ישראל במלחמהישראל במלחמה
הטור השבועי

האור שמפציע מתוככי החשכה // הרב בן ציון נורדמן

ומה התפקיד שלנו בתוך כל זה? להתמלא באמונה ולעשות את חלקנו כדי למצוא את הפתרון ואת ניצוצות האור בתוך הסיטואציה עצמה, גם אם היא נראית חשוכה (מאמרים)

הרב בן ציון נורדמן | כיכר השבת |
החופה המרגשת בבית משפחת עובדיה

בין שלל היוזמות, המיזמים והפרויקטים המרגשים בימים אלו, בולט פרויקט שהתחיל כיוזמה פרטית של הזמר והיוצר ליאור נרקיס ורעייתו איריס, והתרחב לפרויקט ענק "מחתנים את הלוחמים", יחד עם בית חב"ד בהובלתו של הרב שמואל ביסטריצקי ויו"ר המועצה הדתית מר אפי יליזרוב ותושבי סביון שפותחים את ליבם וביתם למטרה זו.

מאות פניות התקבלו מלוחמים שחתונתם בוטלה או נדחתה, למיזם הצטרפו בהתנדבות מלאה צוות יקר שמארגן חתונות מ־א' ועד ת', עד כה נערכו עשרות רבות של חתונות מפוארות, מרגשות ומאחדות.

באחת מהן התכבדתי לערוך חופה וקידושין לזוג היקר שיר וחי, האירוע נערך בביתה של אשת העסקים, החסד והמעשים הטובים, ירדנה עובדיה, גדושה אהבת ישראל וענווה מיוחדת, שפתחה את ליבה וביתה אשר בסביון והעניקה את כל הנדרש להכנסת אורחים מהודרת.

עלו בי כמה מחשבות ותובנות במהלך הטקס, אשתף  באחת שקשורה גם לפרשה וגם לימי החנוכה.

ההכנות למעמד החופה הגיעו לסיומן, פעילות צוות ההפקה ניכרה מכל פינה, במה רחבת ידיים מעוצבת בהתאמה, מערכות הגברה שלא מביישות את האמפי בקיסריה... והמקום כולו ערוך לתפארה.

ולפתע, השמים מתמלאים בעננות גבוהה, ו...מבשרים על גשם צפוי ברגעים הקרובים!

בליבי אני תוהה מה יקרה ברגע שהגשם יופיע? המדובר בכחמש מאות(!) מוזמנים, לאן כל אלו ילכו? איך מנהלים חופה שכזו?...

צוות ההפקה לא היה נראה ערוך לתרחיש. גם מהרב שמואל הבנתי שאין לו 'תכנית מגירה', הוא תלה את עיניו לשמים, תרתי משמע... בניסיון לאלתר פתרון מהיר הצעתי בעדינות, אולי נערוך מיידית סוג של חופה מהירה טרם בוא גשמי הברכה.

תוך כדי הדיונים ניגשה בעלת הבית ואמרה: לא! חופה מהירה? להיפך, חופה נינוחה לגמרי, עם ניגונים ושירים, ברכות ואיחולים. הכל כרגיל. נו, ומה עושים עם הגשם? הכל בסדר – היא אומרת!

ואז, בתזמון מדויק, הגשם מתחיל...

ופתאום, משום מקום נפתחו להם וילונות מאחורי הבמה, בואכה סלון ביתה של המשפחה, ותוך דקות הרמקולים החליפו צד לכיוון הבית... כשהקהל הנדהם נקרא להיכנס הישר אל הבית פנימה לעריכת החופה!

שאלתי את ירדנה אם לא מפריע לה שמאות המוזמנים נכנסו אל תוך הבית, והיא מיד הגיבה, להיפך! זו השמחה שלי, לתרום את חלקי לשמחת החתונה שתתקיים אצלי בבית! אז אם כל יום אני קמה ב-6 בבוקר לנקות, מחר אקום קצת קודם, לא נורא...

סוף דבר, החופה התקיימה כיאה וכיאות, בצורה מוצלחת, בנחת ובשמחה!

ולפרשת השבוע וימי החנוכה. ובכן, "הפתרון נמצא בתוך הבעיה"! במהלך החיים אנו נתקלים בלי סוף בתכניות שמשתבשות, בקשיים שנערמים תוך כדי תהליכים, ועוד ועוד.

התורה מלמדת אותנו כי הבריאה כולה מנוהלת מלמעלה, אין 'טעויות' בדרך, הכל מונהג בצורה מדויקת להפליא, ולעיתים מה שנראה כבעיה, הוא שורש הפתרון!

כך בסיפורם של יעקב אבינו ובניו עד ירידתם למצרים, מכירת יוסף, השלכתו לבור הכלא, ועוד מאורעות שהיו נראות בשעתו כצרה צרורה, לאחר מעשה רואים כיצד הם דווקא הביאו ישועה. בצורה זו התגלגלו הדברים שיוסף היה מלך במצרים, כלכל את כל משפחתו בעת הרעב העולמי הנורא.

גם בניסי החנוכה, בניצחון המכבים הבודדים את האימפריה היוונית כאשר מעט האור דחה הרבה חושך, וכן בנס פך השמן הטהור להדלקת מנורת המקדש, אותו פך שעמד בפינתו במשך מי יודע כמה זמן, והנס הביא לגילויו בעיתוי המדויק והמפעים!

ומה התפקיד שלנו בתוך כל זה? להתמלא באמונה ולעשות את חלקנו כדי למצוא את הפתרון ואת ניצוצות האור בתוך הסיטואציה עצמה, גם אם היא נראית חשוכה.

אסיים באפיזודה אקטואלית, בתוך שלל מעמדות הדלקת נרות החנוכה בתוך עזה, הראה לי ידידי אל"מ מתניה כהן מקהילת הפארק שלנו, את תיעוד ההדלקה הפרטית שלו שם, שאלתי אותו איך הגיעה אליו החנוכייה עם שמן זית זך, אחרי שישים יום שהוא לא חזר הביתה? הוא ענה לי תשובה שהדהימה אותי בפשטותה... כשיצאתי מהבית לפני תקופה, לקחתי אותה איתי! הרגשתי בליבי שהאור יבוא דווקא שם, מתוך החושך!

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר