"לא להיגרר לקיצוניות"

אומן ראש השנה: שר התרבות ורבה של אומן נועדו עם ראש העיר של אומן

שר התרבות מיקי זוהר עשה את השבת האחרונה בחברת חסידי ברסלב באומן, קודם השבת, נועד שר התרבות עם רבה של אומן, עסקנים מקומיים - וראש העיר של אומן, בנוגע ל'אומן ראש השנה' (חסידים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הפגישה בערב שבת עם ראש העיר

שר התרבות מיקי זהר, נפגש ביום שישי האחרון עם ראש העיר של אומן, בפגישה השתתפו, רבה של העיר אומן הרב יעקב ג'אן, ראש העיר גברת אירנה פלטנובה ונציגי we icc - נחמן שטיינברג ומיכאל פינטו.

הפגישה התקיימה בצל דיבורי השגריר בישראל, כי לא תותר כניסת חסידי ברסלב עם דרכון ישראלי לציון בראש השנה.

יצוין, כי עד כה לא התקבלה החלטה רשמית באוקראינה לגבי אומן ראש השנה, ולפי המידע שהגיע לידי 'כיכר השבת', הרשויות במדינה כן יתירו בסופו של דבר כניסה של ישראלים, אם כי לא ידוע כמה יאשרו.

אחד המשתתפים בפגישה עם ראש העיר ושר התרבות הישראלי, מספר ל'כיכר השבת': "עצם זה ששר התרבות הגיע לפה ונועד עם ראשת העיר - מראה שיש סיכוי גדול שהכל יהיה רגיל השנה, למרות ההצהרות של גורמים אינטרסנטים. השר מיקי זוהר הודה לו על כל המאמצים שהיא עושה למען הקיבות באומן השנה".

"בפגישה הסבירו לראש העיר", מוסיף אותו גורם ומספר, "כי היא צריכה להמשיך במאמצים לשמור על אומן כפי שהיא היום ולא לתת לכל מיני קיצוניים דריסת רגל".

כזכור וכפי שדווח בשבוע שעבר ב'כיכר השבת', שר החוץ, אלי כהן, קיים ביקור מדיני מוצלח במולדובה, במסגרתו דן בהיערכות המעבר של אלפי חסידי ברסלב בדרכם לקיים את תפילות ראש השנה בציון הקדוש של רבי נחמן מברסלב זיע"א בעיר אומן שבאוקראינה.

לביקור התלוו שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש; ח"כ רביבו סמנכ"לית אירו-אסיה במשרד החוץ סימונה הלפרין, שגריר ישראל במולדובה; יואל ליאון, רבה של מולדובה; הרב פנחס זלצמן, ויו"ר מזכירות חסידי ברסלב, נחמן בנשעיה.

במסגרות הפגישות עם נשיאת מולדובה, מאיה סנדו, ועם שר החוץ וסגן ראש ממשלת מולדובה, ניקו פופסקו, עלה בהרחבה נושא ההיערכות לנחיתת אלפי חסידי ברסלב בשדה התעופה בקישינב בימים שלפני ראש השנה, נסיעתם דרך מעברי הגבול הקרקעיים של אוקראינה בדרכם לאומן, וחזרתם לישראל דרך קישינב.

השר פרוש הציג בפגישה את המסקנות שעלו בדיונים שנערכו עד כה בישראל והרעיונות שגובשו יחד עם משרד החוץ ופירט את הנדרש בכדי לאפשר את יישומם.

בסיכום עם שר החוץ כהן הוחלט על ידי נשיאת מולדובה למנות את ראש הסגל של ראש הממשלה, סרג'י דיאקונו, כמי שיתכלל את ההיערכות של ממשלת מולדובה לכל ההיבטים הממשלתיים בתכנון העבודה בשדה התעופה ובגבולות.

בתום הפגישות בהובלת שר החוץ התקיימה פגישת עבודה ראשונה במשרד ראש הממשלה, בהשתתפות השר פרוש, ח"כ רביבו, הרב פנחס זלצמן, ונחמן בנשעיה. מטעם ממשלת מולדובה השתתפו ראש הסגל של רה"מ ונציגים בכירים מטעם משרד התחבורה, המשטרה, משמר הגבול ושדה התעופה. בפגישה סוכם על הקמת צוות משותף שיעמוד בקשר שוטף ויקדם את הסיכומים.

מיד לאחר הפגישה קיימה המשלחת הישראלית העוסקת בנושא ההיערכות לנסיעה לאומן סיור עבודה בשטח שדה התעופה, יחד עם מנהל שדה התעופה, קונסטנטין וזיאן, ומנהל משמר הגבול, רוסיאן ואסילוי, בכדי לבחון בשטח את ההצעות שעלו בכדי לייעל משמעותית את זמן הנסיעות והמעברים.

על פי הערכות, צפויים עשרות אלפים מהחסידים הנוסעים לאומן לעבור השנה דרך שדה התעופה בקישינב ועל כן ההיערכות המרכזית היא בגזרת מולדובה. במקביל, נמשכים המגעים מול יתר המדיניות הגבולות את אוקראינה, משם צפויים להגיע אלפים רבים נוספים.

יש לציין כי במקביל לעבודה במדינות הגבולות, יש מאמץ דיפלומטי משמעותי בהובלת משרד החוץ מול הרשויות באוקראינה, בכדי להסדיר את מעברי הגבולות בצד האוקראיני ואת נסיעתם הבטוחה של החסידים מהגבול לעיר אומן למרות מצב המלחמה במדינה.

שר החוץ, אלי כהן, אמר כי "ההגעה הצפויה של עשרות אלפי מתפללים לאומן היא אתגר גדול. בשיחותיי עם הנשיאה ושר החוץ הודיתי להם על הנכונות במציאת המנגנון היעיל והבטוח ביותר עבור אותם ישראלים שיבחרו לעבור דרך מולדובה השנה בדרכם לאומן".

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, אמר כי "אנחנו חותמים ביקור קצר אך משמעותי במולדובה, שצפויה להיות שער הכניסה המרכזי למבקשים להסתופף בצילו של רבי נחמן מברסלב זיע"א באומן לראש השנה. בעזרתו של שר החוץ, יחד עם ח"כ רביבו, הצלחנו לסכם על הקמת צוותי עבודה יעילים ובעזרת ה' נוכל לקדם שיפורים במעבר החסידים לאוקראינה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר