סערת הגיוס בצל המלחמה

כך סיקר ה'ניו יורק טיימס' את סערת חוק הגיוס והפגנות קנאי 'הפלג' 

עיתון ה'ניו יורק טיימס' בחר להכניס את נושא הגיוס החרדי ל"לייב" היומי העוסק במלחמת ישראל בעזה, לאחר הפסיקה הדרמטית של בג"ץ, אמש | במקביל סיקר ה'טיימס' את הפגנות פלג הגר"צ פרידמן כהפגנות של "קבוצות חרדיות", מבלי לציין כי מדובר בקבוצת שוליים שאינה מייצגת את כלל הציבור החרדי | כך זה נראה (חדשות, חרדים)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
ההפגנות בירושלים, אמש (צילום: דוברות המשטרה)

עיתון ה'ניו יורק טיימס' מקדיש מידי יום "לייב" - כתבת עדכונים בנוגע למלחמת ישראל-חמאס, ובאורח מפתיע בחר להכניס לכתבה המתעדכנת את נושא הגיוס והפגנות הפלג ללייב היומי.

בכתבה על ההפגנות שקיימו אתמול תלמידי הגר"צ פרידמן שבעבר השתייכו ל'הפלג', סקר ה'טיימס' את החלטת בית המשפט העליון נגד הישיבות ואת הצווים שהוציאו שופטי בג"ץ נגד הממשלה.

מעניין לציין, כי למרות הבקיאות היחסית של העיתון הגדול בעולם בנבכי הפוליטיקה הישראלית ובכלל, בחר ה'טיימס' להתעלם מהעובדה שהמפגינים משתייכים לקבוצה קטנה יחסית שלא מייצגת את כלל החברה החרדית.

"מאות מפגינים התאספו ביום שני מחוץ לבית המשפט העליון בישראל, כאשר בית המשפט העליון החל לשמוע טיעונים בשאלה האם יש לגייס יהודים חרדים לצבא במדינה", מתאר ה'טיימס'.

"בעוד המוני מפגינים דרשו שירות צבאי שווה לכולם, קבוצות של אולטרה אורתודוקסים - כפי שמכונים ה"חרדים" בעברית - חסמו כביש, רוקדים ושרים בעודם לוחצים להישאר פטורים מהגיוס המאכלס את הכוחות המזוינים של ישראל", תיאר העיתון את ההפגנות שהתקיימו אמש (שני) בירושלים.

"רוב הצעירים היהודים משרתים לפחות שנתיים בצבא לאחר שעזבו את בית הספר בישראל, אבל האוכלוסייה החרדית כבר מזמן פטורה מגיוס כדי שיוכלו ללמוד הלכה וכתבי קודש בסמינרים המסובסדים על ידי הממשלה", מתאר ה'טיימס' בדרכו את עולם התורה בארץ הקודש.

"החרדים במשך עשרות שנים נאבקו כדי להישאר פטורים, וחוסר הרצון שלהם לשרת הרגיז את הישראלים החילונים שנדרשים להגן על האומה", אך במקביל מציין העיתון גם את השינוי היחסי בחברה החרדית בנתוני הגיוס, מאז פרצה מלחמת שמחת תורה.

"אבל נכון לאמצע דצמבר, יותר מ-2,000 חרדים הצטרפו לצבא מאז ההתקפות בראשות חמאס ב-7 באוקטובר, מה שמשקף שינוי עמדות צנוע", בדגש על המילה "צנוע".

לסיכום, לא ברור מדוע בחר ה'טיימס' להתעלם מהעובדה שהמפגינים אמש משתייכים לפלג הירושלמי, אך ברור כי השיוך של נושא הגיוס החרדי למלחמת ישראל-חמאס בעזה הוא בעל משמעות, ואולי משקף את שינויי העמדה שחלו למרבה הצער בנושא גם בקרב גורמים מהימין הישראלי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר