היסטוריה ואקטואליה

מה עושה סמל של שודדי ים וגולגולת בבית העלמין העתיק בצפת?

"הם בנו לעצמם ספינות שודדים רבות, והרבו לעשות שד וחמס בדרך הים אשר בין סוריה ופניקיה" | ישראל שפירא יוצא למסע למסע היסטורי, בעקבות שודדי הים היהודים, שחלקם היו רבנים, שמרו תורה ומצוות בהידור, והקפידו על קלה כבחמורה (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
"רב שודד ים". ביקשתי מבינה מלכותית תמונה של שודד ים מחזיק בידו האחת רמב"ם, ובידו השניה 'שולחן ערוך'. זו התוצאה (היוצר: ישראל שפירא)

פרק ג': תיאור מופלא על שודדי ים יהודים לפני כ-2000 שנים תיעד ההיסטוריון היהודי המפורסם יוסף בן מתתיהו:

"הם בנו לעצמם ספינות שודדים רבות, והרבו לעשות שד וחמס בדרך הים אשר בין סוריה ופניקיה, ובין ארץ מצרים, עד אשר לא יכלה עוד אניה להפליג בים הזה מפחדם וממוראם".

הבה נצא למסע היסטורי, בעקבות שודדי הים היהודים, שחלקם היו רבנים, שמרו תורה ומצוות בהידור, והקפידו על קלה כבחמורה.

סרטון של ר' שרגא שמידלר: "צבא השודדים החרדי !!!! סיפור אישי מדהים על שודד יהודי שהקים צבא חרדי אכזרי שנקם וטבח בספרדים"

יורדי הים היהודים היו ידועים בכישרונם כנווטים מעולים וכקטוגרפים (סרטטים כותבי מפות) מומחים, מקצועות חיוניים בכל ספינה. הם נחנו ביכולות לחימה ימית, פיקוד וקור רוח מיוחדים.

שודד ים יהודי שנקם את נקמת העם היהודי באינקוויזיציה הספרדית, היה ר' יעקב קוריאל שבסוף חייו עשה תפנית מלאה, ועלה לארץ ישראל וחזר בתשובה שלמה.

המקובל רבי חיים ויטאל העיד בספרו כי ר' יעקב קוריאל התיישב בצפת, והחל ללמוד את תורת הסוד בשקידה, ובסוף ימיו אף זכה להיקבר ליד האר"י הקדוש בצפת.

מדריך הטיולים, תושב עיה"ק צפת, ר' שרגא שמידלר בסרטון מרתק שפרסם חשף את קורות חייו של קוריאל שלפי המסורת נטמן ליד האריז"ל.

לא רבים מודעים לכך, שיש מנהג שנוהג כיום, שהוא בזכות שודד הים לשעבר ר' יעקב קוריאל. המנהג לגרוס זוהר ללא להבין, מתחיל בהוראה של האריז"ל לשודד הים לשעבר שהורה לו זאת על מנת שיזכך את נשמתו.

קוריאל הוא היהודי הראשון שגרס זוהר בלי להבין, ומאז מנהג זה נהפך לתקנת רבים.

דון שמואל פאלאצ'ה חי ופעל במאה ה-16 פורסם כשודד ים, ששילב תורה ומלחמה, ובמקביל לידענותו בתורה, ניהל צי ספינות מלחמה, כנגד האימפריה הספרדית.

ר' שמואל פאלאצ'ה נולד בפאס שבמרוקו בסביבות 1550, כבן למשפחת רבנים מקהילת המגורשים שבפאס. הוא היה מעורב עם הממלכה במרוקו, עקב שליטתו בשפות רבות, ולאחר שהוא נפגש עם ראשי הממלכה במדריד שבספרד, הוא עורר זעם, עקב שהוא סייע לאנוסים לעזוב את ספרד.

"רב שודד ים". ביקשתי מבינה מלכותית תמונה של שודד ים מחזיק בידו האחת רמב"ם, ובידו השניה 'שולחן ערוך'. זו התוצאה (היוצר: ישראל שפירא)

ר' שמואל פאלאצ'ה שימש גם כשגריר מרוקו בהולנד, והיה אחד ממתווכי הסכם שלום בין מרוקו להולנד, שהיה ההסכם הראשון בין מרוקו המוסלמית לארץ נוצרית.

כך פאלאצ'ה פיקד על צי של שודדי ים, ותקף ספינות ספרדיות מלאות בסחורות.

בספינת השודדים שלו היה בית כנסת, ולמרות עיסוקו, שכלל תוקפנות והרג, לשיטתו לשם שמים מתוך תפיסה של "אל נקמות ה'", הוא הקפיד על קלה כבחמורה בספינתו היה מטבח כשר למהדרין וחבריו המלחים לבשו ציציות. כשהיה נכנס לבית כנסת, היו שתהו באוזניו האם ראוי להכניס כלי משחית זה לבית הכנסת? והוא ענה בחריפות: "לא תרד חרבי ממותני עד שלא אנקום במלך ומלכת ספרד על כל מה שעשו לאחיי היהודים".

ר' שמואל נקבר בבית הקברות בית חיים שליד אמסטרדם – אודרקרק. אחיו ר' יוסף פאלאצ'ה, ירש את מקומו.

עוד שודד ים היה צאלח סינאן, אויבו של קרל החמישי, ששלט במאה השש עשרה, בספרד והאימפריה הרומית הקדושה. צאלח היה יהודי בן העיר איזמיר, שגורש מספרד, והוא נלחם בקרל החמישי בכמה קרבות חשובים.

סנאן ראיס היה שודד ים יהודי אשר הפליג עם האדמירל המפורסם באימפריה העות'מאנית, ח'יר א-דין, המכונה "ברברוסה" (מאת Johann Theodor de Bry - http://digi.ub.uni-heidelberg.de/fwhb/klebeband1)

סינאן עמד בראש צוות פיראטי שהצטרף לשירותו של 'סולימן המפואר', ועבד בשיתוף פעולה עם 'אדום הזקן', ועוד שמות שבימינו מככבים בסרטי שודדי הים, כ'האחים ברברוסה'.

הנוצרים הקתולים שספגו אבדות רבות מסינאן שודד הים היהודי, שבו את בנו הצעיר והטבילו אותו לנצרות.

חברו של סינאן האדמירל ח'יר א-דין ניסה כמה פעמים לפדות את הילד הרך אך ללא הצלחה, ולבסוף במבצע צבאי מרשים פלש אל העיר פיומבינו, וחוללו בה פוגרום. מה שגרם לילד היהודי לחזור לחיק אביו.

סנאן נטמן בבית הקברות באוסקורד באינסטנבול, ועל מצבתו נרשם בין היתר: "אויביו יראו אותו יראת מוות".

אחד הפיראטיים הצעירים והנמרצים היה דוד אברבאנל, שנולד בשנת 1580 בהאג יהודית ממוצא ספרדי. במהלך הפלגה עם אביו ודודו בנסיון לאתר את ה"עולם החדש" – היבשות של דרום אמריקה, הותקפה ספינתם ע"י הספרדים ואביו ודודו נרצחו. דוד נס על נפשו, הצטרף אל הצי האנגלי, הוא היה שודד עז-נפש שהונע מרצון לנקום בספרדים. שודדי הים קראו לו "קפטן דייוויס" והוא קרא לספינת המלחמה שלו "ירושלים".

משה כהן הנריקז היה פיראט יהודי שפעל באיים הקריביים במאה ה-17, ובשיאו הוא שבה אוצר שלא יסולא בפז: למעלה מ-11 מיליון גילדן הולנדי של זהב כסף ומוצרי סחר יקרים אחרים. בסוף ימיו משה כהן הקים לעצמו ממלכה קטנה על אי לא הרחק מחופי ברזיל.

"רב שודד ים". ביקשתי מבינה מלכותית תמונה של שודד ים מחזיק בידו האחת רמב"ם, ובידו השניה 'שולחן ערוך'. זו התוצאה (היוצר: ישראל שפירא)

• • •

בבית הקברות היהודי העתיק בברידג'טאון (עיר הבירה במדינת האי ברבדוס שבים הקריבי), סמוך לבית הכנסת "נידחי ישראל" תוכלו לאתר את קברו של הפיראט יעקב משיח על יד הגדר.

בעיר קינגסטון בירת ג'מייקה ישנם שמונה מצבות בבית הקברות היהודי, עם סימון של גולגולת, לצד משפט "צדיק ישר והגון".

במבצר 'פורט רויאל' ליד בירת ג'מייקה, פעל בעבר בית כנסת שם התפללו שודדי הים היהודים, בשעה שעגנו במקו.

לסיום, ממצא מדהים נמצא במגירה של הבימה בבית הכנסת בקינגסטון באיים הקריבים – חרב ענקית באורך מטר ורבע.

רוצים להרגיש בעצמכם קצת קדושה של פיראטים יהודים?

במוזאון ישראל בירושלים, בתערוכת היודאיקה הקבועה מוצגים 4 בתי כנסת מרחבי העולם. האחד מהם הוא בית הכנסת "צדק ושלום".

בית הכנסת המיוחד הזה, אשר נבנה בשנת 1736 בבירת סורינאם באיים הקריביים ע"י אנוסים ממוצא פורטוגלי, והוא בנוי בסגנון דומה לבתי הכנסת ששימשו את היידישע פיראטען.

המופלא הוא שריצפת בית הכנסת מכוסה כולה בחול ים. תושבי האי סברו שהחול מדמה את הליכת בני ישראל במדבר וכן מנע הד ורעש נעלים במרתפים החשוכים שבהם התפללו יהודי פורטוגל בסתר ובפחד מהאינקוויזיציה.

לקריאה נוספת: כל הזמן

- ישר כח לידיד נפשי ר' אהוד ארץ הצבי על המידע והמקורות ששלח לי
  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר