זעם על נתניהו

זעם על נתניהו: הפר ברגל גסה את קדושת השבת

בליל שבת פרסם ראש הממשלה הודעת תגובה להורדת דירוג האשראי של ישראל בידי חברת מוד'יס | שר האוצר הגיב רק לאחר צאת השבת | גולדקנופף ואייכלר מ'אגודת ישראל' וגפני מ'דגל התורה' הגיבו (יהדות)

יאיר טוקר | כיכר השבת |
נתניהו. אילוסטרציה (צילום: Revkin Fenton/Flash90)

שעות אחרי כניסת השבת, ללא כל התחשבות בקדושתה, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו תגובה להורדת דירוג האשראי של ישראל בידי חברת מוד'יס.

לאורך השנים הקפיד נתניהו, כמו פוליטיקאים רבים במחנה הימין ובציבור המסורתי, להימנע מפרסום הודעות בשבת.

ההקפדה הזו הופרה מעת לעת, אולם כשהיו סיבות שנחשבו מוצדקות: כמו אירוע ביטחוני משמעותי וחשוב, כמו בתחילת המלחמה הנוכחית. הפעם ההודעה פורסמה על אף שמדובר באירוע פוליטי וכלכלי בלבד.

יו״ר יהדות התורה שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף הגיב להודעת נתניהו: "ההודעה של ראש הממשלה בשבת בנושא דירוג האשראי לא היתה במקומה. לא מדובר בפיקוח נפש, לא בנושא חירום, ולא בתגובה שלא ניתן היה לפרסמה בצאת השבת".

בהמשך הגיב גם ח"כ ישראל אייכלר מאגודת ישראל: "השבת היא מקור הברכה. כי אשמרה שבת ק-ל ישמרנו. לפרסם הודעות בשבת על דירוג אשראי של גורמי תעמולה כלכליים, ולחלל את השבת הנרמסת בראש כל חוצות, זהו בזיון והתבזות של המדינה".

יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני הגיב בכנס בחירות בבני ברק לטובת רשימת דגל התורה בעיר: "אני לא מבין למה ראש הממשלה נתניהו היה צריך להוציא את ההודעה בשבת. לאיזה צורך? מיותר היה לגמרי".

בהודעתו האמורה, שפורסמה בשבת, התייחס נתניהו לכך שחברת דירוג האשראי הבינלאומי מודי'ס הודיעה על הורדת דירוג האשראי של ישראל, מרמה A1 לרמה A2. נתניהו הגיב: "כלכלת ישראל איתנה. הורדת הדירוג אינה קשורה לכלכלה, היא נובעת כולה מכך שאנחנו במלחמה. הדירוג יעלה חזרה ברגע שננצח במלחמה - ואנחנו ננצח".

באופויזציה היו שתקפו את הממשלה והגיבו להודעת מוד'יס בתגובות - גם במהלך השבת. שר האוצר בצלאל סמוטריץ פרסם את תגובתו רק לאחר צאת השבת.

סמוטריץ' הגיב: "הכלכלה הישראלית חזקה בכל המדדים. ביכולתה לתמוך את כלל מאמצי המלחמה, בחזית ובעורף, עד הניצחון שיושג בעזרת השם ובגבורת הלוחמים, ולחזור למסלול צמיחה מואץ.

"חמאס-דאעש יצא לטבח הנורא בשמחת תורה במטרה לפגוע במדינת ישראל ובעם היהודי בנפש ובגוף ולהביא לחיסולם. מאז הוא והעולם כולו פוגשים גבורה ישראלית מאוחדת עם יכולת עמידה ונחישות להביס את הרע ולהאיר את מחדש את הטוב בארץ ובעולם. חמאס לא ינצח אותנו, לא ביטחונית ולא כלכלית.

"הודעת מודיס על הורדת הדירוג אינה כוללת טיעונים כלכליים רציניים והיא מהווה כל כולה מניפסט פוליטי מבוסס תפיסת עולם גיאופוליטית פסימית ומופרכת, שמשקפת חוסר אמון בחוסנה הביטחוני והלאומי של ישראל, וככל הנראה גם חוסר אמון בצדקת דרכה מול אויביה. מודיס לא מסוגלת אפילו להגדיר בהודעתה את חמאס וחיזבאללה כארגוני טרור, ורומזת כי היתה נמנעת מהורדת הדירוג לו רק ישראל היתה מקבלת את מתווה ההתאבדות שמוצע לה על ידי גורמים בקהילה הבינלאומית לעצור את המלחמה ולהקים מדינת טרור ערבית בעזה וביהודה ושומרון.

"איננו יונקים את עוצמתנו הלאומית, הביטחונית, החברתית והכלכלית מאיך שופטים אותנו בעולם, אלא מאמונה עמוקה בצדקת הדרך, שנשענת על עבר מפואר של אלפי שנים ועל מחויבות לעתיד מפואר עוד יותר. גם הודעת מודיס לא תערער זאת ולא תחליש אותנו במלחמה על עצמאותנו וריבונותנו בארץ מולדתנו.

"אני מודה לחשב הכללי, לנגיד בנק ישראל וליתר אנשי המקצוע בכלכלה הישראלית על מאמציהם מול חברת הדירוג. יחד ננצח בע״ה ונמשיך להוביל את הכלכלה הישראלית באחריות ובשיקול דעת ולנווט אותה אל חוף מבטחים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר