כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
המשבר סביב חבל קראבך

הרבנים זועמים: "איך יש לבעלי בריתם של האיראנים חוצפה להשוות את אזרבייג'ן לשואה?"

לקהילה היהודית באזרבייג'ן הצטרפו עוד רבנים בכירים, שזועמים על השימוש בשואה מצד בני בריתם של האיראנים ביחס למשבר סביב חבל קראבך | ״כל ניסיון השוואה לזוועות העבר - זילות זיכרון מיליוני הנרצחים", אמרו הרבנים (חדשות בעולם)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
הרב זמיר איסייב והרב אריה רלבג, לצד טנקים עם חיילים ארמניים (שאטרסטוק, ארכיון 'כיכר השבת')

מסע ההשמצה העולמי נגד אזרבייג'ן, על ידי ארמניה - בחסות איראן, גררה תגובות נזעמות מצד רבנים בכירים ברחבי העולם, ובעיקר של רב הקהילה היהודית הגיאורגית באזרבייג'ן, הרב זמיר איסייב.

הרב איסייב, נשא נאום בקהילה ובו הביע את כאבה של הקהילה היהודית, נוכח מסע ההשמצה נגד אזרבייג'ן ועמו על 'הרעבה למוות של אלפי ארמנים' והשוואתם, חלילה, לאיימי השואה; "ישנם אירועים בהיסטוריה של האנושות, ששימוש בהם לכל מטרה חוץ משמירת זיכרון – פסול ואסור. במיוחד כשמדובר בשימוש ציני לצרכים פוליטיים בזויים".

עוד אמר הרב איסייב: "מי כמו עם ישראל סופג שנים האשמות שווא על 'רצח העם הפלסטיני באמצעות התקשורת הזרה בלי שום הוכחות או על סמך שמועות וסיפורי בדיה מפוברקים. מדינת האויב האכזרית ביותר של העם היהודי - איראן ממנפת את סיפורי הבדים ומפעילה את השפעתה על ארגונים בינלאומיים בדרישות להפעיל סנקציות נגד ישראל הנלחמת בשקרים האלה במשך עשורים".

"היום קורה כך לידידת אמת של ישראל – אזרבייג'ן", טען הרב והוסיף: "בשל ידידות עמוקה זו אויביה 'מאשימים' שהיא 'מרעיבה אלפי ארמנים'  – אוכלוסיית במובלעת קטנה בקרבאך האזרבג'ני. קרבאך, בעוד השטח האזרי נכבש ע"י הארמנים לפני 30 שנה. הם רצחו וגירשו משם את האוכלוסייה האזרית. רק דוגמא אחת שמוכיחה שאין שום שחר להאשמות על 'רצח עם' או 'הרעבה' שאני יכול לתת היא ששלטונות אזרבייג'ן סללו כביש במיוחד לאספקת מצרכים לתושבי המובלעת והוא נחסם ע"י הבדלנים הארמנים".

"החוצפה האדירה ביותר", כל לדברי הרב, "היא שעל מנת להכפיש הם מרשים לעצמם להשתמש אפילו בזכרם של קורבנות השואה. בראיון ל AFP 'האשים' ראש ממשלת ארמניה פאשיניאן את שלטונות אזרבייג'ן ביצירת 'גטו לכל דבר' במובלעת וזאת לכאורה 'הכנה לשואה החדשה'. נציג הבדלנים ורדאניאן אף אמר כי 'סבלם של הארמנים גדול מהסבל של קורבנות השואה, כי היהודים נטבחו לא על אדמתם'. ואני עומד כאן בפני העם היהודי כולו ושואל: "איזה זכות יש להם לדבר על השואה, כשבמרכז בירת ארמניה עומדת אנדרטה לזכר משתף פעולה נאצי גארגין נזדא ועל שמו גם נקראים רחובות רבים ברחבי המדינה?".

"הארמנים הם בני ברית ובני חסות של טהרן", טען הרב ואמר עוד: "ארה"ב הזהירה לא אחת את ארמניה מההתקרבות יתרה לאיראן, כולל במהלך ביקורו של ראש ה-CIA בירוואן בקיץ 2022. אולם הארמנים זלזלו בכך. במשך השנה האחרונה נשיא איראן הדגיש מספר פעמים את חשיבות היחסים עם ארמניה ודגל בחיזוקם. "איראן רואה בארמניה מדינה קרובה וידידותית", אמר ראיסי. שר החוץ של איראן הוסיף כי 'ביטחון ארמניה הוא ביטחון איראן'. רק באחרונה העבירה טהרן מזל"טים ומאות טילים. באפריל השנה הצבא הארמני השתמש לראשונה במזל"טים מתוצרת איראנית כדי לתקוף את אזרבייג'ן".

הרב איסייב קרא למנהיגות היהודית בישראל ובתפוצות: "לתמוך בעם האזרי, שבמשך דורות עמד לצדינו, שמר על היהודים, נתן מחסה לאלה שברחו מהפוגרומים של תחילת המאה 20 בתחום המושב ומהזוועות של הנאצים".

הגאון רבי אריה רלב"ג אב בית הדין של אגודת הרבנים בארה"ב ובקנדה אמר כי הוא "דוחה כל ניסיון השוואה או דמיון כל שהוא בין השואה האיומה לסכסוכים מקומיים ותהא חשיבות אשר תהא - אין מקום להזכרת השואה, זה חילול הקודש של ממש".

רבה של שטרסבורג וחבל הריין בצרפת הרה"ג רבי אברהם ווייל קרא אף הוא למנהיגי העולם להוקיע את הדברים ולהביע את מחאתם על ההשוואה של סכסוך כל שהוא לשואה האיומה "שבה ביקשו הנאצים ועוזריהם להשמיד עם בשיטתיות מזויעה ומתועדת היטב".

רבה של הקהילה הקווקזית בעולם הרה"ג רבי יניב נפתלייב אמר כי הוא דוחה בשאט נפש כל אזכור קדושי השואה בהקשרים של סכסוכי עמים על קרקעות או כל סכסוך אחר; "זוועות השואה אינן ניתנות להשוואה כל וכלל. זו זילות הקרבנות הי"ד".

הרב נפתלייב קרא למנהיגות היהודית בישראל ובתפוצות "לתמוך בעם האזרי כנגד אויבים משותפים, שבמשך דורות עמד לצדינו, שמר על היהודים תמך וסייע והקים תשתית חמה ומעשית לחיי רוח וחומר ליהודים ונתן, כאמור,פעם אחר פעם מחסה לאלה שנמלטו ממרצחים".

בקהילה היהודית האזרית כך נראה ממשיכים כרגי בשגרה, ורק לאחרונה - באירוע מרשים לקראת השנה החדשה, ציינה הקהילה היהודית באזרבייג'ן את הגידול המרשים של תלמידי בית הספר היהודי בבאקו.

כאשר במקביל נשלמות ההכנות לקליטת מאות מתפללים בשלושה הקהילות הגדולות ברחבי הבירה באקו. מניינים נוספים יתקיימו ברחבי המדינה ובעיירה קרסניה סלבודה המאוכלסת ביהודים בלבד.

יצוין, כי הסכסוך בין ארמניה לאזרבייג'ן נמשך זה יותר משלושה עשורים ובמלחמה האחרונה לפני כשלוש שנים החזירה אזרבייג'ן בסיוע מצד ישראל, את רוב השטח למעט חבל קראבאך בו מתגוררים כמה עשרות אלפי ארמנים. ארה"ב והאיחוד האירופי עושים מאמץ על מנת להביא להסכם שלום בין ארמניה ואזרבייג'ן ולכן הפעלת הלחץ הפסיכולוגי באמצעות עירוב הנושא של 'השמדת עם' רק פוגעת בתהליך משא ומתן.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר