כך נראה בית משפט עליון בארה"ב

לאחר ההתערבות של 'אגודת ישראל', זו ההחלטה הדרמטית שקיבל 'העליון' בארה"ב לטובת מוסדות דת   

תביעה של עובדת לשעבר נגד בית ספר הקתולי ממנו פוטרה, הביאה להחלטת עליון חשובה ומשמעותית לא פחות עבור המוסדות החרדיים ברחבי ארה"ב | הסיפור שהתרחש בניו ג'רזי והגיע עד לעליון מביא בשורה של ממש לעצמאות המוסדות החרדים והיהודיים במדינה (בעולם)  

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
בית משפט עליון בוושינגטון (צילום: shutterstock)

בית המשפט העליון פסק שלשום (שני) לטובת עצמאותם של מוסדות דת בארה"ב, כאשר החליט לאשר פיטורים של עובדת בבית ספר קתולי על רקע דתי, הדיווח הובא באתר החדשות החרדי YWN.

הסיפור החל במדינת ניו ג'רזי כאשר הנהלת בית ספר קתולי החליטה לפטר עובדת של בית הספר בגלל שלטענתם הפרה את הכללים הדתיים של המוסד בו עבדה. לאחר הפיטורין החליטה העובדת לפנות לבית המשפט והתלוננה על אפליה כנגד בית הספר ועל פיטורין שלטענתה נעשו שלא כחוק.

בית המשפט במדינת ניו ג'רזי פסק בתחילה לטובת הנהלת בית הספר, אך לאחר ערעור של העובדת בשם ויקטוריה קריסיטלו נפסק בבית המשפט לערעורים דווקא לטובת העותרת. בית הספר הדתי לא אמר נואש ופנה לבית המשפט העליון של ניו ג'רזי על מנת שיתמוך בהחלטת הפיטורין.

כאן נכנס לתמונה 'אגודת ישראל' באמריקה שצירפה להגנה תסקיר צד ג' בו היא מסבירה את החוקיות שעומד מאחורי המהלך, למרות שלא היתה צד בתביעה. בתסקיר נטען כי מוסדות דת מעצם היותם דתיים צריכים להיות בעלי יכולת לשלוט בתכנים ובאופי הדתי של המורים והעובדים בבתי ספר בהנהלתם, ללא התערבות חיצונית של בתי משפט חילוניים.

לאחר דיון החליט בית המשפט העליון לתמוך בהחלטת בית הספר ובתסקיר שהובא לבית המשפט על ידי 'אגודת ישראל'. בהחלטת בית המשפט נכתב שהעובדת פוטרה כחוק מאחר שהעובדת הועסקה על דעת כך שתנהג במנהגי בית הספר ואף חתמה על מסמך בכניסתה לתפקיד.

"למקרה הזה יש השלכות חשובות לבתי ספר יהודיים ולכל מוסדות הדת בניו ג'רזי", אמר מר דניאל קמינצקי, היועץ המשפטי של אגודת ישראל של אמריקה. "מורים משמשים מודל לחיקוי לילדים, ומתאים לחלוטין שבתי ספר דתיים יתעקשו שיתנהלו בדרכים התואמות את הסטנדרטים הדתיים. זה יהיה מאוד לא ראוי שהממשלה תתערב בהחלטה של ​​בתי ספר דתיים לסיים את העסקתו של מורה שאינו עומד בדרישות".

"תקדים משמעותי נוצר על ידי מדינת ניו ג'רזי", אמר הרב אבי שנאל, מנהל משרד אגודת ישראל של אמריקה בניו ג'רזי. "בעזרת פסיקת בית המשפט העליון מאתמול, ילדים בבתי ספר דתיים ברחבי ניו ג'רזי מוגנים מפני השפעות שליליות. אנו מקווים לראות החלטות דומות הופכות לדבר שבשגרה ברחבי הארץ", נמסר מטעם 'אגודת ישראל' ל-YWN.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר