כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
הישיבה בראשות הרב לייבל

גדולי ישראל הליטאיים נגד ישיבות גדולות עם לימודי חול: "לבער את הנגע"

הגאון רבי דב לנדו, יצא הבוקר במכתב חריף אליו הצטרפו גדולי ישראל, כנגד הישיבה הגדולה החדשה שאמורה לערב לימודי חול; "לימוד התורה מאז ומתמיד הי' טהור ונקי מכל שמץ עירוב של דברים אחרים", נכתב | המכתב המלא (חדשות חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הגר"ד לנדו, בכתיבת המכתב אמש, בכתב ידו • בלעדי

לאחרונה התפרסם כי עומדת להיפתח ישיבה גדולה המערבת לימודי חול בראשות הגר"ד לייבל, אמש (שני) בשעת ליל מאוחרת, כתב הגר"ד לנדו מכתב חריף נגד הישיבה עליו חתמו גם גדולי ישראל, מלבד הגרב"מ אזרחי, המאושפז בימים אלו בבית חולים וזקוק לרפואה שלמה.

לפני מספר שבועות התפרסם בכלי תקשורת כללי (דה מרקר. ח"ב) על פתיחת ישיבה גדולה עם לימודי חול, בני ביתו של הגר"ד לנדו, סיפרו לו על כך בעת שהיה במסע לארצות הברית.

ל'כיכר השבת' נודע כי בדרך חזור לארץ, הוא ביקש מנאמני הבית להוציא מאמר ב'יתד נאמן', נגד התופעה, מאמר שהיה לנגד עיניו ואף תיקן בו תיקונים.

בשבוע שעבר, נכנס להגר"ד לנדו, ראש ישיבה מוכר המנהל בארץ גם קרן מפורסמת, הבקיא בנבכי הפרטים, והסביר להגר"ד לעומק את הסכנות שיש בישיבה כזו, ולכן, הגר"ד שמע פרטים נוספים על הישיבה והחליט כאמור אמש להוציא את המכתב.

על המכתב שכתב הגר"ד בכתב ידו, הצטרפו 'זקני המועצת', הגאונים: רבי מאיר צבי ברגמן, רבי ברוך דב פוברסקי, רבי משה הלל הירש, רבי יצחק זילברשטיין ורבי צבי דרבקין.

במכתב נכתב: "לימוד התורה מאז ומתמיד הי' טהור ונקי מכל שמץ עירוב של דברים אחרים. ומסרו נפשם על כך רבותינו ולחמו מלחמת קודש כנגד כל התכניות לערב לימודים אחרים ואפי' כל שהוא בתוך היכלי התורה הישיבות הקדושות".

"והנה שמענו כעת שעומדים להקים מוסד המתקרא ישיבה גדולה המערבת חול בקודש ר"ל בעיר בית שמש. החובה היא להתריע כנגד זאת בקול רעש גדול, ולעורר את יראי - השם בכל מקום שהם כי חלילה חס ושלום לשלוח בניהם ותלמידיהם לשם, ולתמוך בהם באיזו שהיא תמיכה, חלילה וחלילה".

"ואשרי כל מי שיש בידו לבער את הנגע הזה עוד מתחילת פריחתו, ויהא כרם בית ישראל הנאמנים להשם ולתורתו נקי מכל ספיחי תרבות חטאה זו, כולו קודש רק ללימוד התורה קיום מצוותי' והליכה באורחותי'".

יצוין, כי בימים אלו, הודיע הגר"ד לייבל על פתיחת כולל אברכים חדש בבני ברק, בו תינתן מילגה גבוהה וחריגה של 4,500 שקלים. ל'כיכר השבת' נודע, כי הרב לייבל הבהיר בהודעת על פתיחת הכולל: "אין דבר חשוב יותר מלימוד התורה ואני מוקיר ומכיר יותר מכל אברכים ותלמידי חכמים", אמר הרב לייבל שעומד בראשות כוללים כבר קרוב לחמישים שנים".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר