אחד על אחד עם ישי כהן | צפו 

ח"כ רם בן ברק: "אני פחות מודאג מעימות שכנראה יבוא עם איראן, הפאניקה מוגזמת"

המלחמה בעזה והוצאת רוב הלוחמים מהרצועה; ניהול המלחמה והביקורת על רה"מ נתניהו; החטופים שעדיין בשבי חמאס; המחירים הקשים בעסקה; הקריאה לגנץ ואייזנקוט לפרוש ממשלת החירום; סערת חוק הגיוס והסדרת מעמד תלמידי הישיבות; הפריימריז ב'יש עתיד' והרגע שכמעט ניצח את יאיר לפיד • ח"כ רם בן ברק, לשעבר המשנה לראש המוסד, בריאיון לישי כהן (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא (צילום: למי עזוז | הפקה: אשר רוט | עריכה ידידיה כהן)

על רקע הוצאת אוגדת 98 מרצועת עזה ומעבר לשלב אחר במלחמה ברצועת עזה, בזמן שלמעלה מ-130 חטופים עדיין נמצאים במנהרות חמאס בעזה, ח"כ רם בן ברק (יש עתיד), המשנה לראש המוסד לשעבר, מתארח לריאיון מיוחד על המלחמה בעזה והמתיחות מול איראן. וגם: חוק הגיוס והסדרת מעמד תלמידי הישיבות והפריימריז בקיש עתיד', שם כמעט ניצח את היו"ר יאיר לפיד. צפו בריאיון המלא.

כותרות מהריאיון

אנחנו פותחים עם הלחימה ברצועת עזה והוצאת אוגדת 98: ,עשינו הרבה טעויות בדרך שהדרג המדיני ניהל את המלחמה, זה הביא אותנו למשבר גדול מאוד עם מדינות כמו ארה"ב ואירופה, זה הוביל אותנו לקבל החלטות שאולי לא היינו מקבלים במצב אחר.

"המלחמה תסתיים כשלא יהיה ארגון טרור בעזה, האם זה יקרה בחצי שנה הקרובה? לא בטוח. האם זה תהליך שהתחלנו ונסיים אותו? אני משוכנע שכן, לא משנה באיזו ממשלה".

"זה כישלון, לא בגלל המהלך הצבאי, אנחנו נמצאים בנקודה הזו כי נתניהו מנע באופן מוחלט כל פתרון מדיני שייכנס לוואקום שצה"ל משאיר אחריו. נכשלנו במלחמה בגלל המדיניות של נתניהו", מסביר בן ברק.

אנחנו עוברים לסוגיית החטופים בעזה, בן ברק תוקף: "השחרור היה צריך לקרות מזמן, החטופים מוחזקים בידי חמאס. ב-8 באוקטובר מה יהיה מחיר של העסקה, כל יום שעובר המחיר עולה. המחיר הוא לשחרר רוצחים ולהפסיק את המלחמה".

ח"כ רם בן ברק בריאיון לישי כהן

בן ברק טוען שישראל הייתה בנקודה של שחרור חטופים והעסקה נמנעה בשל שיקולים פוליטיים: "אני חושב שהיינו בנקודה הזאת כבר, בני גנץ וגדי אייזנקוט היו צריכים לפרוש בנקודה הזאת, הם לא פרשו".

"אני בטוח שניכנס לרפיח, אתה שם סדר עדיפויות - קודם כל לשחרר את החטופים, את החמאס נצטרך לחסל אותו, יכול להיות שזה יקרה עוד חודשיים ואולי עוד שנה, המלחמה בעזה לא תיגמר", הוא מבהיר.

לדבריו: "מי שקיבל החלטות גרועות מאוד בניהול המלחמה, משיקולים לא עניינים, נתניהו גרם לזה שאנחנו מסיימים את המלחמה בלי התוצאה הרצויה".

בן ברק מתייחס לקריאה שלו לגנץ ואייזנקוט לפרוש ממשלת החירום: "אני חושב שהם לא משפיעים מספיק, נתניהו מקדש את ממשלת ה-64, לא באמת מקבלים שם החלטות".

אנחנו עוברים לדבר על האיומים מאיראן לאחר חיסול הבכיר ממשמרות המהפכה בסוריה: "אני מאוד מודאג ממצבה של ישראל בעולם, אני פחות מודאג מהמצב של עימות עם איראן. אני חושב שיש סיכוי טוב שהוא יבוא, אבל אני לא חושש ממנו כמו מה שמנסים להסביר לציבור. אני חושב שזה נכון להיות מודאגים, נכון להתכונן אבל הפאניקה מוגזמת".

ח"כ רם בן ברק בריאיון ל'כיכר השבת'

בן ברק מתייחס לסערת חוק הגיוס והסדר מעמד תלמידי הישיבות: "אני אומר בואו נפסיק עם כל המסכות, בואו נקבע שלימוד תורה זה דבר מאוד חשוב, שהעילויים ימשיכו ללמוד תורה, שיחליטו כמה אחוז הם מהציבור. אנחנו צריכים להגיד: כל בחור ובחורה בגיל 18 מתגייסים, הצבא יחליט מה קורה איתם לפי הכישורים והיכולת הגופנית שלהם, ומי שלא יבוא? לא צריך לקחת אותו בכוח, אלא פשוט לבטל את כל הזכויות".

"אני כן חושב שהצבא צריך לדאוג למסגרות שהציבור החרדי יוכל לשרת בלי חשש שייפגע באמונתו", מבהיר בן ברק: "לבנות את המסגרות".

לדבריו: "אני חושב שגם הציבור הערבי צריך לשרת, אותו דבר בדיוק, יגיע ללשכת הגיוס והצבא יחליט אם הוא יגיע לשירותיו או למסגרות האחרות, הסנקציות שיחולו על הציבור החרדי יכולו על כל צעיר בן 18, כל אזרח ישראלי".

לסיום; אנחנו מדברים על הפריימריז ב'יש עתיד', שם יאיר לפיד ניצח ממש בקושי ובן ברק כמעט הפתיע בניצחון: "הופתעתי מהתוצאות, ידעתי שאני סביב ה-40% לא ידעתי שאני סביב ה-47.5%. וזאת לא הצבעת אי אמון בלפיד, זה לא נכון, חברי המרכז רצו שינויים מסויימים בניהול המפלגה. בודדים היו רוצים להחליף את לפיד כאן ועכשיו, רוב הציבור רוצה הנהגה יותר משותפת ומשתפת".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר