אינטרסים אמריקאים 

למה ארה"ב לא תוקפת את החות'ים? התשובה המפתיעה 

ארה"ב הציבה בים האדום כוח אש אדיר שמסוגל להחריב את צנעא וגלילותיה, אך למרות זאת ממשל ביידן לא הורה ולו פעם אחת על מתקפה ישירה נגד כוחות קרקעיים של החות'ים | לביידן יש מספר שיקולים בעניין, אחד מהם מפתיע במיוחד (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
ביידן ובן סלמאן (צילום: Shutterstock)

ארה"ב סופגת מהחות'ים עוד ועוד מתקפות, הן על ספינות מסחריות בים האדום והן מתקפות ישירות על ספינותיה שלה.

גם אמש, כאשר ארה"ב הטביעה שלוש ספינות של הארגון וחיסלה את המחבלים החות'ים ששהו עליה, הקפיד 'סנטקום' - פיקוד המרכז של צבא ארה"ב - להדגיש כי הדבר נעשה "מתוך הגנה עצמית", לאחר שהחות'ים תקפו את המסוקים באמצעות ירי מנשק קל.

עד כה לא תקפה ארצות הברית אפילו פעם אחת את הבסיסים החות'ים ברחבי צפון תימן, למרות עשרות רקטות וכטבמי"ם ששוגרו לעבר ישראל, לעבר ספינות מסחריות וכאמור גם לעבר נכסים אמריקנים.

אך כעת, יתכן כי המצב ישתנה, אומרים הבוקר ב'טיימס'. ארה"ב מתכננת אפשרות שהיא תיאלץ לעבור ממצב של מגננה למצב של מתקפה על החות'ים ולצורך כך הוכנו תוכניות מבצעיות בפנטגון ליום פקודה.

לפי התוכניות של הפנטגון, המטרות העיקריות של הצבא האמריקאי יהיו בסיסי טילים ומזלטי"ם של החות'ים ברחבי צפון תימן, כמו גם ספינות קטנות של ה"צי" החות'י ששימשו אמש למתקפה על הספינה של חברת 'מארסק' הדנית.

עד כה נמנעה ארה"ב מלתקוף את החות'ים באופן ישיר בגלל הרצון של ביידן למנוע פתיחת מערכה רחבה בין כוחות הפרוקסי של איראן לארה"ב, דבר שרק יעצים את איראן ובאי כוחה, אמר בכיר לשעבר בצבא ארה"ב.

אך סיבה נוספת להימנעות מפתיחה חזיתית מול החות'ים היא כדי לתת סיכוי להסכם השלום שנרקם בין סעודיה למורדים התימנים. בתקופה שלפני המלחמה החלה התקרבות בין התימנים לסעודים שהיו נתונים במלחמה ארוכת שנים וארה"ב אינה מעוניינת לפורר את ההסכמים בין שני העמים.

אמש, דיווח ה'סאנדיי טיימס' כי בריטניה וארה"ב שוקלות לפתוח במתקפה אווירית נגד החות'ים ונראה כי שני הדיווחים מתכתבים, אך לפי ה'ניו יורק וטיימס' בשלב זה עדיין קיים ספק בבית הלבן אם לפתוח במערכה. הנשיא ביידן מעוניין לבדוק אם חיסול המחבלים החות'ים אמש הספיק בשביל ליצור הרתעה או שארה"ב תיאלץ לנקוט לראשונה במהלך התקפי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר