הכאוס ברוסיה • פרשנות

פוטין טעה והביא לעצמו נזק - לפריגוז'ין לא היה מה להפסיד

אחרי היממה הדרמטית ביותר בחיים הפוליטיים של נשיא רוסיה פוטין - ניתן להתחיל לסכם ולהבין כי המכה הקטנה בכנף עשויה לגרום לזיהום (בעולם)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
פוטין ופריגוז'ין (צילום: שאטרסטוק, AI)

נשיא רוסיה פוטין מצא את עצמו אולי ביום הדרמטי ביותר בכל עשרות שנות שלטונו, אפילו יותר מה-24 בפברואר 2022, יום הפלישה לאוקראינה.

במקרה שאפשר להגדיר אותו כמעט חסר תקדים בתקופת כהונתו הארוכה מאוד של הנשיא הרוסי, אדם בעל כח והשפעה עם נשק קורא תגר על נשיאותו.

האיש, יבגני פריגוז'ין היה שותפו הקרוב של הנשיא הרוסי שסמך עליו בתקופות מסויימות כמעט בעיניים עצומות.

אלא שהאיש, שהקים בחסותו של פוטין צבא פרטי שנועד לממש מטרות לא חוקיות של רוסיה, הביא לפיצוץ פנימי שאמור להוכיח לכל מדינה, ודאי לדמוקרטיות מתפוררות כמו רוסיה - שאין מקום לצבא שכירי חרב בתוך המדינה.

ליבגני פריגוז'ין, האיש שהיה מאורחי צבא שכירי החרב לא היה כמעט מה להפסיד. האיש זכה לתשואת במשך חודשים של מלחמה כשהיה כמעט היחיד שהביא הישגים לרוסיה בשדה הקרב, דבר שהביא אותו להתבשם מאור הזרקורים ואף לחשוב על האפשרות שיהיה נשיא רוסיה אחרי עידן פוטין.

אלא שבצבא הרוסי ממש לא אהבו שפריגוז'ין והצבא הקטן והאכזרי שלו מקבל את כל הקרדיט, מה שהביא לאסטרטגיות של שנוא נפשו של פריגוז'ין - שר ההגנה שויגו להצרת דרכיו של פריגוז'ין.

בגיבוי מלא של נשיא רוסיה, משרד ההגנה הרוסי קידם החלטה כי כל צבא פרטי (ויש כמה כאלה ברוסיה) יהיה מחוייב לחתום על הסכם לפיו הסכמות של הצבא הרוסי יהיה מעל הסמכות של הצבא הפרטי.

שר ההגנה שויגו (מימין) לצד ראש כח וגנר פריגוז'ין (צילום: חשבון הטלגרם של יבגני פריגוז'ין, משרד ההגנה הרוסי, משרד ההגנה האוקראיני)

פריגוז'ין סרב בתוקף והשתולל - אבל הגיע למצב חסר אונים. האיש שמחזיק בממון רב שצבר לאורך שני העשורים האחרונים מצא את עצמו מאבד את הדבר שאהב יותר מכל - כבוד וכח.

לכן, יצא להימור חייו כשידע שסיכויו לנצח אפסיים - אבל חשב שכנראה הדבר עשוי להביא לשינויים בשדה הקרב שיגרמו לעם הרוסי להתגעגע אל נחת זרועו של האח הבריון.

אבל נשיא רוסיה פוטין אולי עשה צעד מטופש כשפלש לרוסיה ואסטרטגית טעה, אך הדבר לא אומר שהיושב בקרמלין טיפש.

פוטין זיהה מייד את המטרה וכעבור שעות הכריז כי פריגוז'ין צריך למות, דבר שהתשנה בהמשך לכך שהוא יוגלה בבושת פנים למדינה השכנה בלארוס. מה שכן, לבסוף פריגוז'ין עזב את רוסיה בתשואות - אך כשהצבא הפרטי שלו מתפורר.

ברוסיה הודיעו כי לא ייפתחו תיקים פליליים לאלו שפתחו במרד, כולל אלו שהרגו קרוב ל-20 חיילים רוסים. הלוחמים של הכח שלא לקחו חלק במרד יסופחו לצבא הרוסי - כפי שרצה שויגו.

אבל הטלטלה הזו עשויה, אולי, להביא לשינוי בצמרת הצבא הרוסי ולהחלפתו של שר ההגנה שויגו. אם כך יהיה, מבחינת פריגוז'ין, הוא הוציא עין לצמרת הצבא הרוסי במחיר של הוצאת שתי העיניים של עצמו.

בנוסף, פוטין לראשונה מוצא סדק בשלטונו והאפשרויות הן שפוטין יצליח לדכא כל מרד - ולא הפצעון עשוי להזדהם ולהביא אולי לכך שתחילת הסוף של שלטון הקרמלין התחיל בשבת האחרונה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר