תוצאות הפריימריז בארה"ב

'סופר טיוזדיי': טראמפ זכה כמעט בכל המדינות; ביידן ניצח אך הושפל שוב  

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ זכה כמעט בכל המדינות שהתמודדו במסגרת הפריימריז הרפובליקני, למעט את ורמונט אותה גרפה המושלת לשעבר היילי | בגזרה הדמוקרטית שם התקיימו הצבעות סמליות לאור כך שאין מתמודד מול הנשיא, הצביעו רבים בהצבעת מחאה כ"לא מחויבים" נגד ביידן | תוצאות הפריימריז, הלילה (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
טראמפ והיילי (צילום: shutterstock)

זה היה לילה ענק עבור דונלד טראמפ. כצפוי, ואולי מעבר לכך, הצליח הנשיא לשעבר לגרוף כמעט את כל המדינות שהתמודדו בפריימריז הרפובליקני, למעט מדינת ורמונט שלקחה המושלת לשעבר היילי.

נכון לשעת כתיבת שורות אלו, ישנן שתי מדינות שטרם פרסמו את תוצאות ההצבעה - ביוטה טרם סיימו לספור את הקולות ובאלסקה עדיין מצביעים בשעה זו.

אולם, בכל שאר המדינות למעט אחת כאמור, הנשיא לשעבר טראמפ הראה שליטה מלאה מצד מצביעי המפלגה הרפובליקנית. נכון לשעה זו זכה טראמפ במדינות הבאות: אלבמה, מינסוטה, צפון קרוליינה, אוקלאומה, טנסי, וירג'יניה, ארקנסס, מיין, מסצ'וסטס, קולורדו, טקסס וקליפורניה.

במדינת ורמונט זכתה השגרירה לשעבר היילי עם 49% מהקולות לעומת 45.8% עבור טראמפ.

בנאומו מאחוזת מאר א לאגו נמנע טראמפ מלהזכיר או להשפיל את יריבתו אלא קרא לאחדות בשורות המפלגה: "אנחנו רוצים שתהיה אחדות", הוא הכריז, "ותהיה לנו אחדות, וזה יקרה מהר מאוד", אמר טראמפ ורמז על פרישה צפויה של היילי.

דוברתה של ניקי היילי הגיבה לבקשת האחדות של טראמפ:  "אחדות לא מושגת רק על ידי טענה, 'אנחנו מאוחדים'. כיום, במדינה אחר מדינה, נותר גוש גדול של מצביעי בחירות מקדימות רפובליקנים שמביעים דאגות עמוקות לגבי דונלד טראמפ".

בגזרה הדמוקרטית

גם חלק ממדינות המפלגה הדמוקרטית הצביעו עבור או נגד ביידן לאור כך שהמפלגה לא העמידה באופן מסורתי מתמודד כנגד הנשיא שמעוניין להתמודד לכהונה נוספת. הנשיא ביידן אומנם זכה ב-15 המדינות שקיימו פריימריז, אך הושפל שוב בחלק מהם עם הצבעה נרחבת בחלק מהמדינות של "לא מחויבים" כנגדו.

במדינת מינסוטה למשל, בה אומנם זכה לבסוף הנשיא ביידן, הצביעו 19% כ"לא מחויבים" כנגדו. בצפון קרוליינה, 12% מהמצביעים הצביעו "ללא העדפה" כאשר יותר מ-95% מהקולות נספרו. במסצ'וסטס, "אין העדפה" זכתה ל -9%.

ההערכה היא שקולות ה"לא מחויבים" ו"אין העדפה" ששולשלו בתיבות ההצבעה הביעו את מחאתן של קבוצות פרוגרסיביים ומוסלמים שאינם מרוצים מתפקודו של ביידן לאור המלחמה בעזה.

ביידן הגיב לתוצאות הבחירות ואמר:  "המסר שלי למדינה הוא זה: כל דור של אמריקאים יתמודד עם רגע שבו עליו להגן על הדמוקרטיה. לעמוד על החופש האישי שלנו. לעמוד על זכות ההצבעה ועל זכויות האזרח שלנו. לכל דמוקרט, רפובליקני ועצמאי שמאמין באמריקה חופשית והוגנת: זה הרגע שלנו. זה המאבק שלנו. ביחד ננצח".

ובחזרה לפריימריז הרפובליקני. לאחר ספירת הקולות וקביעת הצירים שגרפו המתמודדים, טראמפ עומד בשעה זו עם 751 צירים לצידו, לעומת 62 בלבד עבור היילי, שנכון לשעת כתיבת שורות אלו טרם פרסמה הודה על פרישה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר