רשימה מפוקפקת

לצד ביבי וגלנט: המנהיגים כנגדם הוצא צו מעצר - והמדינות בהן עלולים להיעצר

קארים חאן, התובע הכללי של בית הדין הפלילי בהאג לקח לידיו סמכות שאין בידיו להוציא צווי מעצר נגד ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט, למרות שישראל אינה מכירה בסמכות השיפוט של בית הדין | להלן רשימה מפוקפקת במיוחד של דיקטטורים ומנהיגים אשר על ראשם צו מעצר מטעם בית הדין הפלילי, והמדינות הנוגעות (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

במידה ויחליט בית הדין הפלילי לקבל את בקשתו של התובע קארים חאן להוצאת צווי מעצר נגד ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון, ייכללו האחרונים ברשימה מפוקפקת במיוחד של מנהיגים ודיקטטורים שונים מרחבי העולם שנרדפו על ידי בית הדין הפלילי.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

על ראשו של נשיא רוסיה רובץ צו מעצר שהוצא בשנת 2023 בעקבות המלחמה שלו באוקראינה, בגין פשעים שבוצעו במדינה השכנה ובגין גירוש ילדים בכוח. לצדו של נשיא רוסיה הוצא צו מעצר גם כנגד מריה לבובה-בלובה, הממונה על זכויות ילדים ברוסיה.

יצוין כי נשיא רוסיה ממשיך לבצע מסעות ברחבי העולם, אם כי למדינות ידידותיות כמו סין, שאינה חברה באמנה המקבלת את סמכותו השיפוטית של בית הדין.

סודן

בית המשפט הוציא צווים בשנים 2009 ו-2010 כנגד הנשיא לשעבר עומר חסן אל-באשיר מסודן בגין רצח עם, פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה שבוצעו באזור המערבי של דארפור.

מקום הימצאו כרגע לא ברור אך ידוע כי לא נעצר בגין הצו של בית הדין הפלילי.

לוב

כנגד הנשיא לשעבר של לוב מועמר קדאפי הוצא צו מעצר על ידי בית הדין הפלילי בשנת 2011, הוא מעולם לא הופיע בפני בית הדין והוצא להורג בלינץ' על ידי אזרחים חודשים לאחר מכן.

מנהיגים נוספים מרחבי העולם עמדו או עומדים בפני אישומים על ידי בית הדין הפלילי בהאג, למרות שבפועל רובם לא עמדו למשפט ברמה המעשית.

המדינות המכירות בסמכות בית הדין

במידה ויאושר הצו על ידי בית המשפט, מעתה לא יוכלו ראש הממשלה ושר הביטחון לטוס כמעט לאף מדינה, מאחר ורובן מכירות בסמכות בית הדין הפלילי. כך גם ברוב מדינות אירופה.

הרשימה המלאה של המדינות, בהן עלול ראש הממשלה להיעצר נמצאת באתר של בית הדין הפלילי, וניתן למנות בתוכה בין השאר את: צרפת, בריטניה, אוסטרליה, יוון, ארגנטינה, בלגיה ועוד. בסך הכל, 124 מדינות ברחבי העולם מכירות בסמכות בית הדין הפלילי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות