זה כמעט רשמי

אות חיים ראשון מהמסוק - צוותי חילוץ בדרכם | טורקיה מצטרפת למאמצי החיפושים

באיראן מבקשים מהתושבים להמשיך להתפלל | גורמים דיפלומטיים במערב מעריכים כי הנשיא האיראני לא שרד את ההתרסקות והשעות שחולפות כמובן לא תורמו לסיכוייו של הנשיא | גם שר החוץ האיראני נחשב לנעדר | איראן: חשש כבד לחייהם של הנשיא איברהים ראיסי ושל שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדוללהיאן (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י"א באייר תשפ"ד | 19.05.24
המסוק של ראיסי - דקות לפני ההתרסקות (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

22:30: דיווח בסוכנות הידיעות האיראנית: לפני דקות התקבל אות מהמסוק ומהטלפון הנייד של אחד מאנשי הצוות במקום התאונה. צוותים נשלחו למקום.

21:30: כלי תקשורת רשמיים בטורקיה מדווחים כי משלחות חילוץ ימריאו מטורקיה לאיראן ויסייעו במאמצי החיפושים אחר מסוקו של הנשיא האיראני איברהים ראיסי. לפי הדיווחים הערב (ראשון), הרשות לניהול אסונות וחירום (AFAD) של טורקיה הודיעה כי לבקשת איראן שלחנו 32 אנשי חיפוש והצלה מטפסי הרים ו-6 כלי רכב, כמו גם מסוק מצויד במצלמת ראיית לילה כדי לסייע במבצע החיפוש.

21:00: בתוך כך, מוקדם יותר הערב, סוכנות הידיעות הממלכתית של איראן "צייצה" בחשבון ה'טוויטר' שלה כי שרידיו של המסוק שהתרסק נמצאו. סגן הנשיא עדכן כי נוצרה תקשורת עם 2 נוסעי מסוק הנשיא. גם בטלוויזיה הממלכתית באיראן עדכנו כי שרידיו של המסוק אותרו וכי חודש הקשר עם חלק מהנוסעים.

דקות לאחר מכן, הציוץ נמחק ללא מתן הסבר כלשהו לפשר הדבר. ארגון הסהר האדום האיראני הכחיש את הידיעה כי מסוקו של הנשיא נמצא.

בתקשורת האיראנית הסבירו כי הטעות בדיווחים נוצרה בשל הודעת כוחות החילוץ כי הם מצאו את הזירה של ההתרסקות.

מוקדם יותר היום, גורמים דיפלומטיים במערב העריכו כי ככל הנראה נשיא איראן איברהים ראיסי לא שרד את התרסקות המסוק בו נסע. באיראן מאשרים כי אכן קיים חשש כבד לחייו של הנשיא האיראני ולחייו של שר החוץ שלו חוסיין אמיר עבדוללהיאן, שנעדר גם הוא מאז התרסקות המסוק.

גורם איראני רשמי אישר לסוכנות הידיעות 'רויטרס' כי "חייהם בסכנה בעקבות התרסקות. עדיין יש לנו תקווה, אבל המידע המגיע מזירת ההתרסקות מדאיג ביותר".

באיראן הרשמית טרם מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל או אזרבייג'אן, זאת בשל מזג האוויר הקיצוני הפוקד את איראן בימים אלו, המהווה טריגר הגיוני לתאונה. מזג האוויר הקיצוני, הכולל ערפל סמיך, מקשה גם על צוותי החילוץ למצוא את שרידיו של המסוק ולאמת האם בכלל קיימים ניצולים באירוע.

לפי שעה, כוחות החילוץ לא מצליחים לאתר את הנקודה בה לפי ההערכות התרסק מסוקו של הנשיא וככל שנוקפות השעות, גורמי הביטחון באיראן מאשרים כי הסיכויים למצוא את הנשיא ושר החוץ בחיים - קלושים.

החיפושים אחר מסוקו של הנשיא האיראני (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

בכלי התקשורת הרשמיים באיראן קוראים לציבור במדינה להמשיך ולהתפלל לשלום הנשיא, אולם בטלוויזיה האיראנית עולים פרשנים פוליטיים - המסבירים לציבור את החוקה האיראנית במקרה של מות הנשיא או אבדן הקשר עמו לתקופה של חודשיים ויותר.

ראיסי ושר החוץ שלו, המריאו במסוק ממפגש בגבול איראן ואזרבייג'אן, יחד עם עוד 2 מסוקים שהתלוו לשיירה. אולם בעוד 2 המסוקים שהיו בשיירה האווירית הגיעו ליעדם, הקשר עם מסוקו של הנשיא בו שהה כאמור גם שר החוץ האיראני - נותק והחיפושים אחריו מתנהלים בכל המרץ.

כלי התקשורת בכל רחבי העולם עוסקים בשעות האחרונות בדיווחים מהזירה המעורפלת באיראן.

בתחילה דווח בכלי התקשורת בעולם המסתמכים על התקשורת באיראן - כי מסוקו של הנשיא ניסה לבצע נחיתת חירום בשל מזג האוויר הקשה, אולם בהמשך דיווחו האיראניים כי המסוק התרסק מבלי שביצע נחיתת חירום.

מותו של ראיסי - לכשיאושר רשמית, מהווה מכה קשה לשלטון האייתולות בשל יחסיו המצויינים עם המנהיג העליון של איראן - עלי חמינאי. ראיסי עמד בראש מערכת המשפט האיראנית והוציא להורג מתנגדי משטר רבים.

רבים מהפרשנים האיראניים, ראו בו כמי שיחליף את חמינאי בבוא העת, אולם כרגע נראה שחמינאי ייאלץ למצוא מחליף אחר.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות