מאחורי הקלעים | פרסום ראשון

הסערה ב'דגל התורה' • 'יתד' מצנזר את מכתב הגרמ"צ; ומה חושבים יתר חברי 'המועצת'?

בעוד מכתבו של הגר"ד לנדו נגד ההסכם בין 'דגל התורה' וש"ס באלעד פורסם בביטאון המפלגה, הרי שמכתבו של הגרמ"צ ברגמן בעד קיום ההסכם - לא פורסם ב'יתד' | מי אחראי על ההחלטה לצנזר את זקן המועצת? מי מחברי המועצת הליטאית מצדד בעמדת הגר"ד לנדו ומי חושב שיש לקיים את ההסכם? | מאחורי הקלעים (חדשות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
מימין: הגר"י זילברשטיין, הגרמ"ה הירש, הגרב"ד פוברסקי והגר"ד כהן | משמאל: הגר"ד לנדו והגרמ"צ ברגמן (צילום: שלומי כהן - פלאש 90, קובי הרב צבי, יהודה פרקוביץ, רפאל שוורץ ואיציק ו., ללא קרדיט)

סערה של ממש ב'דגל התורה': מכתבו של ראש הישיבה הגאון רבי דב לנדו, לפיו אין חובה לקיים את ההסכם שנחתם בין ש"ס ו'דגל התורה' באלעד, נתן את האות לטלטלה העזה שפוקדת את 'דגל התורה', שכן לא מעט מחברי המועצת הליטאית סבורים כי יש לקיים את ההסכם באלעד.

הכל החל כבר לפני מספר שבועות, כאשר ראש ישיבת 'חברון' הגאון רבי דוד כהן - חבר המועצת, שוחח בנושא ההסכם באלעד עם ראש ישיבת 'סלבודקא' הגאון רבי משה הלל הירש, שצידד בקיום ההסכם ובתמיכה במועמדותו של מועמד ש"ס לראשות העיר.

אלא ששניהם הבינו כי הגר"ד לנדו סבור כי יש לתמוך במועמדותו של ראש העיר המכהן, ישראל פרוש - גם במחיר אי כיבוד ההסכם עם ש"ס, שלדעתו נעשה בניגוד לדעת גדולי ישראל, הגם שמצד 'דגל התורה' חתם עליו חבר-הכנסת אורי מקלב, בשליחות מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי זצ"ל.

בעקבות כך, הורה הגרמ"ה הירש לגר"ד כהן להיכנס אל הגר"ד לנדו, ולנסות לשכנעו לתמוך בכיבוד ההסכם. מה שקרה בפגישה, הותיר את חותמו על הגר"ד כהן, שהופתע מעוצמת ההתנגדות של הגר"ד לכיבוד ההסכם והתעקשותו לתמוך אך ורק במועמדותו של פרוש.

מני אז, ניסו עוד כמה וכמה להיכנס אל הגר" ולשכנעו לשנות את דעתו, מתוך ראיה כללית לטובתה של מפלגת 'דגל התורה', אך לא הצליחו לשנות את דעתו.

ביום שני בערב, כפי שנחשף ב'כיכר השבת', יצא לאור מכתבו החריף של ראש הישיבה הגאון רבי דב לנדו, בכתב ידו, בו הוא קובע באשר לעיר אלעד כי "כל חתימת הסכמים שנעשו בין מפלגות אין להם כל ערך ואינו מחייב אף אחד", שכן לדבריו, "בהכירי את צרכי העיר אלעד זה רבות בשנים נוכחתי לראות שכל הענין של ראשות העיר שם אינו שייך לשום מפלגה שהוא כלל וכלל. הענין שייך אך ורק לטובת עניני היהדות והחינוך משמרת התורה והמצוות וכל התלוי בכך".

מכתבו המלא של הגר"ד לנדו

במכתבו, תקף הגר"ד בחריפות את ש"ס וכתב כי "וכל מי שתולה הענין בעניני עדות וחוגים וכיוב"ז עושה עוולה גדולה, וכשלוחם נגד הנ"ל הרי הוא מקלקל במישרין או בעקיפין את משמרת היהדות שם. מלבד הלשונות הבוטים שאין להם שום מקום ועליו לחזור ולתקן מיד את מה שהטיח והסית נגד מי שעשה את הראוי והנדרש לטובת משמרת היהדות בטהרתה שהיא לטובת כל יראי השם".

הגר"ד הוסיף והבהיר כי "כל זה היתה דעתי גם במערכת הבחירות הקודמות ואין כאן שום ענין של מפלגות או כל דכותייהו רק התועלת היהדותית הנדרשת מאד מאד להעיר ולתושביה", וחידד בסוף המכתב כי הוא "היוזם והפועל בכל ענין זה".

לטענת אנשי ביתו של הגר"ד לנדו, בטרם פורסם המכתב ב'כיכר השבת', הרב מנחם לנדו, נכדו ונאמן ביתו של הגר"ד לנדו, עלה ביום שני בערב למעונו של הגרמ"ה הירש ונתן לו לעבור על המכתב החריף - לבקשת סבו. לדבריהם, הגרמ"ה עבר על המכתב ואמר לו למסור לסבו כי "אף הוא סבור כך".

הרב מנחם לנדו ביציאה ממעונו של הגרמ"ה הירש לאחר שעבר על המכתב

אתמול בבוקר, המכתב פורסם גם ב'יתד נאמן', ביטאון 'דגל התורה'. אך כאמור, ישנם מחברי המועצת הליטאית שסבורים כי יש לקיים את ההסכם באלעד

שעות ספורות לאחר פרסום מכתבו של הגר"ד לנדו, נמסר ל'כיכר השבת' מביתו של חבר המועצת הגאון רבי יצחק זילברשטיין כי "בשיחות שניהל עם מקורביו ותלמידיו בכל הנוגע לענייני הבחירות המקומיות בכלל, ובעיר בני ברק בפרט, אמר וביקש לפרסם ברבים, כי כולנו סומכים אך ורק על הכרעותיו של ראש הישיבה הגאון רבי דוב לנדו שליט"א, וכל אשר יפסוק ויכריע נעשה ונקיים, ועשית ככל אשר יורוך".

את הדברים הם פרסמו בעקבות השמועות כי הגר"י מתנגד להטלת הווטו של 'דגל התורה' על מועמדותו של חנוך זייברט לראשות העיר בני ברק.

הגר"י זילברשטיין הוסיף והתבטא כי "לאחר פטירת גיסו מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי זצוק"ל ומרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין זצוק"ל, הרי שכיום הציבור החרדי מאוגד כולו תחת הנהגתו של מרן הגר"ד לנדו שליט"א, ואת כל השאלות הקשות וההכרעות הציבוריות, יש להציג בפניו ולקבל את הכרעת קדשו".

בני ביתו של הגר"י זילברשטיין מספרים ל'כיכר השבת' כי בשבועות האחרונים ניסו גורמים ועסקנים שונים להיכנס למעונו של הגר"י זילברשטיין בניסיון להשיג את תמיכתו לראשות עיר פלונית או לבטל מהלך אחר בעיר אלמונית, ולכולם השיב הרב כי אינו מעוניין להיכנס לשאלות אלו, ושיפנו אך ורק לרבי דב לנדו".

אמש, בשעות הערב, פורסם ב'כיכר השבת' לראשונה, מכתבו הדרמטי של זקן מועצת גדולי התורה ראש הישיבה הגאון רבי מאיר צבי ברגמן, בכתב ידו, בו הוא מתייחס לנעשה בתנועת 'דגל התורה' וקורא לכבד את ההסכמים עליהם חתמה המפלגה - ההיפך מהוראתו של הגר"ד לנדו.

המכתב המלא של הגרמ"צ ברגמן

"הדברים ברורים", כתב הגרמ"צ ברגמן, "שאם דגל התורה, בהוראת מרנן גדולי התורה זצוק"ל חתמו על הסכמים שהתחייבו לקיומם, דרך התורה היא לקיים את ההסכמים, כפי שהתורה מחייבת. ומי שטענתו בפיו שמשמרת התורה והיהדות היא תלויה רק בנציג פלוני או אלמוני, הגם שכולם חרדים לדבר ה', ומשום כך לא צריך לקיים את ההסכמים, הם דברים שאין להם שחר".

כפי שפורסם ב'כיכר השבת', גם ראש ישיבת פוניבז' הגאון רבי ברוך דב פוברסקי התבטא מספר פעמים כי לדעתו על המפלגה לקיים את ההסכמים עליהם חתמה המפלגה, אך סירב לחתום בפומבי נגד הגר"ד לנדו.

יצוין כי גם הגאון רבי משה יהודה שלזינגר, מזקני המועצת הליטאית, אוחז בצורה ברורה כי יש לקיים את ההסכם באלעד.

בביטאון 'דגל התורה', 'יתד נאמן', שפרסמו אמש את מכתבו של הגר"ד לנדו - צנזרו הבוקר את מכתבו של הגרמ"צ ברגמן. לדברי גורם בעיתון, את ההחלטות על פרסום מכתבים שכאלה מקבל הרב נתן זוכובסקי, מרבני 'דגל התורה', והוא החליט שלא לפרסם את מכתב הגרמ"צ.

בכיר ב'דגל התורה' תהה בשיחה עם 'כיכר השבת' על ההחלטה ואמר: "איך 'יתד' מתיימר להיות ביטאון 'דגל' אם הוא מחליט לצנזר מכתב של אחד מזקני המועצת? נכון שזה לא נעים כל המחלוקת הזו, אבל אין אחד בציבור שלא מודע למכתבים הסוערים הללו, ומשכך, צנזור מכתב כזה או אחר, לא רק שלא מועילה למפלגה אלא להיפך".

העולה מן הדברים כי בעוד הגר"ד לנדו סבור שאין לקיים את ההסכם באלעד ובעמדתו תומך הגר"י זילברשטיין, הרי שלפחות שלושה מחברי המועצת, בהם הגרמ"צ ברגמן, הגרב"ד פוברסקי והגר"ד כהן, לפי הידוע - מצדדים בעד כיבוד ההסכם.

האם 'דגל התורה' תתיישר אך ורק לפי הנהגתו של הגר"ד לנדו? אם לשפוט לפי הנתהלות 'יתד נאמן', התשובה ברורה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר