"טול קורה מבין עיניך"

סעודיה וזכויות אדם? עשרות מדינות ערכו שימוע בז'נבה למדינת המפרץ  

ערב הסעודית, המגנה הגדולה של "פלסטין", מתמודדת בעצמה עם טענות רבות על הפרת זכויות אדם, כולל הוצאות להורג שבוצעו בעבר נגד קטינים, הפרת זכויות חופש הביטוי ועוד | ביום שני נערך למדינה שימוע בז'נבה אודות מצב זכויות האדם במדינה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
יורש העצר מוחמד בן סלמן (הבית הלבן)

זה שנים שסעודיה מתמודדת עם ביקורת גוברת אודות מצב זכויות האדם במדינה, כולל נושא חירויות לנשים, טענות אודות אי חופש הביטוי, שימוש בעונש מוות והרג לכאורה של מהגרים בגבולה עם תימן, אומרים ב-AP.

ביום שני האחרון ערכו מספר מדינות שימוע לסעודיה אודות מצב זכויות האדם במדינה, וקבלו על מספר נושאים שיש עוד למדינה לשנות בהם את ההתנהלות, לטענתם.

מאז עלייתו לשלטון בפועל של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, ראתה המדינה מספר שינויים לטובה בנושא, והסעודים הדגישו זאת במהלך השימוע שנערך במועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה.

המשלחת הדגישה במפגש כי בשנים האחרונות נערכו יותר מ-50 רפורמות לטובת נשים, בוטלה ההלקאה כעונש, בוטל עונש המוות לקטינים והשופטים הינם כעת "עצמאיים" לטענתם.

במהלך השימוע שערך כשלוש וחצי שעות, שיבחו חלק מהמדינות את ה"התקדמות" של המדינה בנושא זכויות אדם, אך במקביל העבירו ביקורת על מגוון נושאים בעיקר בתחום חופש הביטוי במדינה.

במדינה קיים בית משפט ייעודי שמעניש "פושעי סייבר" כפי שזה נקרא שם, כלומר אזרחים שהעזו להטיל ביקורת על הממשל או על פקידיו. הסעיפים הבאים הגדירו בצורה רחבה כפושעים אזרחים סעודים שהשמיעו ביקורת על הממלכה: "אי ציות לשליט" של ערב הסעודית, "הטלת ספק ביושרה" של פקידים, "שאיפה לשבש את הביטחון ולהסתה לאי סדר על ידי קריאה להפגנות" ו"הפצת מידע כוזב לקבוצות זרות" - כל אלו מילים מכובסות כדי להטיל ענישה על מבקרים.

נציגת ארה"ב בדיון ביקשה לבצע "לבצע חקירה מקיפה ושקופה של כל ההאשמות לפיהן כוחות הביטחון הסעודיים הורגים ומתעללים במהגרים החוצים את גבול תימן, להפסיק כל התעללות, להבטיח אחריות על כל התעללות או הפרות ולהוציא דו"ח חקירה ציבורית", הנושא הבוער הנוסף שעלה במהלך הישיבה המיוחדת.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר