אוי, רחמנות

"!GOD SAVE THE KING", או שלא | הצרות שרודפות את משפחת המלוכה 

ארמון בקינגהאם הודיע בשבוע שעבר כי המלך צ'ארלס השלישי חולה במחלת הסרטן | בניו, הנסיכים וויליאם והארי מיהרו לבוא לבקרו לבקשתו, לאחר שלפי הדיווחים התקשר אליהם באופן אישי כדי לבשרם על הבשורה המטרידה בנוגע לבריאותו | בד בבד מתברר שהצרות המשפחתיות החלו עוד טרם נודע דבר מחלתו של המונרך (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
משפחת המלוכה בימים טובים יותר (צילום: shutterstock)

הממלכה המאוחדת הוכתה בהלם בשבוע שעבר, עת התבשרה כי מלכה האהוב חלה במחלה הקשה, רק כשנה וחצי לאחר שירש את כיסא המלכות מאימו המנוחה אליזבת השנייה.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

"במהלך ההליך האחרון של המלך בבית החולים אודות הגדלה שפירה של הערמונית, צוינה סוגיה נפרדת של דאגה. בדיקות אבחון לאחר מכן זיהו סוג של סרטן", הודיע ארמון בקינגהאם, תוך שהוא מגלה טפח ומכסה טפחיים באופייניות בריטית.

ההודעה גילתה כי "המלך נשאר חיובי לחלוטין לגבי הטיפול שלו". זה לא כאילו שבית המלוכה היה יכול לכתוב שהמלך פסימי.

הידיעה אודות מחלת הסרטן של המלך צ'ארלס השלישי פשטה כאש בשדה קוצים, וכלל האולפנים של הטלוויזיה הבריטית עברו למשדר מיוחד בעקבות הבשורה. פניהם של המגישים הביעו רצינות ודאגה, כאשר מאחורי הקלעים מנסים הכתבים להשיג שביבי מידע נוספים אודות מצבו האמיתי של המלך.

אך בממלכה כולם יודעים, שכאשר הדבר נוגע לבריאות של מלך/מלכת אנגליה, אין הדלפות ואין תדרוכים, או כמעט.

"למלך יש סרטן". כותרות העיתונים בבוקר שאחרי (צילום מסך)

ה'דיילי מייל' היה העיתון היחיד שחשף לטענתו כי המלך "אסיר תודה על כך שהמחלה התגלתה בשלבים מוקדמים", בישרה הכותרת של העיתון הבריטי ביום המחרת. הוא אף דיווח על כך שהפרוגנוזה שלו "טובה". חוץ מה"מייל" לא התבשרו הבריטים בבשורות כלשהן אודות מצבו האמיתי של המלך, ונכון לכתיבת שורות אלו לא ידועים פרטים נוספים לגבי המחלה.

השאלות שהבריטים בנימוסיהם אינם מעיזים לשאול בקול רם ונותרו אפוא באוויר הן הבאות: היכן נפגע גופו של המלך ממחלת הסרטן? או שמדובר בכלל בלוקמיה? איך גילו את המחלה? האם בבדיקת דם או בהליך רנטגן? ובכלל, שאלות על הפרוגנוזה של המחלה וסיכויי ההישרדות של המלך.

או במילים אחרות: האם המלך יצא מזה? שמא הרופאים כבר חרצו את גורלו? נכון, אלו שאלות שהן קשות, חטטניות ולא נעימות, אבל אם הבריטים לא שואלים, סביר להניח שב'כיכר' זה עדיין לגיטימי.

אך לא רק בתקשורת הבריטית עסקו באובססיה בנושא. גם בצרפת החלו באולפני הטלוויזיה לשדר בשידור חי מלונדון הבירה ולנסות לקבל עדכונים במצבו של המלך, כך גם, במדינות נוספות ביבשת שנפעמת מבית המלוכה הבריטי והשמרנות שמאפיינת את משפחת ווינדזור.

הלם ו"ברייקינג ניוז". רגעי הבשורה על מחלתו של המלך ב-BBC (צילום מסך BBC)

מתברר כי הצרות הבריאותיות של המשפחה החלו עוד טרם נודע למלך כי חלה בסרטן. הכל התחיל למעשה לפני כחודש, כאשר הבריטים קיבלו הודעה מטרידה מהארמון על כך שהנסיכה קייט עברה ניתוח בבטן, הליך מספיק חמור כדי למנוע מהנסיכה ואשתו של יורש העצר להופיע פומבית למשך מספר חודשים נוספים.

"בקושי הצטרפו מצלמות הטלוויזיה לבית החולים שלה בלונדון, כאשר גם הוכרז שהמלך עומד לעבור הליך של ערמונית מוגדלת", מתאר ה-BBC את הדרמה שהתחוללה לפתע סביב הבריאות של בני משפחת המלוכה.

אבל כאן לא הסתיימו הדרמות במשפחה. הבשורה הקשה הבאה הייתה על דבר מחלת סרטן העור של הדוכסית מיורק, שרה פרגוסון, גרושתו של הנסיך אנדרו - בנה של המלכה אליזבת.

לבסוף התברר שגם המלך בעצמו חולה מאוד והעיר לונדון נבוכה. ה-BBC מסביר, שלמרות שמדובר במשפחת ווינדזור, עדיין מדובר באנשים רגילים ובמשפחה - גם אם יש להם "דם כחול". ובמשפחה כמו במשפחה בשורות מהסוג הזה אינן פשוטות להכלה, בפרט כשהן "באות בצרורות".

גם חולה. הנסיכה קייט לצד בעלה (צילום: shutterstock)

כעת, אומר עיתון הדגל של בריטניה, "הם נראים כמו קבוצה הרבה יותר שברירית של אנשים ממה שנראו בחגיגות הקיץ של ההכתרה בשנה שעברה", אומר ה-BBC ומעניק לבני משפחת המלוכה, כמה רגעים של אנושיות ארצית.

כפי שדיווחנו ב'כיכר', הנסיך הארי אמנם נפגש עם אביו, אך היה זה לזמן קצר של כארבעים וחמש דקות לכל היותר, ואפילו לא נתנו לו לישון באחד החדרים של הארמון. גם פגישה מרגשת עם אחיו המלך לעתיד וויליאם לא התקיימה בסופו של דבר. אם אפילו מחלה של האבא לא מספיקה כדי לאחד את המשפחה המפורקת הזאת, אז מה כן? תוהים המומחים.

כעת, הנסיך וויליאם צריך לקחת על עצמו יותר תפקידים רשמיים עוד בחיי חיותו של אביו, וזאת במקביל להחלמתה של אשתו, שכאמור, איש אינו יודע במה חלתה וכמה המצב שלה מטריד.

בכל זאת, העובדה שאישה צעירה יחסית נזקקת למספר חודשי החלמה אחרי ניתוח בטן, אינה סימן מבשר טוב עבור מצב בריאותה. אך וויליאם יודע שהוא המלך לעתיד והמונרכיה לפני הכל, וכן, גם לפני אשתו הנסיכה קייט.

הנסיך וויליאם מודע גם לכך שהוא הבא בתור וכעת שאביו חולה עיני הנתינים הבריטים נשואות אליו ובוחנות את תפקודו ברגעי משבר.

תיקח על עצמה תפקידים חדשים. המלכה קמילה עם בעלה המלך (צילום: shutterstock)

דמות נוספת שעולה מבין הערפל היא המלכה קמילה, שאך לפני עשרים שנה לא הייתה חלק ממשפחת המלוכה, וכעת לוקחת על עצמה תפקידים רשמיים במקומו של בעלה המלך החולה.

צרות באות בצרורות

תוך שנים ספורות החלה משפחת המלוכה להתכווץ משמעותית ודרמות שונות פגעו במשפחה המלוכדת עד כה.

זה החל בשנת 2019, עת הואשם הנסיך אנדרו, בנה של המלכה במעשים חמורים. בעקבות הגילויים הודיע בית המלוכה בשנת 2022 כי הוא שולל מהנסיך את כל תאריו הצבאיים והעיטורים שלו, לא פחות.

המשבר המשיך בינואר 2020, בהודעה הדרמטית של הנסיך הארי על פרישתו יחד עם הנסיכה מייגן מתפקידו בבית המלוכה הבריטי, הודעה שעשתה "רעידת אדמה" בבריטניה ופרנסה את הצהובונים של הממלכה למספר שנים קדימה.

כשנה וארבעה חודשים לאחר מכן, בחודש אפריל 2021 הלך לעולמו הדוכס מאדינבורו, בעלה של אליזבת השנייה, הנסיך פיליפ. בספטמבר 2022, הלכה לעולמה המונרכית של בריטניה, המלכה האהובה אליזבת' השנייה.

בעת הלווייתה, הייתה תמונה אחת שהדגישה יותר מכל את המשבר של המשפחה באותם רגעים קשים.

תמונה קשה. הנסיכים אנדרו והארי בהלווית המלכה (צילום: shutterstock)

בעוד בני המלוכה הנסיכים לבשו את מיטב מחלצותיהם ומדים צבאיים רשמיים, הנסיכים אנדרו והארי הלכו אחרי מיטת האם והסבתא בבגדים אזרחיים, עטורים באי אלו עיטורים רשמיים שהורשו לענוד לרגל הטקס. ייתכן, אומרים פרשנים, שבאותם רגעים התחרט הארי על נישואיו עם מייגן מרקל, האישה שבגללה הוא איבד את זכותו המולדת להיות חלק ממשפחת המלוכה.

פרשן צרפתי הסביר את התחושה שאופפת רבים בבריטניה בשנים האחרונות: "משפחת המלוכה ידעה עליות וגם הרבה מורדות במאה הקודמת, בפרט בכל מה שקשור לפרשייה סביב הנסיכה דיאנה. אבל בשנים האחרונות זה ממש נראה כאילו הוטל כישוף על הממלכה. קודם הארי ומייגן, אחר כך הפטירה של המלכה ועכשיו המלך בעצמו חולה, בא נקווה רק שוויליאם ידע להקנות קצת יציבות בזמן הקרוב לבריטים שנואשים לכך".

כעת המשפחה מוצאת את עצמה במצב בו המלך שעלה על כסאו אך לפני כשנה וחצי נאלץ להעביר חלק נכבד מתפקידיו הרשמיים לבני משפחתו הקרובים ביותר, כאשר האומה הבריטית אינה יודעת אל נכון אם המלך מסוגל בכלל למלוך.

"הקופסה האדומה", בה שוכנת הניירת הרשמית מהממשלה והנתינים לטיפולו של המלך, תמשיך להיות מוכנסת לצ'ארלס בכל יום, אולם אין מי שיכול לידע מה תהיה רמת תפקודו האמיתית של המלך בחודשים הקרובים.

"בין בני המלוכה העובדים, רק הנסיך והנסיכה מוויילס - וויליאם וקייט, הם בני מתחת לגיל 50. נראה שהקבוצה הפכה מבוגרת ושברירית יותר", אומר ה-BBC.

אבל החלק שעושה באמת טוב למלך צ'ארלס זה היציאות לציבור, אומר העיתון הבריטי, והוא ייאלץ להימנע מזה בזמן הקרוב.

"זה יהיה בהפסקה - אם כי לכמה זמן אנחנו לא יודעים. כי שוב זו תזכורת שלמרות שאנו רואים כל כך הרבה מבני המלוכה, יש כל כך הרבה שאנחנו לא יודעים", אומר העיתון הבריטי.

ההמשך כעת של משפחת המלוכה לוט בערפל. הבריטים יודעים שאם יש דבר אחד יציב במדינה שלהם זה המונרכיה. שיהיה זה צ'ארלס או קמילה, וויליאם או ג'ורג', מלך תמיד יהיה, והבריטים מקווים שהם לא ייאלצו להיפרד מהמלך הטרי שלהם ומתפללים: "!GOD SAVE THE KING".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר