אהבת (התורה?) העם והארץ

"בצלאל סמוטריץ': אם נחטפת, תמצמץ" // טור דעה 

השר בצלאל סמוטריץ' נתפס מאז ומתמיד בעיני הציבור החרדי כגורם הביניים שבין הציבור החרדי לזה הכללי. אדם שאינו חרדי אך כזה שאפשר לסמוך עליו בכל מה שקשור ליחסי דת ומדינה, שמירה על בחורי הישיבות ולימוד התורה, ובכלל יהודי עם 'לב חם' ללומדי התורה | מה שהתרחש אמש כאשר השר "התהפך" על בחורי הישיבה העוסקים בתורה הקדושה גרם לתחושת הלם ונבגדות (דעה) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
בצלאל סמוטריץ' (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הלם. נבגדות. כעס. כל התחושות הללו מתארות היטב את הלך הרוח של הציבור החרדי שנחשף אמש (שלישי) לדבריו הקשים של השר בצלאל סמוטריץ' נגד לומדי ועמלי התורה הקדושה.

סמוטריץ' הוא לא בנט. השר סמוטריץ' הוא יהודי עם כיפה סרוגה גדולה על ראשו, כזה שחשבנו שאפשר לסמוך עליו, לפחות בכל מה שקשור ליחסי דת ומדינה.

השר סמוטריץ', כך חשבנו לפחות עד אתמול, הוא יהודי עם ערכים, אמנם פוליטיקאי, אבל פוליטיקאי שלא יקריב את ערכיו עבור ספרות גבוהות יותר בסקרים החודשיים.

הציבור החרדי נבדל מהציבור הדתי לאומי בהרבה מובנים. ההשקפה עליה חונך עולם התורה שונה במהות ובתכלית מאחותו הדת"לית. אך כאשר מגיעים לציבור החרד"לי, בוגרי ותלמידי ישיבות כמו הר המור, אולי גם 'מרכז הרב' וכדומה, הבדלי ההשקפה מסתכמים פעמים בנושאים בודדים בלבד.

השאלה 'אם לומר או לא הלל ביום העצמאות' ויחס ה'דעת תורה' למדינת ישראל אינה בדיוק נושא שמטריד ביום יום את הציבור החרדי שנלחם בחירוף נפש על זכות קיומם של לומדי התורה הקדושה שלולא הם היה העולם שומם.

אז חשבנו שאפשר לסמוך לפחות על הציבור הזה, על הציבור האמוני, זה שבעצמו לומד את התורה הקדושה בעמל, גם אם אחרי כמה שנים הוא בוחר להתגייס.

אנחנו כמובן לא מסכימים על החלק הזה, על הגיוס לצה"ל עם כל הקלקולים הנוראיים שבאים ממנו, אבל לפחות דבר אחד ידענו עד עכשיו: אנחנו חולקים ערך משותף ואהבת אמת לתורה הקדושה וללומדיה.

לפני מספר שנים כתבתי לו לשר סמוטריץ' באחת ממערכות הבחירות הבלתי נגמרות בלשון הזו: "אני לא מתרשם מהקמפיין שלכם ששמירת התורה הקדושה בארץ ישראל, ההגנה על לומדי התורה, על הגיור, הכשרות ועוד ועוד היא במרכז העניין. באופן אישי אני רוצה להאמין שאם ירצו לפגוע באברכים ותלמידי ישיבות, בלימוד התורה, בפסח ועוד, שאתה וחבריך תילחמו כמו אריות כמו שאתם תילחמו נגד חלוקת הארץ".

השר סמוטריץ' ענה לי אז בהודעה חוזרת בזו הלשון: "תנוח דעתך. אין מי שדואג לתורה וליהדות יותר מאיתנו. כל השנים". והאמנתי.

האמנתי לו.

ובעצם, למה לא להאמין לו? האם היה עד כה אירוע בו הציבור החרדי נבגד על ידי היהודי הזה? האמת שלא.

עד אמש.

אתמול הפך סמוטריץ' לבנט 2024, או כמו שאומרים אצלנו, בציבור החרדי ששומר על הזהות שלו: בנט תשפ"ד.

כנראה שגודל הכיפה באמת לא משנה. כנראה שמה שאמרו לנו המשגיחים על ה"השקפה הטהורה" שהיא הבסיס ליהדות, היה באמת נכון. אולי צדקו המשגיחים שלימדו אותנו שכאשר ההשקפה "עקומה", גם אם אתה ירא שמיים, בסוף זה לא יעזור.

עברתי על דבריו של השר סמוטריץ מיום אמש, וחיפשתי נחמה פורתא. חיפשתי מילה אחת על ערך התורה הקדושה, על החשיבות לאפשר ללומדי התורה להמשיך ללמוד בלי הפרעות, ביקשתי ולא מצאתי.

מתברר לכאורה, שלפי ההשקפה של סמוטריץ', אם יש לו השקפה, גם לומדי התורה צריכים להתגייס. סמוטריץ' הצטרף אמש לכאורה ללפיד ולאלו שרוצים לעקור בחורי חמד מהסטנדרים והגמרות, מהרשב"א והשיעור כללי, מהריטב"א ור' שימען.

ישנן שני דרכים לכאורה להסביר את אמירותיו החמורות של סמוטריץ' אתמול. האפשרות הראשונה היא שהשר סמוטריץ' מנסה לקושש קולות ולהרחיב את הבייס שלו כי הוא רואה את מצבו העגום בסקרים. ייתכן והשר יודע שלולא ירחיב את יריעתו גם לציבור הדת"ל הפחות "חזק", אזי יאבד את מקומו בכנסת.

אם זהו ההסבר, אכן עצוב הדבר שיהודי שחשבנו לירא שמיים מקריב את השקפותיו ככל פוליטיקאי אחר.

אך האפשרות השנייה למעשה גרועה הרבה יותר. ייתכן שהשר רואה את הלך הרוח בציבור הדתי לאומי, וכן גם זה ה"חזק", "והנה איננו עמו כתמול שלשום". אולי סמוטריץ' רואה שגם הציבור האמוני יותר באוכלוסייה שהוא מייצג מתחיל "להתהפך" על הציבור החרדי. אולי בעצם השקפת העולם של הציבור הדתי לאומי - אולי אפילו דווקא החזק, היא זו שדורשת כעת לעקור יהודים צעירים מספסלי בית המדרש.

אבל יש לי אופטימיות מסוימת. אולי מישהו לוחץ על השר סמוטריץ'? אולי זו אינה דעתו האמיתית וגורמים מאחורי הקלעים מכריחים אותו לומר דברים שהוא אינו חושב? אם כן, השר סמוטריץ' - תמצמץ נא.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר