כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
שריפת התנ"ך

הראשון לציון למלך שוודיה: "תתערב ותמנע מעשה כזה"

"אני מבקש ממך לנצל את השפעתך כדי לבקש ששריפת התנ"ך לא תתרחש. בביטול האירוע, תשלח מסר רב עוצמה לעולם", כתב הגר"י יוסף (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
הרב יצחק יוסף (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, שיגר היום (שישי), מכתב למלך שוודיה, מר קרל גוסטב, על אודות האירוע המזעזע של שריפת ספר התנ"ך הצפוי להתקיים מחר בשוודיה באישור הרשויות המקומיות במדינה.

במכתבו, מפציר הרב הראשי במלך שוודיה להפעיל השפעתו על הרשויות בכדי שיבטלו את האישור שהעניקו לאירוע הפוגעני ויימנעו את הפגיעה ברגשות העם היהודי שצפויה להיות כתוצאה מאירוע זה.

בפתח מכתבו, מגדיר הרב הראשי את האירוע כאירוע "שיש לו פוטנציאל לערער את ערכי הסובלנות, הכבוד וחופש הדת שאנו מוקירים. אני מפציר בהוד מלכותו להתערב בעניין זה ולמנוע מעשה כזה".

הרב הראשי ציין במכתבו כי הוא מגנה גם את שריפת הקוראן מול מסגד, אירוע שהתקיים לפני מספר שבועות והביא למהומות נרחבות במדינה. "אני חייב להדגיש שהמחאה שלנו אינה רק על אירוע שריפת התנ"ך המתוכנן להתקיים, אלא אנו מגנים בתוקף גם את אירוע שריפת הקוראן. כאנשים מאמינים, חשוב שנשמור על כבוד הדדי בין הדתות גם אל מול חילוקי דעות".

הרב הראשי הזכיר במכתבו כי תקופה זאת, הינה תקופת עבור העם היהודי, עם ציון ימי חורבן בית המקדש: "העם היהודי מציין כיום תקופה של שלושה שבועות בסימן עצב, לקראת ט' באב, היום העצוב ביותר בלוח השנה היהודי. יום זה משמש כתזכורת לשריפת ספרי קודש במאה השלוש עשרה באירופה, אשר יצרה תקדים טרגי למעשים מתועבים נוספים לאורך ההיסטוריה.

"המשורר הגרמני היינריך היינה כתב פעם: "אלה ששורפים ספרים, בסופו של דבר ישרפו אנשים", הצהרה שבאה לידי ביטוי, למרבה הצער, בשואה האיומה. ברור שחופש הביטוי לעולם לא צריך להצדיק ביצוע מעשי אכזריות או הסתה לשנאה.

"הוד מעלתך, אני פונה אליך על רקע מסירותך לקידום שלום והרמוניה בין כל האנשים. כמנהיגה של שוודיה, מדינה הידועה במחויבותה לזכויות אדם וחופש דת, אני מבקש ממך לנצל את השפעתך כדי לבקש ששריפת התנ"ך לא תתרחש. בביטול האירוע, תשלח מסר רב עוצמה לעולם ששוודיה עומדת בתקיפות נגד חוסר סובלנות דתית וכי למעשים כאלה אין מקום בחברה מתורבתת. בעמדה זו, לא רק תשמור על כבוד העם היהודי אלא גם תגן על העקרונות שעליהם בנויה חברה הרמונית ומגוונת.

הרב הראשי מסיים את מכתבו בברכה למלך לרגל ציון 50 שנים לכהונתו של המלך הנוכחי. "ההנהגה האיתנה והמחויבות שלך לארצך, ראויה להערכה", סיכם הרב הראשי.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר