חשש ביהדות הגולה

"יום שחור לאירופה" | בית הדין האירופי לזכויות אדם נגד התורה 

בית הדין האירופאי לזכויות אדם בעיר שטרסבורג פסק היום כי מדינת בלגיה רשאית להגביל את השחיטה הכשרה ללא הימום, וכי אין בכל פגיעה בחופש הדת של היהודים ולהבדיל המוסלמים | נשיא וועידת רבני אירופה הרב פנחס גולדשמידט הזדעק: "זכויות בעלי חיים חשובות יותר מזכויות אדם" | כל הפרטים על הפסיקה והמשמעויות החמורות מאחוריה (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
שחיטה כדת של תורה (צילום: יעקב לדרמן / פלאש 90)

בית הדין האירופאי לזכויות אדם בשטרסבורג פסק היום (שלישי) נגד הדת היהודית האוסרת הימום לפני שחיטה, וקבע כי אין באיסור שהטילו מחוזות בבלגיה על שחיטה ללא הימום משום פגיעה בחופש הדת.

הסיפור החל בשנת 2017, בשעה ששני המחוזות הגדולים של בלגיה חקקו חוק המחייב הימום לפני שחיטה, דבר שמטריף את הבהמה לפי התורה הקדושה.

בעקבות החוק פרצו הפגנות רבות במחוזות, וגורמים יהודיים ומוסלמים התאגדו כנגד הגזירה החדשה ופנו בשל כך לבית הדין האירופי לזכויות אדם בטענה כי החוק החדש פוגע בזכויות הדת של הבלגים. לאחר החוק שנחקק כאמור לפני כשבע שנים, נותר מחוז בריסל האזור היחידי בו הורשו יהודים לקיים את מצוות השחיטה כדת של תורה.

בית המשפט קבע היום כי "הגזרות השנויות במחלוקת התקבלו לאחר התייעצות נרחבת של נציגי קבוצות דתיות שונות, וטרינרים וכן איגודי הגנה על בעלי חיים", ומדגיש את ה"מאמצים הניכרים" שנעשו על ידי הרשויות "על מנת ליישב בצורה הטובה ביותר את המטרות של קידום רווחת בעלי חיים וכיבוד חופש הדת", כתבו השופטים בהחלטה.

בית המשפט האירופאי כתב עוד כי "המחוקקים האזוריים ביקשו לשקול את הזכויות והאינטרסים בסופו של תהליך חקיקה שקולה כדין", ממשיך ה-ECHR, ומגיע למסקנה כי הרשויות "נקטו באמצעי מוצדק עקרונית ואשר יכול להיחשב כפרופורציונלי למטרה החופפת, דהיינו הגנה על רווחת בעלי חיים כמרכיב של "מוסר ציבורי".

לאור כך פסק בית המשפט כי "לכן לא הייתה כל הפרה של סעיף 9 שלהאמנה האירופית להגנה על זכויות האדם, המגנה על חופש הדת. ה-ECHR גם סבור כי המבקשים לא היו קורבנות של אפליה", נכתב עוד בהחלטת בית המשפט.

העותרים היהודים הודיעו כי ישקלו לערער לעליון של אירופה אודות ההחלטה ויבדקו את הסיכויים למהלך שכזה.

נשיא וועידת רבני אירופה, הגאון הרב פנחס גולדשמידט הזדעק על ההחלטה ועל עצם הפנייה לבית המשפט ואמר כי מדובר ב"יום שחור לאירופה".

"זהו יום שחור לאירופה. בית הדין האירופי לזכויות אדם החליט שזכויות בעלי חיים חשובות יותר מזכויות אדם", הזדעק הרב.

"החלטת בית המשפט בשטרסבורג מאכזבת אך לא בלתי צפויה. ועידת רבני אירופה התנגדה בעקביות להצטרפות לתביעה בבית הדין האירופי. ועמדתה היא שהעניין היה צריך להישאר בטיפול בקהילה הבלגית ולא היה צריך להיות מובא לשטרסבורג", אמר הרב.

"אנו נחושים להמשיך יחד עם הקהילות היהודיות והמוסלמיות באירופה ולהיאבק למען חירויות דת ושוויון באירופה. המשימה הזו הופכת כעת לקשה יותר", סיכם הרב.

הגאון רבי פנחס גולדשמידט | ארכיון (צילום: אלי איטקין)

נשיא ועידת רבני אירופה הרב פנחס גולדשמידט שוחח עם 'כיכר השבת' וקבל על הדרך שבה התנהלה המערכה.

הרב חושש מתקדים מסוכן בעקבותיו עלול לבוא גל של איסורי שחיטה ומילה בכל רחבי אירופה בעקבות הגושפנקא שניתנה על ידי בית המשפט.

"פסק הדין הזה יכול לגרור גל של חקיקה במדינות שונות באירופה נגד השחיטה והמילה", אומר הרב גולדשמידט ל'כיכר השבת'. "אנחנו התנגדנו באופן מוחלט לפנות גם לבית המשפט החוקתי בלוקסמבורג וגם עכשיו לבית המשפט לזכויות האדם בשטרסבורג", מדגיש הרב.

"ידענו שלא יהיה לנו סיכוי. עכשיו יש תקדים פסיקה נגדנו. הזהרנו את ראשי הקהילה הדתיים והחילונים בבלגיה שהם עושים טעות חמורה ומכניסים את כל אירופה לבעיה חמורה", ומתברר כעת כי הרבנים צדקו.

"הקולר תלוי בעיקר בראשם של נציגי הקהילה החילונית בבלגיה ובנציגי הקהילה הדתית שם. חבל מאוד שהם לא התייעצו עם וועידת רבני אירופה לפני שפנו לבית המשפט", מסכם הרב בכאב רב ל'כיכר השבת'.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר