אחרי שנים ש'הגדולים' התנגדו

מהפכה בעקבות מצוקת הדיור החרדית: הוועדה הירושלמית אישרה מגדלי מגורים ל'חברון'

אם עד היום, איש לא ההין לחשוב על בניה לגובה בערים ובריכוזים חרדים, התוכנית המהפכנית של בניית מגדלי מגורים במתחם ישיבת חברון - טורפת את כל הקלפים | הוועדה המחוזית בירושלים אישרה את התוכנית הגרנדיוזית של ישיבת חברון לבניית מגדלי מדורים בני 30 קומות שעשויה להוביל לפתרון מצוקת הדיור | 'כיכר' עם כל הפרטים (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ"ד באדר א' תשפ"ד | 04.03.24
רחבת ישיבת חברון בגבעת מרדכי (צילום: ארכיון כיכר)

מהפכה של ממש בירושלים: לאחר עשרות שנים שגדולי ישראל התנגדו לבנייה לגובה בשכונות החרדיות בירושלים ובכלל, בכל הריכוזים החרדיים, בשל חשש מחילול שבת בשימוש במעלית שבת, לראשונה התקבל אישור להקמת בניין רב קומות בשכונת גבעת מרדכי בעיר - מגדל מגורים בן 30 קומות.

מי שיסתובב בריכוזים החרדיים ברחבי הארץ, יבחין כי אין בניינים שגובהם יותר מארבע או חמש קומות. בשנים האחרונות, החלה בנייה גבוהה יותר וברוב המקומות החרדיים - כולל בעיר בני ברק, ניתן להבחין בבניינים שגובהם הוא לפחות שמונה או תשע קומות.

הבסיס לכך הוא החלטת גדולי ישראל לפחות מאז הקמת המדינה, לבנות בנייה כמה שיותר נמוכה, בין היתר בשל החשש משימוש במעליות שבת. אלא שבשנים האחרונות, ישנם בעלי עסקים חרדים, שהבינו כי את מצוקת הדיור החרדית ניתן לפתור רק במציאת פתרונות אמיתיים באמצעות בנייה לגובה ושימוש במעלית שבת.

כעת, כאמור, הוחלט בישיבת חברון, לה יש שטח גדול בגבעת מרדכי, להפוך את השטח שבבעלותה למרכז נדל"ן יוקרתי, עם שני מגדלים בני 30 קומות ובהם מאות דירות שיכללו גם מרכזי מסחר ועוד, מה שצפוי להניב לישיבה רווח עצום וביטחון כלכלי לאורך שנים.

כבר לפני למעלה משנה, ישיבת חברון הגישה את התוכניות הגרנדיוזיות שלה ול'כיכר השבת' נודע כעת, כי הוועדה המחוזית בירושלים אישרה היום (שני) את המבנים בני ה-30 קומות והתוכניות שהוגשו לוועדה.

מי שמרכז את הפרויקט הוא מנהל הישיבה ועסקן מוכר מאוד בציבור החרדי, הרב שלמה קרלשטיין, שעמל בשנה האחרונה להשיג את האישורים הנדרשים מול העירייה.

בין היתר הוסכם כי במגדלים תופעל מעלית שבת, עם הכשר הלכתי עבור הדייירים החרדים, שיקנו דירות במתחם המגדלים.

עסקן ירושלמי בכיר, המעורב בתחום הנדל"ן החרדי בירושלים, אומר היום ל'כיכר השבת' כי "במידה והרעיון של ישיבת חברון יקרום עור וגידים, זה יהיה פיילוט חרדי לא רק לירושלים, אלא לכל הארץ, כי ברגע שהמחסום של בניה לגובה יורד מסדר היום, אנחנו צפויים לראות בקרוב בכל הריכוזים החרדיים בניה לגובה, ובכך נוכל לפתור את המצוקה האמיתית של הדיור החרדית לפחות לכמה שנים טובות".

התוכניות שהוגשו לעירייה:

התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה
התוכניות שהוגשו לעירייה

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר