כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
הריאיון שעורר סערה

השר גולדקנופף בריאיון בלעדי: "אנחנו לא מעורבים ברפורמה, לא הולכים למנות שופט חרדי"

יו"ר 'יהדות התורה', השר יצחק גולדקנופף, שובר שתיקה בריאיון בלעדי לישי כהן | חוק הגיוס: "אם לא יעבור, כנראה אין ממשלה" | תקציב האברכים: "עדיין לא מיושם, זה מציק לי" | הרפורמה: "אנחנו לא מעורבים, לא הולכים למנות שופט חרדי"המחאות ההמוניות: "זה לא הרפורמה, השמאל שונא את הימין" | המאבק עם 'דגל' בבני ברק: "שופכים את דמו של חנוך זייברט, אנחנו לא יכולים לבלוע את זה" • צפו בריאיון המלא והבלעדי (חדשות)

ישי כהן | כיכר השבת |
הריאיון של גולדקנופף בשבוע שעבר (צילום: למי עזוז | מפיק: אשר רוט | עריכה: ידידיה כהן)

יושב ראש 'יהדות התורה', יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון, שובר שתיקה בריאיון בלעדי ל'כיכר השבת' ומדבר על כל הסוגיות הבוערות. מסערת חוק הגיוס, ההישגים במשרד השיכון והטענות כי הוא דואג בעיקר למגזר החרדי, רפורמת המשפט, הבחירות לרשויות המקומיות והקרע עם 'דגל התורה' והאם 'אגודת ישראל' תסכים להתפשר בבחירות לבני ברק. צפו בריאיון המלא.

כותרות מהריאיון

תחילה, סיכם השר גולדקנופף את השנה הראשונה שלו בפוליטיקה: "אני חושב שעם ישראל רואה את ההישגים של משרד הבינוי והשיכון בכל רחבי הארץ, עשיתי את זה במשך שנה שלימה, הסתובבתי בכל הארץ. אני רואה בזה הישג שיושב אדם במשרד השיכון ויכול להביא פתרונות לעם ישראל ללא הבדל".

"תסלח לי, אין לי גיחוך יותר גדול. הכל כלי התקשורת השמאלנים שנמצאים", תוקף השר גולדקנופף את הקטענות בתקשורת הכלכלית שהוא דואג בעיקר לציבור החרדי ומדגיש כי המספרים מוכיחים שרוב אלו שנהנו מהמענק של החמישים אלף שקלים לרוכשי דירה מיד שניה היו בעיקר ציבור שאינו חרדי.

שאלנו את השר גולדקנופף על הקרע העמוק בעם וההפגנות ההמוניות ברחובות: "למשבר של הפילוגים? זה יד ה', מה אפשר לעשות? יש אנשים שהחליטו שהם לא הצליחו לנהל את המאבק של השמאל נגד הימין בין כותלי הכנסת אז הם עושים את זה תחת כיפת השמיים, אולי שם הם יצליחו יותר. הם כבר לא מדברים על רפורמת המשפט, היריבות היאכרגע היא אישית, השמאל שונא את הימין, בגלל שהוא ניצח בבחירות ובשמאל לא מוכנים להשלים עם זה".

"הם אומרים לנו יש משמעת קואליציונית, רפורמת המשפט האם היא שייכת ליום יום של היהודי החרדי? אני לא יכול להגיד לך", אומר השר באשר ליחסי החרדים ורפורמת המשפט.

לדבריו: "אנחנו לא כל כך מעורבים ברפורמת המשפט, לא ייקחו יהודי חרדי להיות שופט, הוא גם לא יילך להיות שופט. אנחנו יודעים שהולכים לחוקק את חוק הגיוס, אז אנחנו רוצים להיות נאמנים לליכוד למרות שאנחנו יודעים שיש בקיעים בליכוד ואנחנו יודעים שיש חברי כנסת בליכוד, אפילו שרים, שהם מנסים לברוח מהנושא של חוק הגיוס, אבל במשמעת הקואליציונית הם ייצטרכו להיות כולם בלב אחד".

השר יצחק גולדקנופף בריאיון לישי כהן

השר גולדקנופף מדבר על תקציב האברכים שהובטח אך בפועל לא הגיע לחשבון הבנק ומודה: "היה לי הסכם אישי עם משרד האוצר וראש הממשלה שאברכי הכוללים יקבלו 1,173 שקלים, כל אברך כולל, עדיין זה לא מיושם. זה כואב לי מאוד.

"גם היום ביקשתי מהעוזר שלי, מוטי בבצ'יק, שהוא נפגש עם ראש הממשלה, שיגיד לו 'הנושא הזה מציק לנו מאוד, אנחנו הבטחנו לאברכים 1,173 שקלים לחודש, זה יוצא חמישים שקל כל אברך ליום. עדיין לא שוחררו הכספים, יש בעיות עם האוצר והיועמ"שית. אנחנו לא יכולים שלא פותחים את שנת הלימודים אם לא ייתנו לנו את הכסף, הם לא יכולים לאיים בשביתה".

סערת חוק הגיוס

יו״ר ׳יהדות התורה׳ מספר על בקשת נתניהו לדחות את החקיקה לכנס החורף: ״כשהגיע התקציב התחילו להסביר לנו שיש עליהום ויש הפגנות ויש את כל הדברים האלה. ניסינו להסביר לגדולי ישראל, לא השתכנעו. אני מודיע לך גדולי ישראל לא השתכנעו להזיז, שאנחנו נסכים להזיז את חוק הגיוס. רצו שזה יעבור דווקא עם התקציב. הבעיה הייתה שהתקציב כבר היה כמו שאומרים ברגע האחרון ולכן עכשיו את חוק הגיוס... זה עבודה. עכשיו אנחנו עובדים על זה״.

הדרישה שלכם, חוק הגיוס, פטור מגיוס לתלמידי ישיבות בכנס החורף הקרוב.

״ההוראה של מועצת גדולי התורה בעינה עומדת״.

בלי חוק גיוס אין ממשלה, זו האמירה שאמרת לי לפני חודש.

״זו ההוראה שהייתה זו ההוראה שקיימת וזו ההוראה שתהיה״.

וזה אומר שאם אין חוק גיוס אין ממשלה כמו שאמרת?

״יכול להיות כן, כך נראה״.

כך נראה ובוודאי שעד שחוק הגיוס לא יעבור אין התקדמות ברפורמת המשפט מבחינתכם רפורמת המשפט מוקפאת?

״זה התחייבות של הליכוד אלינו שלא יעבור שום דבר אחר, יעבור חוק הגיוס יש לח חתימה פה בכיס, של מזכיר הממשלה״.

תעמדו על הדרישה לפסקת התגברות על חוק הגיוס?

״אם יצטרכו פסקת התגברות גם תהיה פסקת התגברות. ולכאורה אם המתכונת הזו שהם רצו לעשות את חוק הגיוס משולב עם חוק יוקרת השירות או הוקרת השירות זה לא משנה אם זה יהיה ביו"ד או בה"א אבל בכל אופן בתצורה הזו שיקבלו חיילים משוחררים חיילים רגילים, שירות אזרחי וגם מעט מאוד יבנה וחכמיה. ששם לא צריך שום דבר״.

ותסכימו פשרות בחוק הגיוס לדוגמא חוק עם יעדי גיוס חוק עם יעדי יציאת חרדים לשוק העבודה סנקציות כלכליות?

״לא אנחנו לא אוהבים חוק מסובך אנחנו רוצים פשוט מה שהיה עד היום בא לא נכביד״.

ולכן לא תסכימו לחקיקה עם יעדי גיוס?

״לא לא אנחנו לא רוצים להכביד כי אז צריך עורכי דינים וצריך עוד אנשים להביא להסכמות. אנחנו רוצים פשוט מה שהיה הוא שיהיה שום דבר״.

אגב אתם מתואמים כל הסיעות החרדיות בנושא הזה של חוק הגיוס?

״יש יהודי חרדי בעם ישראל שלא רוצה שלומדי התורה ימשיכו ללמוד? אני לא מבין״.

אז ההחלטה שאין חקיקת רפורמת המשפט לפני חוק הגיוס זו החלטה של כל הסיעות החרדיות לא של השר גולדקנופף כיו"ר יהדות התורה?

״השר גולדקנופף הוא ...קטן פה הוא שליח. הוא שליח״.

וזו החלטה של כל הסיעות החרדיות מול נתניהו?

״מועצת גדולי התורה וחכמי התורה והנציגים שלהם״.

וזה המסר שהעברת לראש הממשלה נתניהו ולשר המשפטים יריב לוין? אל תנסו לקדם רפואמת משפט נצביע נגד כל עוד שאין חוק גיוס?

״אנחנו לא מאיימים קודם כל אנחנו אמרנו את המשפט שלנו והלכנו.

וזה היה המשפט?

״כן״.

השר יצחק גולדקנופף בריאיון ל'כיכר השבת'

הבחירות לרשויות המקומיות

אנחנו

תחילה שאלנו על הבחירות בבני ברק והתמודודת של ח"כ אוריאל בוסו: "הוא אומר שיש לו סיכוי לנצח, השאלה מה האמת? אתה תראה את האמת, האמת צפה על פני המים, פה היא תצוף מהר".

גולדקנופף עולה הלתקפה על הווטו שב'דגל התורה' מבקשים להטיל על המועמדות של חנוך זייברט לראשות העיר: "אני לא יודע אם זכות הווטו מדובר על אדם שכבר נמצא בסיבוב הזה שיש לו הסכם, אני לא נכנס לנושיאם האלה. אם יירצו לעשות זכות וטו? אז בסדר. זייברט הוא המועמד של כל עם ישראל. אנחנו נשפוך את דמו של חנוך זייברט? זו שפיכות דמים? אנחנו לא יכולים לבלוע את זה. הסכם זה הסכם, הסכם צריך לכבד. אני כמעט לא הייתי שנה בתפקיד ו'דגל התורה' לא רצתה שאני אהיה בראש הרשימה, אנחנו רגילים".

באשר לבחירות בעיר בית שמש וההחלטה של 'דגל' להריץ את שמוליק גרינברג: "כרגע אנחנו בנתק מ'דגל התורה', אין על מה לדבר, זה לא שייך. שאנחנו עשה הסכם עם 'דגל' בזמן שחבר שלנו שוכב פםצוע מ'דגל התורה'".

גולדקנופף מסתייג מההסכם של 'אגודה' עם ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי: "אנחנו חתומים רק צד אחד, אבל לא חשוב. זה הסכמים מסוג אחר, זה הסכם שאם אנחנו רואים בסקרים שהכל נשאר כמו שהוא.. אבל אם הסקרים ייראו משהו אחר? הרי לא נלך עם הצד המפסיד. הנציגים באשדוד אמרו את זה ללסרי בשעתו".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר