כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
"מאות שקלים בחודש"

האור בקצה המנהרה - זו התחזית הכלכלית בעקבות המלחמה

למרות התחזיות הפסימיות על עליה נוספת בשיעור הריבית בחודש הבא - מלחמת חרבות ברזל טורפת את הקלפים: "צפוי שבנק ישראל יפחית את הריבית בקרוב" • המשמעות: ירידה של מאות שקלים בהחזר המשכנתא החודשי | כל הפרטים (כלכלה)

בני סולומון | כיכר השבת |
הריבית עשויה לצנוח (צילום: שאטרסטוק)

ברקע המלחמה בדרום והצפי להסלמה בצפון, נקודת אור אחת מבליחה - הפעם בגיזרה הכלכלית. בעוד מרבית הכלכלנים בארץ צפו כי נגיד בנק ישראל ייאלץ להעלות את הריבית בפעם העשירית השנה, זאת בשל שיעור האינפלציה הגבוה, באה מלחמת שמחת תורה וטרפה את כללי המשחק.

מנתוני חודש ספטמבר עולה כי מחירי התחבורה והבידור רשמו ירידה משמעותית. אולם הנתונים המשמעותיים ביותר הם כמובן מחירי הדיור. לאחר שנרשמה האטה בקצב עליית המחירים משיעור של 0.7% ל-0.2%, כעת נרשמת ירידה שנתית ממוצעת של 6% - נתון משמעותי בהחלט בו מתחשב הנגיד בבואו לקבוע את שיעור הריבית במשק.

גם מחירי השכירות רשמו ירידה ל-5.5% ביחס לשנה שעברה ו-6.1% ביחס לחודש הקודם. ההערכות הם כי לאור המלחמה והירידה בביקושים - המגמה תימשך.

לאור כל זאת שוקל נגיד בנק ישראל להכריז על ירידה משמעותית בשיעור הריבית במשק. לפי הדיווח ב'גלובס', שיעור ההפחתה עשוי לעמוד על שיעור של 0.5% בשיעור הריבית כבר בחודש הקרוב. המשמעות: הפחתה מיידית בהחזרי המשכנתא החודשיים בשיעור שעשוי להגיע לסך של מאות שקלים לחודש לבית אב במקרים מסויימים - תלוי כמובן בגובה ההלוואה וההחזר החודשי.

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי בבנק לאומי, מצטרף להערכות האופטימיות: "לנוכח ההשפעה הכלכלית השלילית הניכרת של מלחמת 'חרבות ברזל' על המשק הישראלי, ותוך התייחסות לירידת המדד בחודש ספטמבר, צפוי שבנק ישראל יפחית את הריבית בקרוב ב-50 נקודות בסיס (חצי אחוז)".

לדבריו שצוטטו ב'גלובס', "הפחתת הריבית בשיעור זה עדיין תותיר את הריבית הריאלית (בניכוי האינפלציה) ברמה חיובית".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר