ניסיון הפיכה או אישום לגיטימי?

טראמפ צפוי להגיע היום לבית המשפט הפדרלי בוושינגטון ולדרוש חסינות 

נשיא ארצות הברית לשעבר והמועמד המסתמן של המפלגה הרפובליקנית דונלד טראמפ, צפוי להגיע היום לבית המשפט הפדרלי לערעורים בוושינגטון הבירה ולהציג את עמדתו לפיה עומדת לו החסינות הנשיאותית מפני העמדה לדין אודות ניסיונותיו לכאורה להטות את תוצאות הבחירות ולזייף אלקטורים (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
עצר את המימון. טראמפ (צילום: סאת׳ ואינג פול)

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ צפוי להופיע היום (שלישי) בפני בית המשפט הפדרלי לערעורים, שם הוא צפוי לדרוש חסינות מפני העמדה לדין אודות כל תביעה פלילית כנגדו הקשורה לטענות נגדו כי ניסה להטות את הבחירות, לאור העובדה ששימש אז בתפקיד נשיא ארצות הברית.

נשיא ארצות הברית לשעבר טוען כי מאחר והפעולות המיוחסות היו במסגרת תפקידו כנשיא, לא ניתן להעמידו לדין עבור הדברים ועומדת לו החוקה שנותנת חסינות לנשיא.

השופטים צריכים כעת להחליט אם החסינות הנשיאותית נוגעת רק לזמן הכהונה בפועל של הנשיא או שכל מעשיו של נשיא ארצות הברית עומדים תחת מטריית החסינות גם בנוגע לשנים שלאחר נשיאותו.

התובע המיוחד ג'ק סמית' אומר כי לא ייתכן שנשיא ארצות הברית יהיה חסין לכל חייו, וכי בכל מקרה הדברים שאמר אז הנשיא רחוקים מאוד ממסגרת תפקידו כנשיא ארצות הברית.

"חסינות מהעמדה לדין פלילית תהיה מסוכנת במיוחד כאשר, כמו כאן, הנשיא לשעבר נטען כי עסק בהתנהגות פלילית שמטרתה לבטל את תוצאות הבחירות לנשיאות כדי להישאר בתפקיד מעבר לתקופת הקדנציה המוקצבת", אמר התובע.

מנגד, עורכי דינו של הנשיא סבורים כי לבית המשפט אין סמכות לדון במעשיו של הנשיא וכי אם יוחלט על ביטול החסינות הדבר יהווה "סטייה של מאתיים שנה" בהיסטוריה של חוקת ארצות הברית.

מאחר ומדובר בפעם הראשונה שנשיא לשעבר עומד לדין בגין עבירות פליליות, זוהי גם הפעם הראשונה בהיסטוריה של ארצות הברית בו המערכת החוקתית נדרשת לשאלה מסוג זה.

התובעים אמרו כי אם עמדתו המשפטית של טראמפ תתקבל המשמעות של זה תהיה כי יש למעשה לנשיא סמכות לעשות כל דבר, כולל שתילת ראיות מפלילות כלפי מתמודד נגדו על ידי ה-FBI, או מכירת נשק גרעיני מרצונו למדינה זרה. התובעים מנסים להוכיח כי אין יסוד לסעד המבוקש, בו טראמפ ועורכי דינו מבקשים חסינות על מה שהתובעים מגדירים כניסיון זיוף של הבחירות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר