לא בפעם הראשונה

הלם וזעזוע בקרקוב: קברה של שרה שנירר ע"ה - נהרס

קברה של שרה שנירר, שייסדה את "בית יעקב", חולל הלילה ונהרס | יהודי הקהילה ל'כיכר': "אנחנו בהלם, בגלל סכסוך נדל"ני האנטישמיות מרימה ראש" | קרובת משפחתה לאה שנירר ל'כיכר': "לא יעזור להם, נבנה מצבה גדולה יותר" (חדשות בעולם)

הקבר שנהרס (מימין) והקבר שלם (צילום: מוזיאון אתר ההנצחה של מחנה הריכוז פלאשוב ומשה ארלנגר 'קול ברמה')

האנטישמיות מרימה ראש שוב ושוב: יהודי הקהילה היהודית בקרקוב קמו הבוקר (שני) למראה מרתיח, קברה של שרה שנירר ע"ה בבית העלמין היהודי החדש בעיר חולל ונהרס.

שרה שנירר ע"ה, היא המייסדת של 'בית יעקב', בית הספר הראשון הוקם במקום מגוריה - קרקוב, שם היא נפטרה לאחר מחלה בגיל 52 ונטמנה בבית העלמין החדש של היהודים בעיר "פלשוב" (בעיר יש את בית העלמין העתיק, שהוא בין הוותיקים באירופה, שם טמונים הרמ"א, הב"ח, התוספות יום טוב ועוד גדולי עולם. ח"ב, א"א).

בית הקברות בו נטמנה שרה שנירר, נהרס בשואה ולפני עשרים שנים נבנה מחדש ועל קברה של שרה שנירר הוקמה מצבה חדשה.

ככל הנראה, בשל מאבק נדל"ני באזור, גויים מקומיים שבית העלמין לצנינים בעינם, הרסו הלילה את מצבתה של שרה שנירר ע"ה, כדי לאיים על היהודים במקום, להפחיד אותם ולנסות לפנות את בית העלמין, כפי שקורה לא אחת בהרבה מקומות באירופה.

יהודי הקהילה המקומית אומרים היום ל'כיכר השבת': "אנחנו מזועזעים, זה עוד ניסיון להפיד את היהודים ולהטיל עלינו אימה, בחסות המלחמה ביראל, הם מנסים לקבוע עובדות בשטח, אך הם לא ירפו את ידינו, אנחנו ניאבק נגד הריסת בית העלמין ונעשה הכל שמי שעשה זאת יתפס ויועמד לדין".

המנוחה היא קרובת משפחה של הידוענית לאה שנירר, שהגיבה למקרה בשיחה עם 'כיכר השבת': "השחתת הקבר של שרה שנירר, דודה של צחי בעלי, היא עוד הוכחה שהאנטישמיות מגיעה לכל העולם. זה מדאיג וחייבים לעשות משהו עכשיו. את מקום קבורתה של האישה הגדולה הזו שהיתה אשת חינוך, בנינו אני וצחי על אדמת פלאשוב שהיה מחנה ריכוז. עצוב ומדאיג לראות את השנאה והאנטישמיות כלפי העם היהודי. לא יעזור להם, אנחנו נבנה מחדש את הקבר להנצחתה בהקדם. אפשר להרוס אבן אבל לא את המורשת".

יו"ר ארגון ג'נריישן לשימור המורשת היהודית מאיר בולקה מסר ל'כיכר השבת': "ככל הנראה, הרקע הוא מאבק של התושבים כנגד בית העלמין היהודי במקום".

כזכור, לפני מספר שבועות התראיין רבה של פולין הרב מרדכי שודריך ל'כיכר השבת', וסיפר על האנטישמיות: "בפולין המצב הוא כך - רוב האנשים זה לא מעניין ולא חשוב להם, ישראל היא מבחינתם מדינה רחוקה, אך יש קבוצה קטנה שהיא בעד ישראל ומנגד יש קבוצה קטנה שהיא נגד ישראל, מה שחשוב הוא, שבהפגנות הפרו ישראליות, יש הרבה יותר אנשים מההפגנות שבעד חמאס. עד כה לא קרה שום דבר פיזי ברוך השם".

הריאיון המלא של הרב שודריך ל'כיכר השבת'

יש הבדל באנטישמיות לפני המלחמה או עכשיו?

"אני לא מרגיש שום הבדל, אמנם היו הפגנות נגד ישראל, אך לא הלכתי עם כיפה על הראש בזמן ההפגנה, אני רציתי, אך אשתי לא הסכימה לי.... ברוך השם לא הרגשתי דבר, אולי היה לי מזל אבל אולי זה גם סימן".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר