בקשת החסינות 

ניצחון לטראמפ: העליון הסכים לדון בבקשה החסינות - והורה על הקפאת ההליכים 

בית המשפט העליון של ארצות הברית הסכים לדון בנושא החסינות של הנשיא לשעבר בנושא הטיית הבחירות בה הואשם טראמפ | לאחר שבית המשפט לערעורים קבע כי טראמפ אינו יכול לזכות לחסינות, העליון הפך את ההחלטה והסכים לדון בתיק (בעולם)  

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
דונלד טראמפ (צילום: shutterstock)

בית המשפט העליון של ארה"ב הסכים אמש (רביעי) לדון בבקשת הנשיא טראמפ בערעור שהגיש על החלטת בית המשפט לערעורים כי הוא אינו זכאי לחסינות.

העליון קבע כי הנושא ראוי להגיע לפתחו, ומדובר בהצלחה גדולה לטראמפ שמקווה להגיע לדיונים על ההאשמות החמורות נגדו בשעה שהוא כבר משמש כנשיא.

התוכנית של טראמפ והאסטרטגיה של עורכי דינו היא לדחות ככל האפשר את הדיונים בתיקים השונים בהם הוא מואשם, באופן שיוכל אולי להעניק לעצמו חנינה עת ישמש כנשיא בפועל של ארצות הברית.

בהחלטתם קבעו שופטי העליון כי ההליכים נגד טראמפ בבית משפט קמא יוקפאו וקבע תאריך לדיון ב-22 באפריל.

הנשיא לשעבר טראמפ מעוניין לדחות ככל הניתן את תאריכי המשפט, מאחר והוא מאמין שיהיה בדיונים והפרסומים סביבם בכדי לפגוע בסיכויי ההיבחרות שלו מחדש. האסטרטגיה היא כאמור לנסות להגיע לדיונים הראשונים כאשר הוא כבר משמש כנשיא ארה"ב.

ההחלטה לקבוע את תאריך הדיונים לחודש אפריל היא מעין פשרה בין צוות עורכי הדין של טראמפ ליועץ המיוחד סמית' שביקש לקבוע את הדיונים כבר במרץ.

גם אם טראמפ יפסיד בעליון שיקבע כי הוא אינו חסין מפני העמדה לדין, זה אינו אומר שהמשפט יחל מיד, מאחר וגם ההליכים הקדם משפטיים מושהים כעת. ההערכה היא אפוא לפי ה'טיימס' שהדיונים הפליליים בנוגע למר טראמפ יחלו בסוף ספטמבר או אוקטובר, רגע לפני הבחירות בחודש נובמבר 2024.

בקרוב יצטרך בית המשפט העליון גם להכריע אם הנשיא טראמפ יכול להתמודד במדינת קולורדו ובמדינות דמוקרטיות אחרות שמעוניינות לפסול אותו, והאם בכוחן של אותן מדינות מבחינה חוקתית למנוע ממנו להתמודד לתפקיד הנשיא.

מומחים משפטיים אומרים שהתביעה של טראמפ לחסינות הינה "מוגזמת" וכי הצפי הוא שבית המשפט יפסוק נגדו בסוגיה זו. יחד עם זאת, עצם העובדה שהעליון הורה להקפיא את כל ההליכים נגד טראמפ, מהווה ניצחון ענק לנשיא לשעבר שמעוניין להיות בקרוב גם הנשיא הבא.

עורכי הדין של טראמפ שרשמו אמש (רביעי) כאמור ניצחון גדול כתבו לעליון כי "היעדר חסינות פלילית למעשים רשמיים מאיים על עצם יכולתו של הנשיא לתפקד כראוי", נכתב בתיק. 

"כל החלטה של ​​הנשיא בשאלה שנויה במחלוקת פוליטית תעמוד בפני איום של הגשת כתב אישום מצד המפלגה היריבה לאחר שינוי בממשלים", נכתב עוד.

עוד הוסיפו כי "ניהול משפט פלילי בן חודשים של הנשיא טראמפ בשיא עונת הבחירות ישבש באופן קיצוני את יכולתו של הנשיא טראמפ לנהל קמפיין נגד הנשיא ביידן - מה שנראה כל הפואנטה של ​​הדרישות המתמשכות של היועץ המיוחד למשלחת", נכתב בבקשה. 

"הצו של בית המשפט לערעורים מאיים לפיכך בפגיעה מיידית בלתי הפיכה באינטרסים של התיקון הראשון של הנשיא טראמפ ועשרות מיליוני מצביעים אמריקאים, שזכאים לשמוע את הודעת הקמפיין של הנשיא טראמפ כשהם מחליטים כיצד להצביע בנובמבר".

התובע המיוחד סמית' הגיב לבית המשפט ואמר כי אם "הטענה הרדיקלית של מר טראמפ תתקבל", כתב סמית', "זה היה משנה את ההבנות לגבי האחריות הנשיאותית ששררה לאורך ההיסטוריה תוך ערעור הדמוקרטיה ושלטון החוק - במיוחד כאשר, כמו כאן, נטען כי נשיא לשעבר ביצע פשעים כדי להישאר בתפקיד למרות ההפסד בבחירות, ובכך ביקשו לערער את ההליכים החוקתיים להעברת השלטון ולשלול זכויות של מיליוני בוחרים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר