ישראל במלחמהישראל במלחמה
חשש במצרים

הלחץ על מעבר רפיח גדל מיום ליום; חמאס הפקיר את הגבול 

בימים האחרונים דיווחנו ב'כיכר השבת' על חשש שגדל והולך של מצרים מפני מצב שהמונים יצליחו לפרוץ את הגבול באזור רפיח | ב'ניו יורק טיימס' מפרטים את האמצעים שננקטו על ידי המצרים כדי למנוע זליגה של אזרחים ומחבלים למצרים | מתברר שחמאס זנח את אבטחת הגבולות מהצד העזתי (מלחמה) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
יציאת האזרחים הזרים במעבר רפיח (צילום: לפי סעיף 27א)

ב'ניו יורק טיימס' מדווחים על לחץ שהולך וגדל מיום ליום על אזור מעבר גבול עזה - מצרים ברפיח ועימו חשש שגובר מפני אפשרות של המונים שיצבאו על הגבול המצרי וינסו לפרוץ אותו.

באזור רפיח, לא רחוק ממעבר הגבול אל החופש המצרי, שוהים בימים אלו מאות אלפי תושבי עזה שנעקרו מבתיהם לאחר שקיבלו את האזהרה של צה"ל ואת ההנחיה להתפנות.

לפי הערכות מומחים שהובאו ב'טיימס', לא פחות מ-85% מתושבי רצועת עזה כולה עזבו את בתיהם. חלק גדול מהם נמצא בשכונות באזור רפיח שהוגדרו על ידי צה"ל כאזורים הומניטריים, בהן שכונת אל-סולטן.

הלחץ ההולך וגובר באזור קטן שקולט מאות אלפים ששוהים במקלטים מאולתרים, מעלה חשש אמיתי מפני היום שהעזתים ינסו לפרוץ את הגבול אל מצרים.

בימים האחרונים דיווחנו ב'כיכר השבת' אודות החשש של המצרים מפני פריצת הגבול, כעת מתבררים פרטים חדשים על היקף האוכלוסיה ועל הצעדים שנקטו המצרים כי למנוע את התופעה.

צילומי לווין שהציג ה'טיימס' מראה שכמות האוכלוסייה במקום זינקה מאז החל צה"ל לפעול בדרום הרצועה. הצפיפות המשמעותית נרשמה בשכונת תל אל סולטן וסביב מעוז החמאס חאן יונס. העזתים ששוהים שם מדווחים על מחלות שמתפשטות וחוסר גישה למזון ומים.

רק החודש נוספו לעיר רפיח עוד עשרות אלפי תושבים, והלחץ הגדל עלול לפרוץ מתי שהוא מחוץ לגבול, באזור השומם של חצי האי סיני.

המצרים מצידם אינם טומנים ידם בצלחת ופעלו במהלך העשור האחרון בכל דרך אפשרית כדי למנוע זליגה של תושבי עזה לשטח מצרים. רשויות הגבולות של מצרים הקימו חומות מתכת חלקות ומעליהן גדרות תיל ומחסומים תת קרקעיים. המצרים גם חסמו והשמידו מנהרות הברחה לאורך גדר הגבול, ולאחרונה מפטרלים גם טנקים ורכבים צבאיים של צבא מצרים לאורך הגבול לכל צרה שלא תבוא, מעידים עזתים באוזני ה'טיימס'.

אך כל זה קורה רק בצד המצרי. חמאס הפקיר במידה רבה את הגבול שלו עם מצרים ומטיל את האחריות למניעת פריצת הגדר על המדינה השכנה, מתארים ב'טיימס'.

אבל בשורה התחתונה, "האבטחה במעבר קלה וקהל גדול וזועם עלול להצליח לדחוף ולפרוץ את גדר הגבול", מתואר עוד. התיאור על "אבטחה קלה" מגיע מעדויות מפורשות של עזתים שחצו את הגבול בתיאום לצד השני, אומרים ב'ניו יורק טיימס'.

חשש נוסף שעולה בימים האחרונים הוא מפני פריצה של הגדר על ידי חומר נפץ, אם על ידי תקיפה ישראלית או על ידי מחבל חמאס שיחליט לפוצץ את גדר הגבול. במצב שכזה נראה פריצה של אלפי עזתים את גדר עזה-מצרים, בדרכם אל החופש.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר