"אין צורך בהתייצבות״

"להפסיק לשלוח בחורים ללשכת הגיוס" | זו ההוראה החריגה של ועד הישיבות 

בעקבות ביטול מעמדם החוקי של לומדי התורה בארץ, ועד הישיבות מפרסם היום שורת הנחיות חדשה לראשי ומנהלי הישיבות בהם תלמידים הנדרשים להתייצב בלשכת הגיוס: "בעת הזו, עד להודעה חדשה - אין צורך להגיע פיזית ללשכת הגיוס" | מודעות הסבר נתלו בתוככי הישיבות בארץ | וגם: העימות שנרשם בין מפגינים לתלמידים בלשכת הגיוס בתל השומר (עולם הישיבות)

איצלה כץ | כיכר השבת |
חרדי בפתח לשכת הגיוס בירושלים | אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

ועד הישיבות עדכן הבוקר (ראשון) את ראשי ומנהלי הישיבות והכוללים, בהם לומדים אברכים צעירים המחויבים בגיוס לצה"ל על פי חוק, כי מהיום ועד להודעה חדשה, אין כל צורך בהתייצבות בלשכות הגיוס, היות ואין אופציה כרגע לקבל דיחוי גם לאלה אשר תורתם אומנותם.

ב'ועד הישיבות' מחריגים את אלו אשר מעמד בן ישיבה הוסר מהם והושב לאחרונה: אלו יצטרכו להתייצב בלשכות הגיוס לפי הסיכומים המוקדמים שסוכמו עבורם, אולם מומלץ להתייעץ עם הוועד לפני כל התייצבות שכזו.

בוועד מחריגים גם תלמידי ישיבות אשר הוסדר להם מעמד "חריגים" וקוראים גם להם להמשיך עם ההתייצבות - בכפוף להתייעצות עם ועד הישיבות בטרם כל התייצבות.

הסיבה להחרגה, מסביר בכיר ב'וועד הישיבות' בשיחה ל'כיכר השבת': "בחודשים האחרונים לא ניתנו דחיות אלא הוגשו תצהירים ששר הביטחון אישר מתוקף הסמכות שהעניקה לו הממשלה. כעת, אין לשר הביטחון שום סמכות לאשר תצהירים וממילא אי צורך בהתייצבות".

לגבי אותם חריגים שכן יצטרכו להמשיך להתייצב, הוא מסביר: "הם חייבים להמשיך להתייצב היות ומעמדם תלוי בהתייצבות. אם הם לא ימשיכו להתייצב - גם כאשר יוסדר מעמדם של בני הישיבות - זה לא יעזור להם כי הם יוגדרו כבר כעריקים ולכן הם חייבים להמשיך את התהליך".

הודעת ועד הישיבות מגיעה לאחר פרסום על תקרית חריגה בלשכת הגיוס בתל השומר במדור בני הישיבות, כאשר לפי הדיווחים, מאות בחורים פרצו לתוככי המדור בניסיון להשיג דיחוי ברגעים האחרונים בהם אפשר היה להשיגו.

בכך, מכיר ועד הישיבות בפקיעת מעמדם של לומדי התורה בארץ לפי פסיקת הבג"ץ והנחיית היועמ"שית: אין כל מעמד חוקי ללומד תורה אשר תורתו אומנתו, להימנע מגיוס לצה"ל.

בחורי ישיבה אשר שוחחו עם 'כיכר השבת' אומרים: "לבינתיים, למרות הפחד מהורדת התקציבים, בסה"כ נמנע ביטול תורה של אלפי לומדי תורה שנאלצו כל כמה חודשים לבזבז סדר א' שלם על התייצבות בלשכת הגיוס".

הבחורים מסבירים: "הרי ברור לכל כי אף אחד לא הולך לעזוב את הסטנדר ולשרת בצה"ל. מה יהיה? אולי סנקציות כלכליות. אולי קשיים למי שנאלץ ליסוע לחו"ל. אבל גיוס לא יהיה בכל מקרה. מה כן? לא מתייצבים בינתיים".

"גם כאשר הכל יסתדר בעזרת השם", הם מסבירים, "לא יחייבו אותנו להתייצב למפרע כך שהרווח הוא נטו אלפי שעות לימוד. ומעז יצא מתוק בעזרת השם".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר