כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
הכי דמי קידוש ה'? ככה!

"כשמישהו מדליק את עצמו, אתה לא חושב" • הבחור הצרפתי ששרף את הרשת - משחזר

מענדל ראה אדם שבא להצית את עצמו ומיהר לחטוף לו את המצית, רק אחרי דקות ארוכות הוא גילה כי מותחים אותו ומי שעשה את הסרטון הינו כוכב רשת • הסרטון הגיע לעשרות אלפי צפיות ויצר קידוש השם אדיר • שוחחנו עם מענדל כדי להבין: מה גרם לו להגיב בתושייה רבה (מגזין כיכר)

ארי טננבוים | כיכר השבת |
רגע 'ההצלה' (צילום: מתוך הסרטון)

זה קרה ב'שאטלה', רחבה גדולה בפריז אשר בה בתי קפה ומסעדות. רבים מכוכבי הרשת ושאינם עושים שם סרטונים לרשתות חברתיות, במירוץ אחר הלייקים.

>> למגזין המלא - כנסו

לפתע, אדם ניגש למרכז הרחבה, והחל שופך על עצמו מיכל מלא דלק. בעיניים עצומות הוא הוציא את המצית מהכיס - כאשר היושבים במסעדות מסביב, פשוט מסתכלים על מעשיו - אך לא עושים שום דבר, ממשיכים להסתכל.

הוא מחזיק את המצית בידו, ומיד כשבא להצית אותה - ובעקבותיה את עצמו, לפתע... בחור עם חולצה לבנה וכיפה לראשו מיהר לחטוף לו את המצית, להושיב אותו בכוח בצד ולשאול לשלומו. רק כעבור כמה דקות הראה לו "המצית" כי זה סרטן מבוים לרשת החברתית שנועד לבדוק כיצד אנשים מגיבים לסיטואציה מורכבת שכזו, וכי הוא עצמו כוכב רשת גדול עם מאות אלפי עוקבים.

הסרטון הפך לוויראלי בתוך שעות. בעמוד של הכוכב הצרפתי, העונה לשם בנקו, הסרטון צבר למעלה מ-250 אלף צפיות, אך באתרים שונים בארץ ובעולם הוא כבר גרף מיליוני צפיות.

החיים זה דבר קדוש

השיחה עם מענדל נרבוני, הבחור ש'הציל' את המצית, נעשית בעברית מעט משובשת, אבל לא מחסום השפה יעצור אותנו מלדבר.

עשית קידוש ה' ענק. איך אתה מרגיש?

"זה נפלא, ברוך השם. זה אומר שכולם ראו את הקידוש השם הזה. זה לא 'טי וי' חרדי", שח מענדל באומרו על ערוצי הטלוויזיה השונים אליהם הוא התראיין בארץ בימים האחרונים, "אלא מדובר במקום לציבור הכללי וזה נפלא.

"בתל אביב שאני הולך ברחוב, הלא חרדים באים ואומרים קידוש ה' גדול עשית".

כמה פעמים היית צריך לספר את הסיפור הזה?

צוחק: "ארבעים פעמים".

לא נמאס לך?

"לא. זה סיפור עם קידוש השם ואני כאן לספר אותו".

אז תספר לי בבקשה:

וכאילו זאת לו הפעם הראשונה שהוא מספר, מענדל יורה בשטף: "הייתי ב'שאטלה', רחוב שכולם עושים בו וידאו לטיקטוק, גם אני עושה שם. סיימתי לעשות וידאו שלי ואז ראיתי את זה. האדם עם הבקבוק עם דלק. באתי אליו וכשראיתי שהוא שם את האש – באתי לקחת לו את האש. אחר כך לקחתי אותו וישבתי איתו על הקרקע. דיברתי איתו ואמרתי: 'מה הבעיה שלך?'. הוא אמר: 'יש לי הרבה בעיות'. עניתי לו: 'אבל זה לא הדבר הנכון לעשות את זה. ככה לקחת את החיים שלך?', הוא אומר לי: 'מה הבעיה שלך? אני עושה מה שאתה רוצה?'.

"אחר כך שתי נשים באו ושאלו מה קורה, כמעט התקשרתי לפוליס (משטרה, א"ט). אחרי דקה הוא אמר שזה וידאו לרשת".

לא היה רגע שחשבת לעצמך שהוא מותח אותך?

"אומנם בסביבה עושים כל מיני וידאו לרשת החברתית, אבל ברחוב הזה ממש לא עושים וידאו, אז האמנתי לזה. ובכלל, ברגע שזה קורה ואתה רואה את זה מול העיניים - אתה לא חושב אם הוא מותח אותך או לא, אתה רץ להציל אותו".

מה אתה אומר על האנשים שישבו שם בבית קפה ליד והסתכלו על המעשה בלי לעשות כלום?

"ככה זה בפריז", נאנח מענדל, "בעיה שלך אם אתה רוצה למות. אני יש לי את הבעיות שלי ואני אסתדר עם שלי ואתה עם שלך. זו הגישה של אנשים כאן.

"ראיתי פעם ברכבת אדם שרוצה ללכת על המסילה (על מנת להידרס. א"ט), הגיע אליו אדם ואמר לו 'אל תעשה את זה כי אחר כך, אם אתה עושה את זה, אין רכבת ואני לא יכול ללכת לעבודה שלי'. זה מה שמעניין אנשים, שלא יפריעו להם בחיים שלהם"...

"מניח תפילין בגללי"

מה אתה מעלה בטיקטוק?

"וידאו עם מסרים יהודיים, כמו איך עושים שבת ועוד. אני עושה גם משהו חמוד עם אנשים מדתות אחרות. אני אומר 'אתה אומר לי שלושה מנהגים של מוסלמים לדוגמה ואני אומר שלושה מנהגים של יהדות'. זה משהו שמביא הרבה צפיות".

אחרי שהתפרסמת ככה, איך אתה לוקח את זה מכאן?

"ממשיך בכל הכוח לדבר עם כל סוג של בן אדם ולהשפיע. מישהו בא אלי ואמר לי שבזכות זה שדיברתי על תפילין בטיקטוק, הוא יניח תפילין כל יום רק בזכותי. 'אני אוהב אותך ורוצה לעשות את זה בשבילך', ככה הוא אמר".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר