האטימות המשטרתית חוצה שיאים מחרידים

לצד אשתו הבוכייה ובנו הפעוט: אברך נעצר בגלל תלונת שווא, והוכרח לחלל שבת ע"י שוטרים

חזקי, אברך צעיר ממודיעין עילית, מגולל היום בפני 'כיכר השבת', סיפור הזוי עם המון אטימות וחוסר התחשבות | לדבריו, המשטרה אילצה אותו יחד עם רעייתו ובנם הקטן, להישאר במחסום עופר, בשל טעות אנוש, וגרמה לו לחלל שבת בכוח, למרות התחנונים שלו ושל אשתו שנכנסה לטראומה מהמקרה | המשטרה בחרה שלא להתנצל בתגובתה ואף האשימה את האברך (חרדים)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
סמוך למחסום המדובר (צילום: גיל יערי/פלאש 90)

זה סיפור המלמד על חוסר התחשבות ואפילו אטימות מוחלטת של משטרה במדינה יהודית, כלפי יהודי שומר תורה ומצוות, שהתחנן לשוטרים שהוא לא רוצה לחלל שבת, אך דבריו נפלו על אוזניים ערלות והוא, כפי שצפה, נאלץ לחלל שבת.

הסיפור התרחש בערב השבת האחרונה, שעה קלה לפני כניסת השבת והוא נמשך במשך שעתיים לתוך השבת.

חזקי, הוא אברך צעיר ממודיעין עילית, נשוי עם תינוק קטן, שיצא בערב שבת מביתו לעשות את השבת בשכונת בית וגן בירושלים.

בשיחה עם 'כיכר השבת', הוא מגולל מה קרה מעת שהגיע למחסום לפני הכניסה לירושלים: "כשהגעתי למחסום עופר עצרו אותי שוטרים והם אמרו לי שהסיבה למעצר הוא, שהרכב בו אני נוסע רשום להם כגנוב. מה שעלול להתפרש כנכון בשל טעות אנוש ואני אסביר".

לדברי חזקי: "קניתי את הרכב בימים האחרונים, אך בשל סד זמנים לחוץ, עדיין לא הספקתי להעביר בעלות. מה שקרה, הוא שקיבלתי דו"ח יום קודם לכן והמוכר אמר למשטרה שהרכב כבר לא ברשותו, והמשטרה סימנה את הרכב כגנוב".

"למעשה", מספר חזקי, "אני הודעתי מיידית למוכר (גם אברך חרדי - מרכסים, בן למשפחה מוכרת. ח"ב) על הדו"ח ואמרתי לו שאטפל בזה, מכיוון שזה יום שישי לא היה לי פנאי, והמוכר, כך התברר למפרע, עדכן את המשטרה שהרכב גנוב, כדי שהדו"ח לא יירשם על שמו, אז נכון, השוטרים צדקו שעצרו אותו, אך מה שקרה מכאן ואילך זה חמור ומרתיח".

האברך ממשיך לתאר את המקרה: "הייתי במחסום כשעה וקצת לפני שקיעת החמה, סיפרתי לשוטרים את המקרה שקרה, והם, שראו אותו עם אשתי והילד, הבינו שאני לא באמת גנב מכוניות וגם הוכחתי להם שאני קניתי את הרכב, על ידי זה שהראתי להם התכתבויות עם מתווך הרכב והסברתי להם מהי הטעות שנוצרה".

"התחננתי בדמעות", מתאר האברך בשיחה עם 'כיכר השבת', את רגעי הדרמה דקות לפני כניסת השבת: "שלפחות ייקחו אותי למעצר בתחנת משטרה בירושלים, כי אם הם ישאירו אותי, את רעייתי ובני במחסום, ותיכנס השבת, אני אאלץ לעשות כל השבת במחסום, כי יהיה אסור לי ללכת לאף מקום, מכיוון שהמחסום ממוקם במקום שהוא מחוץ לתחום".

"התחנונים שלי נפלו על אוזניים ערלות לגמרי, ומיותר לציין את עוגמת הנפש והלחץ שהיה לאשתי וכל זה בזמן שהתינוק צורח ואני בלחץ נפשי גדול, אני לא אעז בשום פנים ואופן לחלל את השבת, אבל מילא אני, אני מוכן לעמוד במחסום כל השבת, אבל מה אעשה עם אשתי ובני?".

לדבריו, "25 דקות לפני השקיעה, כאשר הוא הבין שאין סיכוי בעולם שישחררו אותו מהמקום, עבר במחסום נהג אמבולנס ממודיעין עילית, שהכיר אותו והבחין במצוקה, בה הוא ורעייתו נמצאים והוא הציע, שמכיוון שהוא בדרך לשערי צדק ואשתי צריכה לבית וגן, הוא ייקח אותה, וכך הווה, אשתי ובני בן השנה עלו לאמבולנס ונסעו למקום האירוח שלנו בירושלים".

ופה, לדברי חזקי הסיפור מתחיל: "כשנכנסה השבת, נשארתי כאמור לבד עם השוטרים במחסום, כאשר לבינתיים קיבלתי על עצמי את קדושת השבת והתפללתי קבלת שבת וערבית. החיילים במחסום נתנו לי לעשות קידוש. לקראת השעה 9 וחצי בלילה מגיע אלי השוטר כדי לקחת ממני פרטים, ואני עניתי לו בטבעיות, כי אני יהודי ואסור לי לתת לו את הפרטים שלי. חזרתי על התשובה הזו כמה פעמים, עד שהשוטר התייאש מלקחת את הפרטים והחליט לשחרר אותי - וזאת אחרי שהם שלחו ניידת לבעלי הרכב הקודם והבינו שהסיפור שסיפרתי הוא מדויק לחלוטין".

"ואז, כאשר יגורתי - בא", מספר חזקי, "אמרתי לשוטר שזה מה שביקשתי כל הזמן, מכיוון שאני חרדי שומר שבת, אסור לי ללכת יותר מתחום שבת (קילומטר) אז אצטרך להישאר במחסום. כעבור כמה דקות מגיע קצין אחר יותר בכיר ואמר לי כיוון שאני מפריע לפעילות במקום אז חובה עלי לעזוב את המקום. ניסיתי להסביר לו שאסור לי ללכת לשום מקום, והצעתי שאעמוד בשוליים ליד המחסום עד צאת השבת".

"הקצין", מתאר האברך בדמעות, "אמר לי בתגובה כי אני חייב לעלות לניידת ועוצרים אותי, התחננתי שלא יגרום לי לחלל שבת ושאני שמור תורה ומצוות ואסור לי. ראיתי שזה לא עוזר ומנסים לקחת אותי בכוח מהמקום תפסתי בגדר לידי - ולא הסכמתי לעלות לניידת. מיד השוטרים תפסו אותי בכוח ובאלימות מיותרת נגדי וזרקו אותי לניידת, לקחו אותי לירושלים וזרקו אותי ליד הר הרצל".

האברך ורעייתו שעדיין בטראומה מסיפר העוועים שנאלצו לעבור בשל טעות אנוש, זועמים על ההתנהלות של המשטרה במדינת היהודים.

בני הזוג מציגים בפני 'כיכר השבת', מספר שאלות נכונות ומרתיחות כאחד: א. למה הם לא שחררו אותנו כבר קודם כניסת שבת? היה להם כבר את כל הפרטים שלי פלוס הרישיון של הרכב שהיה כבר אצלם... (כבר התברר קודם שבת שלא גנבנו את הרכב). ב. למה הם בכלל השאירו אותי במחסום ולא לקחו אותי לפני שתיכנס השבת לתחנת משטרה בירושלים או תחנה קרובה?".

עוד תוהים בני הזוג ובצדק: "איך ייתכן שבמדינה יהודית גורמים ליהודי חרדי שומר תורה ומצוות לחלל שבת" איך קורה דבר כזה שעוצרים יהודי רק בגלל שהוא לא הסכים לחלל שבת?".

חשבנו שבדוברות המשטרה יתעלו על עצמם ויספקו תשובות או לפחות התנצלות בפני אותו אברך עדין נפש, אך זו התגובה שהתקבלה: "ביום שישי, בשעות אחר הצהריים, הגיע רכב שנעצר לבדיקה על ידי כוחות הביטחון במעבר עופר שבעוטף ירושלים. מאחר והרכב נחשד גנוב, עוכב הנהג לבדיקה. רק לאחר כניסת השבת אומתה גרסתו והוא שוחרר לדרכו. משסרב לעזוב את מהמקום ולאחר שהוצעו לו מספר חלופות, עוכב הנהג ושוחרר בירושלים".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר