מכה לטראמפ 

דרמטי אבל צפוי | בית המשפט הפדרלי קבע: לטראמפ אין חסינות 

בית המשפט הפדרלי לערעורים קבע היום כי נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ אינו נהנה מחוק החסינות המוקנה לנשיא, והוא צפוי להישפט על מה שהתובעים מגדירים כ"ניסיון זיוף הבחירות" לנשיאות שהתקיימו ב-2020 (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
הנשיא לשעבר דונלד טראמפ (צילום מסך יוטיוב C-SPAN)

מכה לדונלד טראמפ: בית המשפט הפדראלי לערעורים קבע היום (שלישי) כי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ אינו נהנה מחוק החסינות המוקנית לנשיאים במסגרת תפקידם.

כזכור, הנשיא לשעבר והמועמד לנשיאות בהווה עומד בפני סדרת אישומים בגין נסיונו לכאורה להטות את הבחירות באמצעות זיוף של אלקטורים, בשעה שהתברר כי הפסיד למועמד היריב ג'ו ביידן.

התובע המיוחד ג'ק סמית' הגיש את כתב האישום כנגד טראמפ בבית המשפט הפדרלי בוושינגטון והנשיא לשעבר טען באמצעות עורכי דינו כי עומדת לו החסינות עבור כל פעולה שביצע כנשיא ארצות הברית, גם אם לא היה זה במסגרת תפקידו. זאת ועוד, טען הצוות המשפטי של טראמפ, כי הפיקוח על טוהר הבחירות הוא אחד מתפקידיו של הנשיא ועל כן הוא אינו יכול להישפט אודות כל מה שקשור בכך.

היום כאמור החליטו שלושת השופטים פה אחד - שניים דמוקרטים ואחד רפובליקני - כי חוק החסינות אינו רלוונטי לעניין החשדות כנגד הנשיא.

השאלה המשפטית הייתה בעיקר אם נשיאים לשעבר חסינים גם לאחר נשיאותם על מעשים שביצעו בזמן כהונתם. וגם אם כן, עלתה השאלה אלו מעשים פליליים זה כולל.

השופטים קבעו כי "לצורך התיק הפלילי הזה, הנשיא לשעבר טראמפ הפך לאזרח טראמפ, עם כל ההגנות של כל נאשם פלילי אחר", כתב הפאנל. 

"אבל כל חסינות ביצועית שאולי הגנה עליו בזמן שכיהן כנשיא כבר לא מגנה עליו מפני התביעה הזו", כתבו שלושת השופטים.

עורכי דינו של טראמפ קיבלו את פסק הדין אך הודיעו כי יערערו עליו, ואמרו שמצב תקדימי שכזה יערער את היסודות של ארה"ב: "אם לא תינתן חסינות לנשיא, כל נשיא עתידי שיעזוב את תפקידו יואשם מיד על ידי הצד שכנגד", אמר מר צ'ונג עורך דינו של טראמפ.  "ללא חסינות מלאה, נשיא ארה"ב לא יוכל לתפקד כראוי", אמר עוד.

המלחמה של טראמפ כרגע היא לדחות את הדיון בערעור לעליון ככל האפשר על מנת שהוא יתקיים לאחר שייבחר לנשיא ארצות הברית, אז יוכל לדוגמא לחון את עצמו בתוקף תפקידו כנשיא, או לדרוש ממשרד המשפטים לדחות את התיק.

כאמור, הנשיא החליט שיערער לבית המשפט העליון אך לא ברור כלל אם הוא יקבל את האפשרות לערער. יתכן שבית המשפט העליון יחליט להחזיר את התיק להחלטתו של בית משפט קמא שקבע כי טראמפ הוא בהחלט שפיט, ואז הדיון בעניינו יתקיים לפני הבחירות בנובמבר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר