לקראת ראש השנה

ממשלת מולדובה תמנה מתאם מיוחד למעבר חסידי ברסלב לאומן

נשיאת מולדובה החליטה למנות את ראש הסגל של ראש הממשלה, סרג'י דיאקונו, כמי שיתכלל את ההיערכות לכל ההיבטים הממשלתיים לקראת מעבר אלפי חסידי ברסלב לראש השנה באומן (בעולם)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
(צילום: דוברות)

שר החוץ, אלי כהן, קיים ביקור מדיני מוצלח במולדובה, במסגרתו דן בהיערכות המעבר של אלפי חסידי ברסלב בדרכם לקיים את תפילות ראש השנה בציון הקדוש של רבי נחמן מברסלב זיע"א בעיר אומן שבאוקראינה.

לביקור התלוו שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש; ח"כ אליהו רביבו סמנכ"לית אירו-אסיה במשרד החוץ סימונה הלפרין, שגריר ישראל במולדובה; יואל ליאון, רבה של מולדובה; הרב פנחס זלצמן, ויו"ר מזכירות חסידי ברסלב, נחמן בנשעיה.

במסגרות הפגישות עם נשיאת מולדובה, מאיה סנדו, ועם שר החוץ וסגן ראש ממשלת מולדובה, ניקו פופסקו, עלה בהרחבה נושא ההיערכות לנחיתת אלפי חסידי ברסלב בשדה התעופה בקישינב בימים שלפני ראש השנה, נסיעתם דרך מעברי הגבול הקרקעיים של אוקראינה בדרכם לאומן, וחזרתם לישראל דרך קישינב.

השר פרוש הציג בפגישה את המסקנות שעלו בדיונים שנערכו עד כה בישראל והרעיונות שגובשו יחד עם משרד החוץ ופירט את הנדרש בכדי לאפשר את יישומם. ח"כ רביבו הוסיף והרחיב על הצרכים של החסידים הטסים לאומן ועל הדרכים להקל את השעות הרבות מהיציאה מישראל ועד ההגעה לעיר אומן.

בסיכום עם שר החוץ כהן הוחלט על ידי נשיאת מולדובה למנות את ראש הסגל של ראש הממשלה, סרג'י דיאקונו, כמי שיתכלל את ההיערכות של ממשלת מולדובה לכל ההיבטים הממשלתיים בתכנון העבודה בשדה התעופה ובגבולות.

בתום הפגישות בהובלת שר החוץ התקיימה פגישת עבודה ראשונה במשרד ראש הממשלה, בהשתתפות השר פרוש, ח"כ רביבו, הרב פנחס זלצמן, ונחמן בנשעיה. מטעם ממשלת מולדובה השתתפו ראש הסגל של רה"מ ונציגים בכירים מטעם משרד התחבורה, המשטרה, משמר הגבול ושדה התעופה. בפגישה סוכם על הקמת צוות משותף שיעמוד בקשר שוטף ויקדם את הסיכומים.

מיד לאחר הפגישה קיימה המשלחת הישראלית העוסקת בנושא ההיערכות לנסיעה לאומן סיור עבודה בשטח שדה התעופה, יחד עם מנהל שדה התעופה, קונסטנטין וזיאן, ומנהל משמר הגבול, רוסיאן ואסילוי, בכדי לבחון בשטח את ההצעות שעלו בכדי לייעל משמעותית את זמן הנסיעות והמעברים.

על פי הערכות, צפויים עשרות אלפים מהחסידים הנוסעים לאומן לעבור השנה דרך שדה התעופה בקישינב ועל כן ההיערכות המרכזית היא בגזרת מולדובה. במקביל, נמשכים המגעים מול יתר המדיניות הגבולות את אוקראינה, משם צפויים להגיע אלפים רבים נוספים.

יש לציין כי במקביל לעבודה במדינות הגבולות, יש מאמץ דיפלומטי משמעותי בהובלת משרד החוץ מול הרשויות באוקראינה, בכדי להסדיר את מעברי הגבולות בצד האוקראיני ואת נסיעתם הבטוחה של החסידים מהגבול לעיר אומן למרות מצב המלחמה במדינה.

שר החוץ, אלי כהן, אמר כי "ההגעה הצפויה של עשרות אלפי מתפללים לאומן היא אתגר גדול. בשיחותיי עם הנשיאה ושר החוץ הודיתי להם על הנכונות במציאת המנגנון היעיל והבטוח ביותר עבור אותם ישראלים שיבחרו לעבור דרך מולדובה השנה בדרכם לאומן".

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, אמר כי "אנחנו חותמים ביקור קצר אך משמעותי במולדובה, שצפויה להיות שער הכניסה המרכזי למבקשים להסתופף בצילו של רבי נחמן מברסלב זיע"א באומן לראש השנה. בעזרתו של שר החוץ, יחד עם ח"כ רביבו, הצלחנו לסכם על הקמת צוותי עבודה יעילים ובעזרת ה' נוכל לקדם שיפורים במעבר החסידים לאוקראינה".

ח"כ אליהו רביבו: "מפגישותינו עם גורמי הממשל הבכירים במולדובה והצוותים המקצועיים בשטח - אני נכון לומר שקיים רצון אמיתי לעבוד בשיתוף פעולה ולסייע לרבבות ישראלים בדרכם לקברו של רבינו. אני רוצה להודות לשר החוץ אלי כהן, על שנתן לי את ההזדמנות לקחת חלק בביקור ההיסטורי, על ההירתמות, הרצון והעזרה הבלתי מתפשרת של השר לסייע לחסידות ברסלב - שאני חלק ממנה ומציגה בכנסת ישראל. כמו כן, ברצוני להודות לשר מאיר פרוש, על תרומתו האדירה לחסידות אותה הוא מייצג בממשלה".

(צילום: דוברות)
(צילום: דוברות)
(צילום: דוברות)

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר