עונש באיראן

יועץ צעיר "של חמינאי" הוצא להורג באשמת ריגול עבור המוסד 

רשויות התביעה של איראן הודיעו כי הוציאו להורג יועץ צעיר ששיתף פעולה עם המוסד ומסר מסמכים חסויים | נאשמת נוספת קיבלה מאסר על תנאי בלבד לאחר שלא הוכח כי ידעה שהיא משתפת פעולה "עם סוכן מוסד" (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מימין: מנהיג איראן (צילום: לשכת חמינאי, שאטרסטוק)

יועץ צעיר של טהרן שהוגדר כ"יועץ של חמינאי" הוצא להורג באשמת ריגול עבור ישראל לאחר שלדברי התביעה מסר מסמכים חסויים למוסד הישראלי, כך עולה היום (שני) מדיווח ב'ynet'.

היועץ שהוצא להורג הוא מוחסן סרוואני, בן 24 בלבד במותו, שהואשם בכך שאסף מידע מסווג באמצעות סוכני ממשלה והעביר אותו למוסד. הנאשם אמר בבית המשפט כי הוא הודה בהאשמות המיוחסות לו תחת עינויים שעבר בחקירה אך כל זה לא הועיל לו והוא הוצא להורג לפני 21 יום בכלא זאהדאן.

לאחר שנעצר פעם אחת וזוכה הוא נעצר שוב ביוני בשנה שעברה ועימו נעצרו "שלושה סוכני מוסד נוספים" שלדברי הרשויות האיראניות תכננו להתנקש במדעני גרעין איראניים.

בעודו בן 18, החל סרוואני להתקרב לגורמי ממשל במחוז סיסתאן ובלוצ'סתאן לאור קרבתו למושל המקומי. לאחר מכן החל הצעיר ליצור קשרים עם גורמי ממשל בכירים במחוז הדרומי-מזרחי, כולל עם גורמים בתביעה ובהנהגה, מה שקירב אותו לממשל בטהרן.

בשלב מסוים פנה סרוואני ללמנדנה זנגנה סורוש, מנכ"לית בית ההשקעות לשעבר של המחוז והציג את עצמו כיועץ של הממשל ואף הביא עימו מכתב חתום כי הוא שליח של המושל. המנכלי"ת לא הסתפקה בכך וביקשה מכתב מקורי הנושא את החותמת של בית המושל.

המנכלי"ת לשעבר תיארה ל'איראן אינטרנשיונל' את תחילת הקשר בין השניים: "כשהפכתי למנכ"לית משרד השקעות המחוז ב-2016 או 2017, פנה מוחסן סרוואני כמה פעמים למנהל משרדי וביקש לקבוע פגישה כדי לראות אותי. בגלל עומס עבודה, הוא הספיק לראות אותי רק ארבע-חמש פעמים. הוא אמר למנהלי המשרד שלי להגיד לי ש'היועץ הצעיר של צוות ההנהגה של חמינאי מבקש פגישה'. פחדתי שההנהגה תיעלב, אז נתתי לו זמן לפגישה", תיארה המנכלי"ת. בבית המששפט.

בתחילה, משמרות המהפכה קיבלו את העובדה שסרוואני הוא יועץ מטהרן שקשור להנהגה האיראנית אך לאחר מכן החלו בבדיקות מעמיקות, מהן עלו כי היועץ הצעיר משתף פעולה עם המוסד.

סרוואני הצליח להוציא מידיה של המנכלי"ת כאלף מסמכים חסויים ואף איפשרה לו לצלם שלושה מהם. לאחר "גילוי" הבגידה, סרוואני נשפט לעונש מוות והוא הוצא להורג בכלא במחוז הדרום-מזרחי. היועצת קיבלה עונש של שנת מאסר על תנאי לאחר שהתברר כי לא ידעה לכאורה על פעילותו המפוקפקת של סרוואני.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר