"על מערכת הביטחון לפעול לגיוסם"

היועמ"שית: על המדינה להציג תוכנית לגיוס חרדים תוך 20 יום; שוללת ייצוג נפרד לממשלה

במכתב שנמסר למזכיר הממשלה יוסי פוקס ע"י המשנה ליועמ"שית גיל לימון, מלבד הארכה בת חודש למדיה עד ה-30.04, היא שוללת את האפשרות כי המדינה תקבל ייצוג משפטי נפרד בטענה כי הממשלה טרם הציגה את עמדתה ומשכך "לא ברור ביחס לאיזו עמדה ממשלתית מבוקש מתן אישור לייצוג נפרד" (פוליטי, משפט, חרדים)

איצלה כץ | כיכר השבת |
גלי בהרב מיארה (צילום: onatan Sindel/Flash90)

המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, גיל לימון, הגיב היום (חמישי) למזכיר הממשלה יוסי פוקס שדרש מהיועמ"שית לקבל היתר להגשת ייצוג נפרד לחוק הגיוס בשל הפערים הבלתי ניתנים לגיושר בין עמדת הממשלה לעמדת היועמ"שית, ובו הוא מביא את דעתה של בהרב-מיארה השוללת מתן ייצוג נפרד.

במכתב הוא כותב בשם בהרב-מיארה כי "מתן אישור לממשלה או לחבריה לייצוג משפטי נפרד, הוא חריג".

"כאשר מדובר בייצוג נפרד של הממשלה, כפי שביקשת" נכתב, "בעניין הנוגע בחוקיות עבודתם של משרדי ממשלה מסוימים, ניתן לבחון את האפשרות לעשות כן, רק לאחר שקיימת עמדה מסוימת של ממשלת ישראל, והיועצת המשפטית לממשלה בחנה עמדה זו ומצאה כי אין בידה להגן עליה מבחינה משפטית".

"בנקודת הזמן הנוכחית, טרם הוצגה בפנינו עמדה ממשלתית ביחס לסעדים המבוקשים בעתירות שבנדון. המשנה ליועצת המשפטית לממשלה" כתב לימון לפוקס על דעת היועמ"שית.

"בעניין הגיוס" מוסיף לימון לכתוב, "האחריות לנושא מוטלת על משרד הביטחון, ובעניין זה להבנתנו מתנהל בימים אלו שיח בדרגים שונים בעניין גיבוש הצעת חוק ממשלתית; בנושא התמיכות – האחריות מוטלת על משרד החינוך שפרסם את מבחן התמיכה הרלוונטי, ועל משרד האוצר".

"היועצים המשפטיים של משרדים אלה לא מסרו לנו כי קיימת עמדה של השרים המופקדים על העניין, אשר תוקפה על ידי הממשלה" הוא מנמק. "לפיכך, לא ברור ביחס לאיזו עמדה ממשלתית מבוקש מתן אישור לייצוג נפרד, וממילא לא ברור על סמך מה כתבת כי "אין כל אפשרות לגשר על הפער המהותי בין עמדת היועצת המשפטית לממשלה לעמדת הממשלה הן בסוגיית הגיוס והן בסוגיית התמיכות".

לסיכום, הוא מותיר פתח לממשלה לקבל ייצוג נפרד - "קודם לבקשה לייצוג נפרד על ממשלת ישראל להציג עמדה שבכוונתה להציג בפני בית המשפט העליון בתשובה לעתירות".

היועמ"שית מתייחסת גם לנושא הגיוס ומתריעה בממשלה כי עליה לפעול לגיוס חרדים באופן מיידי וכי אין למדינה כרגע כל סמכות להעניק פטור לתלמידי ישיבות בגילאי גיוס: "בהתאם להוראות חוק שירות ביטחון - החל מיום 1.4.2024 אין מקור סמכות למתן פטור גורף של תלמידי ישיבות מגיוס לשירות צבאי".

"על מערכת הביטחון לפעול לגיוסם לשירות צבאי על פי דין. כמו כן, על המדינה להציג בפני בית המשפט עד ליום 30.4.2024 כיצד היא פועלת ליישום המצב המשפטי המתואר" הוא כותב בשמה של בהרב-מיארה.

"התפיסה העולה ממכתבך שבסמך, לפיה הממשלה יכולה בינתיים להימנע מגיוס בני ישיבות, למרות שאין מקור נורמטיבי לכך, אינה מעוגנת ביסוד משפטי" הוא מדגיש.

"נזכיר", הוא מוסיף, "כי ביום שני האחרון, ,8.4.2024 דחה בית המשפט העליון בקשה מטעם איחוד הישיבות באר"י למתן צו ביניים שיעגן את ההנחיה המוצעת במכתבך ביחס לסוגיית גיוסם של תלמידי הישיבות, ושיורה למדינה להימנע מהוצאת צווי גיוס לתלמידי ישיבות עד להכרעה בעתירה, עד לדיון בה או עד להגשת התצהיר המשלים מטעם המדינה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר