הציג מתווה שירות | צפו

בני גנץ: "יהיו עילויים שימשיכו ללמוד, אחי החרדים - תתגייסו"

השר בני גנץ התייחס היום בפתח ישיבת הסיעה לחוק הגיוס ואמר: "כל חלקי החברה צריכים לקחת חלק בזכות לשרת – נביא את חוק שירות ישראל להצבעה במקביל לחקיקה על הרחבת שירות החובה והמילואים" | צפו בדבריו (חדשות, פוליטי)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
בני גנץ | ארכיון (צילום: ערוץ כנסת)

השר בני גנץ מסר לפני זמן קצר (שני) הצהרה לקראת חוק הגיוס בה הוא אמר: "כל חלקי החברה צריכים לקחת חלק בזכות לשרת – נביא את חוק שירות ישראל להצבעה במקביל לחקיקה על הרחבת שירות החובה והמילואים".

בפתח דבריו אמר: "במפגש עם מילואמניקים שקיימתי לאחרונה, שאלתי אותם על הנטל שמונח על כתפיהם ועל משפחותיהם. והם ענו לי את הדבר הכי לא מובן מאליו – זה לא נטל, זו זכות להגן על המדינה. גם עבור, רס"ל אחמד אבו לטיף ז"ל ההגנה על המדינה הייתה זכות. הוא כתב לפני נפילתו: "זכיתי להגן ולשמור בשירות משמעותי שלא אשכח". כך גם למשה מאיחוד הצלה, שתחת מטחי הרקטות ב-7 באוקטובר, פינה עשרות פצועים, עד שנפגע בעצמו".

גנץ אמר עוד: "ה-7 באוקטובר היה היום הקשה ביותר מאז קום המדינה, וגם תזכורת מהדהדת לשותפות הגורל שלנו. כמו אחמד ז"ל ומשה, מאות אלפי ישראלים יצאו בבוקר ליחידות, פתחו את בתיהם למפונים, פינו את הפצועים וקברו את המתים תחת אש. עם ישראל התייצב ויכל לאתגר".

גנץ התייחס בשלב זה לחוק הגיוס: "כל עם ישראל, כל חלקי החברה צריכים לקחת חלק בזכות לשרת את המדינה של כולנו. האתגרים אדירים, ואי אפשר להסתכל בעיניים של המשרתים, ולהגיד להם שמה שהיה הוא שיהיה. לכן, אנחנו שבים ומציעים בימים האלו, את מתווה השירות הישראלי. למתווה הזה מספר עקרונות, שמבטאים הוגנות לאומית: הראשון – רוב מוחלט מהצעירים ישרתו בהתאם לצורכי הביטחון והחברה".

דבריו של גנץ, היום (צילום: ערוץ כנסת)

"השני", הוסיף גנץ ואמר – "צה"ל הוא ראשון בין שווים – מנהלת גיוס אחודה שתקום, תקבע איזה שירות יבצעו כל צעירה או צעיר ותהיה אָמוּנה על מתן הפטורים. מי שישרת שירות ארוך יותר וקרבי יותר, יזכה לתגמול גבוה יותר. השלישי - יוקמו עשרות מסלולים בארגוני ביטחון, חירום וחסד מוכרים. פיילוטים שקידמתי בנושא כשר הביטחון הביאו לתוצאות חסרות תקדים. הרביעי – אופי השירות לא יפגע באורחות חייו ואמונותיו של אף משרת. והמטרה: בתוך עשור, רוב מוחלט של הצעירים בישראל ישרתו".

בשלב זה פנה גנץ לציבור החרדי: "אחינו החרדים, אתם פטריוטים ואוהבי המדינה והארץ הזו. אל תחכו לחוק, קומו והתנדבו! גיוס עכשיו, החקיקה תושלם אחר כך. אפשר להכפיל את היקפי המשרתים החרדים ולגייס אלפים כבר השנה, ובכך לסייע בפתרון האתגר המבצעי הענק שמונח לפתחנו. לתורה וללימוד היה ויהיה חלק גדול בשמירה על עם ישראל, אך עלינו לזכור, שיש אפשרות של ספרא וסייפא. יהיו עילויים שימשיכו ללמוד, ורבים ישרתו במקביל ללימודים".

גנץ לא פנה רק לחרדים אלא גם לציבור הערבי ואמר: "אני מבקש לפנות גם לאזרחי ישראל הערבים, אנחנו רואים את הסולידריות שלכם, זו העת להתנדב ולקחת חלק בארגונים רבים שישפרו את החיים של כולנו. כך, גם נוכל להסיר את חומות הפחד שביננו, ולשלב אתכם טוב יותר בחברה הישראלית שאתם חלק בלתי נפרד ממנה, ובזכות. וכדי שהמתווה יצליח, על כל המשרתים יהיה לקבל האחד את השני, ולנהוג בסובלנות במסגרות השונות".

לקראת סיום נאומו אמר גנץ: "אזרחי ישראל, מתוך הצורך הלאומי ואחריותנו, נביא את חוק שירות ישראלי להצבעה בשבוע שבו יובאו להצבעה החוקים להרחבת שירות החובה והמילואים, שאותם יש להגביל כהוראות שעה. אנחנו מאמינים שכפי שיש לחוק תמיכה ציבורית רחבה, תהיה לו גם תמיכה פרלמנטרית חוצת מפלגות, ואני מקווה שנצביע עליו ברוב גדול מאוד. אם לא נקדם את החוק ואת התהליך כולו, לא נוכל לשמור על צורכי הביטחון והחברה לאורך זמן".

"כמנהיגים", אמר גנץ עוד, "לא נוכל להביט למשרתים בעיניים ולהצביע רק בעד הרחבת השירות שלהם, מבלי לפתור את האתגר הלאומי, המוסרי והחברתי שלפתחנו. זה לא עניין שבית המשפט צריך לפתור, אלא סוגייה שמנהיגים צריכים להוביל. הניצחון שלנו על אויבינו הוא שנקום, נתאחד וננצח, כי עם חפץ חיים אנחנו. ואני מאמין באמונה שלמה שכך יהיה."

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר