ושוב, שלומי אמונים נגד גור 

הקרב בבית שמש ואלעד זולג גם לקריית גת | מי נגד מי, ומה מפת האינטרסים? • בדיקה

ההשפעה של התככים במגזר החרדי תשפיע גם על העיר הדרומית? על פי בדיקת 'כיכר השבת', בעיר קרית גת  לה יש עתודות בנייה גדולות והיא חשובה מאוד עבור הציבור החרדי, ניטש קרב בתוך הציבור החרדי על זהות ראש העיר הבא | הצדדים: שלומי אמונים, בעלזא וחב"ד מול גור וש"ס | מה קורה בעיר? 'כיכר' בדק (חרדים) 

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
כפיר סויסה (מימין) ואבירם דהרי (צילום: אלעד מלכה ופלאש 90)

אם חשבנו שבגלל המלחמה, המלחמות הזכורות לנו היטב ממערכות בחירות קודמות - לא יחזרו שוב וכולם יורידו פרופיל, אזי ככל שמתקרבות הבחירות, כל האשפה צפה למעלה ונדמה שעולם כמנהגו נוהג ושוב חזרנו להתעסק ולריב אח נגד אח.

ביממה האחרונה נאלצנו לדווח לכם, קוראי 'כיכר השבת', על הקרבות המרים בערים בית שמש ואלעד, על הדילים, ההשמצות והסגירת חשבונות בין הפוליטיקאים וההשפעה הרוחבית של כל מהלך בעיר מסוימת על כלל הערים החרדיות.

הקרב בבית שמש נפתח מחדש אחרי תקופה ארוכה של שקט, עם הכרזתו בסוף השבוע שעבר על האדמו"ר מויז'ניץ, לתמוך דווקא במועמד ש"ס ולא כפי שנסגר בהתחלה במועמד 'דגל'.

כפי שדווח לראשונה ב'כיכר השבת', רבני 'דגל התורה' זעמו על הפרת ההסכם והוציאו מכתב חריף לאדמו"רים, בו הם טענו בין היתר, כי הסיבה ש'דגל התורה' ויתרה ל'גור' בבני ברק, הייתה בשל בקשת הרבי מויז'ניץ לשלום, ותמורת זאת התחייב לתמוך במועמד דגל התורה בבית שמש.

מאחורי הקלעים נוצרו שתי קבוצות בציבור החרדי, מצד אחד עומדים 'דגל התורה', 'שלומי אמונים' חסידות 'בעלזא' ועוד, אל מול ש"ס, 'גור' ו'ויז'ניץ'. וכך יצא שכל קבוצה מנסה לזנב בקבוצה השנייה ולקצור ניצחונות ולהשפיל את הקבוצה המתחרה.

כך או כך, בחודש הקרוב שצפוי להיות סוער לא רק בגלל המלחמה הקשה הניתשת בדרום ובצפון, או בגלל מזג האוויר, אלא גם במערכת בחירות סוערת וקצרה מתמיד, צפויים ככל הנראה עוד מספר מהפכים ומי שיאמר לכם, שהוא בטוח בניצחונו של מאן דהו, תנקטו כלל - הוא מדבר רק מפוזיציה, שכן כפי המנהג הרווח בציבור החרדי, כולם מחכים לרגע האחרון.

רק בינתיים נדמה שהקרב הסוער בערים החרדיות בית שמש ואלעד זולג כעת גם אל העיר הדרומית קרית גת, שם יש אוכלוסיה גדולה מאוד של הציבור החרדי - ואוכלוסייה המקורבת לציבור החרדי.

הקהילה מורכבת כך: יש את הזרם החב"די בעיר, שתחת הנהגת רב העיר וראש הישיבה הרב הבלין, שמונים מאות משפחות ואלפי מצביעים, יש קהילה גדולה של חסידי גור, קהילה גדולה של בעלזא וכן חסידויות קטנות המשתייכות לשלומי אמונים, כדוגמת; קרעטשניף, סלונים ועוד וכן יש קהילה ספרדית גדולה, שחלקה מורכב מבעלי תשובה ומסורתיים שרוצים להשתייך לקהילה החרדית.

בבחירות הקודמות לפני למעלה מחמש שנים, רצה רשימה חרדית אחת בשם שס"ג, כל הסיעות החרדיות רצו ביחד ומי שהוצב בראש הרשימה היה עמי ביטון מטעם מפלגת ש"ס. אחריו הוצב נציג חב"ד, אחריו נציג בעלזא ולאחריו חסיד גור. הרשימה הפתיעה מאוד וקיבלה ארבעה מנדטים.

למרות האחדות שנרשמה בפעם הקודמת, הפעם הרשימה התפצלה ולא בגלל מחלוקת על מיקומים, אלא בשל חילוקי הדעות על זהות ראש העיר, אם כי יודגש, גם כעת עדיין באופן רשמי, עדיין הכל פתוח והתקווה היא שהציבור החרדי ישכיל להתאחד ולמנוע קרבות מדממים ברחובות.

ראש העיר הנוכחי אבירם דהרי, מכהן בתפקידו כבר למעלה מעשרים שנה, וכמו בהרבה ערי פריפריה הוא נחשב ל'שריף' הכל יכול של העיר, במהלך הכהונה האחרונה שלו, העיר גדלה באופן משמעותי והיא אף עתידה לגדול בקרוב עוד יותר בעיקר בפרויקטים החדשים שבכרמי גת.

בציבור החרדי עלו כנגד דהרי טענות, אך בסך הכללי הוא נחשב לראש עיר שעזר וסייע לציבור החרדי בעיר ולא מנע את גדילתו, כמו שמנסים לעשות רבים מראשי העיר.

אך מספר ראשי מפלגות ארציות חרדיות, החליטו שהוא לא בא להם בטוב, והם החליטו לנסות להדיח אותו, מי שהציבו מולו, הוא מנכ"ל משרד התרבות לשעבר כפיר סויסה, המקורב לשר התרבות מיקי זוהר והוא אף זוכה לכאורה לתמיכה של הליכוד, תמיכה לה זכה בעבר ראש העיר דהרי.

נכון לרגע זה, הקהילה החרדית שמונה כ-20 אחוזים מהעיר ואולי מעט פחות, מתפצלת בחלוקת הקולות. הציר החזק שפועל בערים החרדיות מופעל גם כאן. בעלזא, הקהילות הכלל חסידיות, חב"ד ועוד תומכים במועמדתו של ראש העיר הוותיק, מנגד, גור וש"ס שעובדים במערכת הזו באופן צמוד, יתמכו ככל הנראה דווקא בכפיר סויסה. יודגש שוב, כולם מסבירים ל'כיכר השבת', כי למרות הכל, כלום לא סגור עדיין.

חרדים בעיר | ארכיון (צילום: הדס פרוש/פלאש 90)

עסקן בעיר מספר ל'כיכר השבת': "ש"ס וגור מנסים להדיח ראש עיר מכהן, לא בגלל שהוא שונא חרדים ולא טוב, אלא בגלל שהוא לא בא להם בטוב ויש להם עניינים נדל"נים בעיר. זה פשוט הזוי, הציבו מועמד וכעת מנסים לייצר סחף לעברו. אבל מה הבעיה? שגם בתוך ש"ס, חלוקות הדעות בעיר ולא כולם שומעים אוטומטית לראשי המפלגה ורבים ממצביעי ש"ס בארצי ואפילו למפלגה בעיר, צפויים לתמוך כהרגלם בדהרי".

לדברי אותו עסקן: "יש פה מאבק אמיתי על העיר, יש פה עוד הרבה פרויקטים חדשים שיכולים להבטיח את מצוקת הדיור החרדית, אז במקום ללכת על בטוח, הם מנסים אטרקציות על חשבוננו, זה נשגב מבינתי, מדוע אנחנו, תושבי העיר צריכים גם לסבול מדילים שנתפרו על גבנו, או בגלל קפריזות בערים אחרות, אנחנו צריכים לסבול".

מנגד עסקן בציבור הספרדי טוען: "אף אחד לא סוגר פה דילים על גב של מישהו אחר, ודרעי לא מדיח ראש עיר שמכהן כל כך הרבה זמן, רק בגלל שהוא לא בא לו טוב בעין. אלו שטויות, יש פה עניינים רציניים בנוגע לעתיד הציבור החרדי בעיר וש"ס עושה הכל למען מצביעיה. כל מי שאומר אחרת פשוט מקשקש".

עסקנים שאינם נוגעים ורוצים בטובת העיר אומרים היום ל'כיכר השבת': "שאף אחד לא יספר סיפורים כלום עוד לא סגור והכל יכול להשתנות, אנו פועלים להביא לאחדות חרדית מלאה בעיר, כדי לשמור על האינטרס שברור לכולם מה הוא, כאשר מה שיעמוד בעיקר לנגד עינינו, זה למי יש סיכוי גדול יותר לזכות בראשות העיר. נמאס לנו מהמריבות השטותיות, פה זה לא בית שמש".

כך או כך ההערכה היא שהציבור החרדי גדל באופן משמעותי בעיר מאז הבחירות האחרונות בעיר והוא צפוי לקבל לפחות עוד מנדט וחצי, כאשר המפלגה החסידית המאוחדת צפויה לקבל לפחות שלושה מנדטים למועצה וש"ס תקבל שני מנדטים, יצוין, כי למרות הגידול המשמעותי החרדי בעיר, ישנו גידול משמעותי מאוד גם בקרב הציבור החילוני וזו הסיבה שהם יגדלו ככל הנראה רק במנדט וחצי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר