אחד על אחד עם ישי כהן | צפו

השר בן גביר: "גיליתי שהשימוש בבואש נעשה רק מול חרדים, שוקל להשבית את הכלי הזה"

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, מתארח לריאיון מיוחד ב'כיכר השבת' ומדבר על המשך הלחימה ברצועת עזה; הביקורת הקשה שלו על קבינט המלחמה; עסקת החטופים שעצר; סערת חוק הגיוס והחשש מעצירת התקציבים לעולם התורה; ההפגנות הקוראות לבחירות עכשיו; הטענות לאלימות המשטרה וההפסד של ישראל פרוש באלעד וההפגנות | צפו בריאיון לישי כהן (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא (צילום: למי עזוז | הפקה: אשר רוט | עריכה: ידידיה כהן)

כ-150 ימים מאז פרצה מלחמת 'חרבות ברזל', השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, מתארח לריאיון מיוחד ל'כיכר השבת' ומתייחס להמשך הלחימה לצד הקריאות להגיע לעסקה לשחרור חטופים והקווים האדומים שהציב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביקורת הקשה עליו, המחאות והקריאות לבחירות עכשיו, סערת חוק הגיוס והשימוש בבואש רק בהפגנות חרדים. צפו בריאיון המלא.

כותרות מהריאיון

תחילה התייחס בן גביר להמשך הלחימה ברצועה: "החיילים שלנו עושים עבודה נפלאה, בוודאי שהייתי רוצה יותר, לשנות את כל התפיסה של המלחמה, אני הייתי השר היחידי שהצביע נגד הומנטירי בזמן שזה לא בתמורת הומניטרי, יש כל מיני טעויות, אבל בסה"כ החיילים עושים עבודה נפלאה".

"זה לא היה בהסכמה שבשתיקה, אפשרתי את הכנסת גנץ לממשלה, חשבתי שהז נכון, אף אחד אל התייעץ איתי מקבינט המלחמה, אני מרגיש שבהרבה מאוד דברים עמדתנו לא נשמעת, אבל נגיד את האמת: עדיין יש לנו השפעה".

בן גביר חושף שאכן הייתה עסקה שעמדה על הפרק וכללה שחרור אלפי מחבלים ולדבריו הוא זה שעצר אותה: "שאני הייתי נחרץ על עסקת שחרור מחבלים ואמרתי שלא ישחררו אלפי מחבלים ושזה קו אדום, ראש הממשלה עצר. כן, היה רצון לעסקה כזאת ואני חושב שהנחרצות שלי, העמידה שלי החד משמעית, עצרה את הדבר הזה".

בהמשך חזרנו שוב לדבר על סוגיית שחרור החטופים: "ליבי יוצא למשפחות החטופים ועדיין יש לי אחריות כלפיך וכלפי הילדים שלך וכלל עם ישראל. אני מזכיר לך שהיחיד שהתנגד בפעם שעברה לסעקה זה היה אני. במבחן התוצאה קרה מה שחששתי ממנוף אמרתי שייפלו יותר חיילים, אני חושב שנפלו יותר חיילים בעקבות העסקה הזאת".

שאלנו את בן גביר אז איך כן ניתן לשחרר את החטופים: "אחד - עוצרים את הדלק, אין יותר הומניטרי בלי לקבל הומניטרי, כל יום מוציאים להורג נוחבה אחר, אפשר להעביר עונש מוות למחבלים, אנחנו צריכים לקפל אותם על הברכיים", בן גביר מסביר שבשבוע שעבר הוא נפגש עם ראש הממשלה ושיתף אותו על הקווים האדומים שלו בעסקת שחרור חטופים ובמידה ויעבור אותם - מפלגתו תפרוש מהממשלה.

שאלנו את בן גביר במה הוא שינה בממשלת ימין מלא מלא, הפיגועים ממשיכים כמעט מידי יום, ביטחון האישי לא השתפר: "אני לא שר הביטחון, אין לי אמ"ן וטנקים, המשטרה? היא הצילה את המצב בשמחת תורה, שוטרים שלנו חסמו את האוייב, אנחנו במלחמה ובטח שיש פיגועים מידי יום, אבל כאשר אתה מחלק 90 אלף אקדחים - אתה מציל חיים, תגיד לי לא הכל טוב? אתה צודק, יש מה לשפר ועל זה אני עובד".

באשר לחשש שהוא זה שיפרק את הממשלה, אומר בן גביר: "לא צריך לפרק את הממשלה, עמדתי שנאי לא רוצה להכניס לכאן את עמר בר לב, אבל יש לי קווים אודמים, ראש הממשלה שמע את הקווים האלה, שמע היטב".

השר איתמר בן גביר בריאיון לישי כהן

אנחנו עוברים לדבר על ההפגנות הקוראות לבחירות עכשיו: "אנחנו בזמן מלחמה ובזמן מלחמה לא עוסקים בבחירות ובפוליטיקה, זה לא סוד שהאינטרס הפוליטי שלי זה ללכת לבחירות מחר בבוקר. אני אני חושב על האינטרס של מדינת ישראל זה שלא יהיו בחירות עכשיו".

השר לביטחון לאומי מתייחס לטענות לאלימות המשטרה וטוען כי השוטרים עושים עבודת קודש אך יש מקרים פרטניים שצריכים להיבדק, בהמשך הוא תוקף: "ואלה שמדברים כל הזמן על אלימות הם צבועים כל כך, איפה הם היו כשפעלו ופגעו בחרדים?

"בשבוע שעבר עשיתי דיון על הבואש, הזמנתי את מפכ"ל המשטרה, ואמרתי לו שאני רוצה נתונים מבחינת מדיניות איפה השתמשנו בבואש ואיפה לא, ואז גיליתי לצערי בצורה חסרת תקדים שהואש מופעל בירושלים ובשנה האחרונה לא הופעל בתל אביב, אמרתי שאני רוצה דין וחשבון, הסבר, לא יכול להיות שייפגעו וישתמשו בבואש כלפי החרידם וכלפי ציבורים אחרים? אין, אמרתי שנאי שוקל לסגור את הכלי הזה, אם זה כלי שמשתמשים בו רק כנגד ציבור אחד - לא במשמרת שלי".

השר איתמר בן גביר בריאיון ל'כיכר השבת'

לקראת סיום הריאיון אנחנו מדברים על סערת חוק הגיוס ומסיבת העיתונאים של שר הביטחון יואב גלנט: "אני חושב שגלנט וגנץ פועלים משיקולים פוליטיים, אני בעד גיוס וחושב שזה דבר טוב אבל לא בכפייה".

"עמדתי שלהתגייס זה מלחמת מצווה אני חושב שצריך להגיע לסיפור הזה בהסכמה, אני חושב בסופו של דבר הסיפור זה לא אלו שלא לומדים תורה, הדיון המרכזי כאן הם אלה שלא לומדים תורה ואותם צריך כן צריך לתגייס", מבהיר השר בן גביר.

לדבריו: "הדיון כאן זה על אלה שלא לומדים, אני אומר לצופה החרדי שהדיון לא על אלה שלומדים, על זה אין מחלוקת". בן גביר מבהיר שיתמוך בחקיקה שתחזיר את התקציבים לישיבות ולכוללים, במידה ובג"צ יעצור את התקציבים לעולם התורה.

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר