היסטוריה ואקטואליה

נהנים מהיופי של הרי שווייץ?!  - עברתם על "לא תַחְמֹד אֵשֶׁת רֵעֶךָ"

רבנים ואדמו"רים שנחשפו ליופי המבהיל של הרי שווייץ, תיארו מקומות בארץ ישראל שיותר יפים - מהאבן במאה שערים, דרך הרי ירושלים הקדושים ועד ציון הרשב"י (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
הרי שווייץ (צילום: Xavier von Erlach on Unsplash)

פרק ג': על הרבי הקדוש רבי שלום נח ברזובסקי זי"ע מסלונים מחבר הספה"ק 'נתיבות שלום' סופר שאהב את ארץ ישראל בכל ליבו ונפשו, ומיום שעלה אליה, לא יצא ממנה אף פעם.  

אירע שתלמיד שלו הגיע משווייץ ותיאר בפניו שעה ארוכה על היופי הנשגב בבחינת פלאי הבריאה מהרי שווייץ, והוא הפציר ברבי בתחנונים שיגיע לשוויץ כדי לראות את הרי האלפים שאין כמוהם ליופי. ענה לו הרבי: "אבן אחת מאבני הקיר במאה שערים – חשובה בעיני יותר מכל שווייץ!", (ספר ארץ צלצל כנפים עמוד 46 מתוך עיתון משפחה).

גם הראי"ה קוק כשנסע ברכבת בהרי שווייץ, בשעה שמלויו הביעו קריאות הפתעה והתפעלות למראה הנוף החולף מול עיניהם, רק הרב קוק ישב במקומו ומלמל "ירושלים הרים סביב לה" – "יפה נוף משוש תבל" – ועוד פסוקים המדברים ביופיה של ארץ ישראל וירושלים, והתבטא ואמר: "אמנם שווייץ יפה היא, אך אל נא נתפעל מדי, ארצנו הקטנה שבמזרח יפה ומבורכת יותר!".

הגאון רבי שמחה עלברג יו"ר אגודת הרבנים בארצות הברית ועורך הביטאון התורני 'הפרדס' הזכיר בקצרה את הפולמוס של הרי שווייץ, ונראה שדיון זה העסיק רבים מגדולי ישראל שהתלבטו כיצד לבאר את היופי שנראה יותר מהרי ארץ ישראל, היפך תיאור חז"ל על תשעה קבין שנטלה ארץ ישראל, לעומת קב אחד בלבד שנטלה חוץ לארץ.

לדברי הרב עלברג: "ככל שיהיו הרי שווייץ הדורים ביופיים, הרי שיופי הרי ארץ ישראל עולה פי כמה עליהם". ממשיך הרב עלברג ומסיק ששווייץ כמעט כולה קיבלה קב אחד של יופי שניטל במקור לכל העולם: "נדמה כי מאותו קב אחד של יופי שניתן לעולם כולו – החלק הגדול מתוכו נטלו להם הרי שווייץ".

בהמשך דבריו הוסבר שהרי שווייץ כמה קסם שיהיה בהם, אינם אלא הרי חולין, ואין להשוותם עם הרי ירושלים, "משום שבקדושה טמון היופי האמיתי". (אמרי שמחה שלה).

ב'דברי יואל' לרבי הקדוש מסאטמר הקשה על דברי חז"ל שכתבו שארץ ישראל גבוהה מכל הארצות, והנה עינינו הרואות שיש הרים בחו"ל שיותר גבוהים מארץ ישראל?

ומתרץ הרבי מסאטמר כפי שאמרו חז"ל שארץ ישראל היא ארץ הצבי, ובשעה שעושים רצונו של מקום מתרחב מציאות של שפע גדול, כפי שנאמר על ינאי המלך שהיו שישים כרכים בהר המלך שבכל אחת מהם היה כפליים מיוצאי מצרים, וכך מתורץ שהרי ארץ ישראל גבוהים יותר מכל הארצות רק בשעה שישראל עושים את רצונו של מקום.

ונראה על פי דרכו לתרץ שגם כן בנוגע ליופי של הרי ארץ ישראל לעומת הרי שווייץ, התשעה קבין של יופי כדברי חז"ל, מתרחש רק כשישראל עושים רצונו של מקום, ולכך בימינו המציאות שהרי שווייץ יותר יפים מהרי ארץ ישראל, שכן לא כל עם ישראל שומר תורה ומצוות.

כמפורסם גישתו של הרבי מסאטמר למצוות ישוב ארץ ישראל שאינה נוהגת בימינו, והסיק זאת ממספר מקורות בדברי רבותינו ראשונים ואחרונים.

• • •

על הגה"ק רבי יצחק מבוהוש זי"ע כאשר היה בהרי שווייץ לנופש בפעם הראשונה בשנת תשמ"ב, אחד מהחסידים התפעל ביותר ממראה ויופי ההרים, והרבי הרגיש בהתלהבותו, ואמר לו בהאי לישנא: "אצל רבי שמעון בר יוחאי במירון יפה יותר!".

• • •

בספר 'שכון בארץ הזאת' (עמוד שפא) הובא רעיון שמבאר מדוע אין ליהודים להתרגש מהיופי של הרי שווייץ יותר מהרי ארץ ישראל.

בספר הובא הסבר "שלום בית", ונטען שיתכן שיש בהרי שווייץ יופי, אולם היופי הזה הוא לא שלנו, וכמו שהיופי של אשתך זה היופי שלך והיופי של נשים אחרות זה יופי שקשור לאנשים אחרים, ולא קשור אליך, כך היופי של חו"ל זה לא היופי שלנו.

כך לדברי ספר 'שכון בארץ הזאת', המתפעל מהיופי של הרי שוויץ, עובר על הדיבור האחרון והחמור: "לֹא תַחְמֹד אֵשֶׁת רֵעֶךָ" (שמות כ יג), אולם יש לסייג זאת - שכן כפי שהבאנו בכתבות הקודמות בסדרה זו, ישנם מרבותינו זצללה"ה שסברו שהרי שוויץ במקור היו בהרי ארץ ישראל, וכחלק מחורבן בית המקדש הם גלו ועברו לחוץ לארץ, כך שהמתפעל מיופים הוא בעצם מתפעל בארץ ישראל המקורית ולא עובד באיסור החמור של "לא תחמוד".

  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר