ערב חג מתן תורה • צפו 

"אין לך אדם שלא יכול ללמוד את התורה" | הרב הלל פלאי חיזק את הלומדים וקולו נשבר

אלפים התכנסו בבית הכנסת הגדול בירושלים ללימוד משותף לכבוד חג השבועות, במסגרתו סיימו את הש"ס | המלחין הרב הלל פלאי, נשא דברים נרגשים תוך כדי הזיץ' המיוחד, חיזק את הלומדים - וקולו נשבר כשהזכיר את כלתו שנפצעה קשות במהלך השנה  • צפו (חרדים)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
דבריו הנרגשים של הרב הלל פלאי (צילום: שלומי כהן)

אלפים התכנסו אמש (שלישי) בבית הכנסת הגדול בירושלים ללימוד משותף לכבוד חג השבועות, כאשר כל אחד בחר את הדף שהוא רוצה ללמוד ויחד הם סיימו את הש"ס.

לאחר הסיום, התקבצו כולם לזיץ משותף עם גדולי הזמרים, ובראשם המלחין הרב הלל פלאי, שאף נשא דברים נרגשים לחיזוק הלומדים.

(צילום: שלומי כהן)
(צילום: שלומי כהן)

"הקדוש ברוך הוא לא נתן את התורה למי שלא יכול ללמוד אותה", אמר הרב פלאי, "כל אחד לפי חלקו ולפי כוחו. המעמד הזה, המעמד המיוחד הזה בא לבטא את הנקודה הזאת, שאין לך יהודי, אין לך אדם מישראל שפטור מללמוד תורה, ואין לך אדם מישראל שלא יכול ללמוד את התורה, כל אחד לפי כוחו ולפי חלקו".

הוא הוסיף בנימה אישית ואמר כי "אני יודע שהוא על זה ודאי לא נתן לי רשות, אני כן רוצה לנצל, נח טוניק, שעומד מאחורי כל המפעל המיוחד הזה, היה, לפני כ-15 שנה, תלמיד צעיר בישיבה קטנה, הוא היה תלמיד צעיר ומאתגר, הוא היה תלמיד שובב, הוא היה בלגניסט, להיות מגיד שיעור שלו זה היה אחת המשימות הקשות ביותר שיש, והמגיד שיעור היה לא אחר מאשר אני ועוד בתחילת דרכי, וזה לא היה פשוט בכלל.

"עוברים שנים, נח לא השתנה, נח נשאר שובב, נשאר בלגניסט, נשאר אדם שלוקח סיכונים, אבל הוא לקח את כל הנקודות האלה לדברים הכי טובים, הכי נעלים, הכי מיוחדים - כי רק בכוחות כאלה אפשר לעשות מפעלים נשגבים כאלה".

(צילום: שלומי כהן)
(צילום: שלומי כהן)

קולו של הרב פלאי נשבר כשנזכר מה עבר בשנה החולפת עם פציעתה החמורה של כלתו - בת שבע בת שרה חיה שנפצעה קשות, חצי שנה בלבד לאחר חתונתה עם בנו, בתאונת האוטובוס שהדרדר ברחוב שמגר בירושלים ואיבדה את שני רגליה.

"ובנימה אישית", הוא אמר, "ישבתי כאן, במקום הזה, ובמהלך השנה עברו עלינו, מניח שהציבור יודע, פשוט אתמול רק חזרתי מארצות-הברית, להיות עם הבן והכלה שנמצאים בארצות הברית בשיקום, ודווקא מכל התלמידים הרבים, מהמאות הרבים של התלמידים, אז היה את התלמיד המיוחד, לאורך כל הדרך, עם התכונות האלה - ללמדנו שאדם בשביל להשיג את הדברים הטובים, להשיג תורה, להשיג מעשים טובים, הוא לא צריך לשנות את עצמו - הוא פשוט צריך להשתמש באותן מתנות, באותם כלים שניתנו לו.

"גם אם בישיבה אמרו לו שהוא לא מוצלח, והוא לא בסדר, ואפילו הוא לא החזיק מעמד בישיבה כי הכלים שהיו לו, לא התאימו לדרישות, למסגרת שהישיבות דורשות, אבל כל אדם, בכוחות שלו, ביכולות שלו, יכול לעשות כל כך הרבה דברים, ולזכות את הרבים בתורה ובמעשים טובים".

(צילום: שלומי כהן)
(צילום: שלומי כהן)
(צילום: שלומי כהן)

הוא חתם את דבריו ואמר: "שנזכה כולנו בחג מתן תורתנו, נזכה כולנו לקבל מחדש את התורה ואת הכלים ואת הכוחות הלאה והלאה להגדיל תורה, שיהיה לכולנו הרבה סייעתא דשמיא, והצלחה בלימוד, ונחת מהילדים - בתורה ובכל דבר שהוא".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר