"עלול להשתמש בנשק גרעיני" 

הנשיא זלנסקי מגיב: "ולדימיר פוטין הוא מלך האנטישמים" 

על רקע טענותיו של פוטין בסנט-פטרסבורג, כי זלנסקי אינו יהודי אלא "נאצי" כלשונו | בהתייחסות לאיום הגרעיני אמר זלנסקי כי אין וודאות שפוטין לא יעשה שימוש בפצצת אטום: "הוא מנותק מהמציאות" (בעולם) 

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
הנשיא זלנסקי (צילום: לשכת נשיא אוקראינה)

במהלך ראיון לרשת ה-BBC הבריטית נשאל נשיא אוקראינה על התבטאותו האחרונה של וולדימיר פוטין אודות יהדותו של זלנסקי.

כזכור, נשיא רוסיה תקף את זלנסקי במילים קשות ואף אמר שהוא אינו יהודי אלא נאצי, כמו כן אמר שחבריו היהודים גם אומרים זאת.

לדברי העיתון, הנשיא הופתע מהשאלה, הניח את ראשו במשך כמה שניות וענה בהתחלה למראיין שאינו יודע כיצד להגיב לשאלה הזו. לאחר מכן התעשת ואמר: "זה כאילו שהוא לא לגמרי מבין את דבריו. אני מתנצל, אבל זה כאילו הוא המלך השני של האנטישמיות אחרי היטלר".

זלנסקי המשיך בתמיהתו על דברי פוטין ואמר ל-BBC: "זה נשיא שמדבר. עולם מתורבת לא יכול לדבר ככה. אבל היה לי חשוב לשמוע את תגובת העולם ואני אסיר תודה על התמיכה".

וולדימיר פוטין (צילום: RT)

עוד התייחס נשיא אוקראינה לאיום הגרעיני מצד רוסיה, והאזהרות של הנשיא בידן בעקבות תזוזת כוחות גרעיניים של רוסיה לבלארוס: "הוא ידבר על השימוש בנשק גרעיני, אני לא חושב שהוא מוכן לעשות את זה כי הוא מפחד לחייו, הוא אוהב את זה מאוד".

למרות זאת הסתייג הנשיא ואמר למראיין: "אין סיכוי שאוכל לומר בוודאות, במיוחד על אדם ללא קשר למציאות, אשר במאה ה-21 פתח במלחמה בקנה מידה מלא נגד שכנו".

זלנסקי, נתניהו, הרב ג'אן ופוטין

מוקדם יותר היום דווח ב'כיכר השבת', על מכתב שכתב רבה של אומן הרב ג'אן ללשכת ראש הממשלה, נתניהו: "ימים אלו, כידוע, ימי מלחמה באוקראינה. הצבא הרוסי נלחם בשטח המדינה מזה זמן רב ורבים הנפגעים לצערנו, מהם גם חיילים יהודים הנופלים על משמרתם בקווי החזית".

"והנה לצערנו ולהוותנו", כותב הרב ג'אן לראש הממשלה, "מלחמה זו נמשכת זמן רב בערי אוקראינה, מדינה אשר בשנים האחרונות קיבלה אותנו, חסידי ברסלב, בפנים מאירות ובידיים פתוחות. והנה כי כן, השבוע נחרדנו לשמוע את דבריו של נשיא רוסיה פוטין".

"פוטין", כך לדברי הרב ג'אן, "הכריז קבל עם ועולם כי הנשיא זלנסקי, המחרף נפשו למען מדינתו, ''אינו יהודי'' כי הוא מבייש את העם היהודי. אך לאחר דברים קשים אלו מפיו של נשיא רוסיה, אל לנו לחשות ואל לנו לעמוד מנגד".

"כבודו, ראש ממשלת ישראל", כתב הרב ג'אן, "הוא הנציג היהודי הבכיר ביותר בעולם וכאשר שתיקה נשמעת מכבודו לאחר האמירות הללו, יכול הדבר לעורר קיטרוג גדול בשמים שהרי אין זה ענייני אומות העולם אלא חילול ה' המהדהד מקצה העולם ועד קצהו ואין לשתוק במקרה זה".

הרב ג'אן כותב עוד לנתניהו: "ובידוע לנו, מתפקידנו עשרות שנים בקהילת אומן באוקראינה, כבוד הנשיא זלנסקי הינו יהודי לכל דבר ועניין ולכל הדעות ואל לנו או למאן דהוא לפקפק בדבר זה. הנה כי כן, כבודו מתבקש לגנות בחריפות את דבריו של נשיא רוסיה, ולו על מנת לשמור על כבודם של יהודים באשר הם, בתפקידיהם ככל ויהיו בכירים ובמקומות ככל וישהו בהם".

לסיום כותב הרב: "הננו תקווה כי הדברים יפלו על אוזניים קשובות וחילול ה' הנורא ייפסק במהרה בימינו. בכבוד רב יעקב ג'אן, רבה על העיר אומן".

גורם בכיר בקהילה היהודית באוקראינה מסביר ל'כיכר השבת': "המכתב של הרב ג'אן, הוא מכתב חשוב מאוד עבור יהודי אוקראינה".

"כולם מסביבנו לא מבינים איך ייתכן שמדינת היהודים לא מגנה כאלו דיבורים על יהודי, איך ייתכן לומר על יהודי כשר שהוא נאצי? האם לפוטין מותר הכל ומדינת ישראל תפחד לצייץ? כל בכירי הממשל לא מפסיקים לשאול מדוע המדינה לא מגנה את דבריו של פוטין".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר