"נתניהו מריח חולשה"

זעם ב'מועצת': "הפוליטיקאים בחסות המבצע שכחו מחוק הגיוס"

לאחר תום המבצע המוצלח בעזה, גורמים ב'מועצת' פנו לפוליטקאים החרדיים, כדי שימשיכו לעסוק בנושא חוק הגיוס ולקדם אותו. לטענתם, הם קיבלו כתף קרה מהפוליטיקאים שמנסים לרכב על גל ההצלחה של המבצע והסקרים שמתחילים להריח שוב טוב (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
גפני וגולדקנופף במליאה | ארכיון (יונתן זינדל, פלאש 90)

חוק הגיוס עדיין כאן: בשבועות האחרונים, חוק הגיוס עמד בעין הסערה, אך נדמה שתחת אירועי ל"ג בעומר במירון והמבצע הצבאי המוצלח - החוק ירד מסדר היום, וגורמים במועצת גדולי התורה החסידית זועמים על כך.

כזכור וכפי שדווח לראשונה ב'כיכר השבת', נערכו דיונים קדחתניים בין גדולי האדמו"רים לבכירים במועצת גדולי התורה החסידית, בנוגע לחוק כאשר חלק מהאדמו"רים אף שקלו להפיל את הממשלה וללכת לבחירות, לאחר שהבינו שראש הממשלה נתניהו מנסה "למרוח" אותם, פעם הוא טוען שזה בגלל הרפורמה ופעם הוא מנסה לדחות בגלל התקציב.

כך או כך, מיד בתום הילולת רשב"י ובעיצומו של המבצע, התכנסו גורמים בכירים ב'מועצת' החסידית, כדי לדון על המשך הפעולה.

אל אותם גורמים, הצטרפה גם אחת החסידיות הגדולות, שעד לאחרונה לא התערבה במשבר חוק הגיוס, אך בשל זעם על ראש הממשלה החליטו לעלות דרישה גם על חוק הגיוס.

הערב, היו גורמים במפלגות החרדיות שהחלו לתדרך, כי תם משבר הגיוס וכי יש הסכמה רחבה לדחיית חקיקת חוק הגיוס.

גורמים ב'מועצת' אומרים הערב בשיחה עם 'כיכר השבת': "לא יקום ולא יהיה, אין שום פשרות בנושא הזה, לצערנו, למדנו על בשרנו, שאם נתניהו אסור לחכות אפילו רגע, הוא פשוט מזהה חולשה ומנסה לסכסך באחדות של המפלגות החרדיות בנוגע לחוק הגיוס".

עוד מסביר אותו גורם: "הרי אם נתניהו היה באמת רוצה לפתור את משבר חוק הגיוס, הוא היה מקים צוות שיכין חוק שמתאים ותואם את הדרישות של המועצת החסידית והמפלגות החרדיות וכאשר תתקבל החלטה להעביר את החוק, החוק יהיה מוכן, אך עד עתה, אף אחד לא ישב על החוק מצידו שלא נתניהו, מה שמלמד על כוונתיו - שהוא לא מעוניין להתחיל עם הציבור החילוני ולהעביר את החוק שמותאם למגזר החרדי".

אותו גורם מוסיף בציניות: "העיקר כל המפלגות מוכנות לקבל התקפות בלתי פוסקות על הציבור החרדי, שכוללות הסתה ברורה מצד ערוצי התקשורת - אבל זה רק כשזה נוגע לתקציבים, אבל על דבר הכי עקרוני לציבור החרדי - כמו חוק הגיוס, זה נראה שזה פשוט לא מעניין אותם והם רק מחכים ש"העול" הזה ירד מכתפיהם".

כזכור, לפני יותר משבוע, בכיר ב'יהדות התורה', אמר ל'כיכר השבת', "זו פשוט הזיה שאי אפשר לתאר. סמכנו על נתניהו, למרות ההיסטוריה הלא-משהו שלו בלשון המעטה, אבל הבנו שכמו שאנחנו תלויים בו, הוא תלוי בנו ולא תהיה לו ברירה. הגענו עכשיו לדד-לין של העברת התקציב, אבל נתניהו כמו נתניהו, מעניין אותו רק עצמו ולא מעניין אותו כל הסיכומים שסיכמו אותו, והוא מנסה בכל מיני תחבולות לנסות להוריד אותנו מ"הכאב ראש" של חוק הגיוס".

"תחילה", הוסיף אותו גורם, "זה היה נראה שהולך לו טוב והח"כים החרדיים מסכימים שוב ושוב להתקפל בפניו, כדי לא ליצור קרע בעם. אך מה שקרה הוא, שהאדמו"רים מתנגדים לאחר שהבינו שנתניהו עושה צחוק מרבנים ואדמו"רים והוא לא מתכוון להעביר את חוק הגיוס בכלל, ובוודאי שלא את חוק הגיוס המתוקן עליו התחייב בהסכם הקואליציוני. מאז, פרצה מלחמה בתוך יהדות התורה, וכל מי שטען שצריך להתקפל, כבר חזר בו - וזה בגלל חוסר האמון שרוכשים לנתניהו".

אותו גורם הוסיף ואמר: "נתניהו חייב להבין שאנחנו לא בכיס שלו, הוא בוחן כל הזמן גבולות ועושה מה שבא לו והדבר הזה נגמר. אנחנו דורשים כעת, שאם הוא לא רוצה ליצור כאוס בעם בגלל חוק הגיוס, אז שיראה כוונות רציניות ויעביר את מה שהוא התחייב – חוק יסוד "לימוד התורה", ופסקת התגברות נקודתית לחוק הגיוס, ויתחייב לנו שלאחר העברת התקציב, הוא מתכוון להעביר את חוק הגיוס שעליו התחייב בהסכם הקואליציוני לפי דרישת כל גדולי האדמו"רים וראשי הישיבות. אחרת, באמת אין לנו מה לעשות בממשלה הזו".

הגורם הוסיף: "אם הממשלה הזאת יכול לקדם חוק שהציונות היא ערך מנחה, אין סיבה שלא נאזן את זה עם חוק יסוד "לימוד התורה", ולגבי פסקת ההתגברות, נתניהו עצמו אמר שהוא יקדם פסקת התגברות נקודתית לחוק הגיוס, על אף שהוא לא רוצה לקדם פסקת התגברות כוללת, אז שיוכיח לנו את כנות כוונותיו, ושיפסיק לעשות צחוק.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר