיש הקיצוני ביותר שאליו נערכו באוגדת עזה היה של חדירת עשרות מחבלים בשלושה מוקדים בלבד. ההערכה שנחשפה במסמך המודיעיני הערב - זכתה להתעלמות מוחלטת.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות