כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
סיפור למוצ"ש

מה קרה בשמחת תורה כשהמלאכים הלכו "לסדר" את גן העדן

בבוקרו של שמחת תורה, המלאכים הלכו "לסדר" את הגן עדן, ולפתע מצאו שם "חפצים" שלא היה מובן להם, מה הם עושים בגן עדן | סיפור חסידי למוצאי השבת (חסידים)

הרב אהרון ראובן | כיכר השבת |
ציון הבעל שם טוב הקדוש זכרו יגן עלינו (מענדי הכטמן, פלאש 90)

על מה התגאה מלאך מיכאל על מלאך מט"ט?

סיפר האדמו"ר הזקן בשם הבעל שם טוב הקדוש, על המעלה והחשיבות של שמחת תורה, ואמר, שהציבור קם בשבת ויום טוב יותר באיחור, ממה שקם ביום חול. 

ובפרט, בגלל ההקפות וסעודת יום טוב של ליל שמחת תורה, הם ישנים קצת יותר, אבל,  בשמחת תורה - המלאכים לא עושים את ה"עבודה" שישראל עושים, ועל כן, בשמחת תורה הם קמים בשמחת מוקדם – כתמיד. 

המלאכים רוצים לומר שירה לפני הקב"ה, אבל, בלי 'נשמות' - הם אינם יכולים לעשות זאת, כמו שכתוב: "ברן יחד כוכבי בוקר"(איוב, ל"ח, ז'). 

בבוקרו של שמחת תורה, המלאכים הלכו "לסדר" את הגן עדן, ולפתע מצאו שם "חפצים" שלא היה מובן להם, מה הם עושים בגן עדן: גרביים, נעלים... הם מאוד תמהו, כי היו רגילים למצוא בגן עדן: ציצית, תפילין... אבל לא נעלים וגרביים... 

המלאכים הלכו לברר את הענין אצל המלאך גבריאל, וענה להם המלאך גבריאל – שה'סחורה' הזאת שייכת לו! ואמר להם, שה'סחורה' הזאת נשארה מהריקודים של היהודים שרקדו בשמחת תורה עם התורה, והתחיל לספור את המנעלים, אלה מקאמינער, אלה ממעזריטש וכו'

ובזאת התגאה המלאך מיכאל על המלאך מט"ט (מטטרו"ן) [עמק המלך, שער עולם התוהו], שהוא יעשה "כתר" יותר מעולה לקב"ה מהמנעלים שנקרעו בריקודי שמחת תורה, וזהו - כתר יותר מעולה, מהכתר שעושה המלאך מט"ט, שהוא קושר קשרים לקונו - בתפילותיהם של ישראל (ספר השיחות תש"א). 

מאמרותיו של הבעל שם טוב הקדוש 'צידה' לדרך לשבוע טוב ומבורך

סגולה לתפילה בכוונה כל השנה: החוזה מלובלין אומר בשמו של הבעל שם טוב הקדוש, שאמר, שנאמר לו מפי אליהו הנביא זכור לטוב, שמי שמתפלל בכוונה כראוי, בשלושה הימים: "הושענא רבה, שמיני עצרת ושמחת תורה", אז מסוגל להתפלל כל השנה בכוונה (שער יששכר). 

"אתה הראת לדעת כי ה' הוא האלוקים":

הבעל שם טוב הקדוש היה נוהג בזמן ההקפות בשמחת תורה, לומר בעצמו הרבה מהפסוקים של: "אתה הראת לדעת כי ה' הוא האלוקים", ולפעמים גם היה מבאר את הפסוקים, ובחלק מהפסוקים היה מכבד את ה'חברא קדישא' (ספר השיחות, תש"ד). 

"עץ חיים היא למחזיקים בה, ותומכיה מאושר":  

אומר הבעל שם טוב הקדוש: "ושומחיה מאושר", את התיבה:

"תומכיה" אפשר לקרוא כאילו "ושומחיה" (שי"ן שמאלית).

שמי שמשמח עצמו (= שומח עצמו) עם התורה, ומשמח את התורה, זוכה להיות מאושר בבנים ובני בנים, עוסקים בתורה ובמצוות. 

אמר האדמו"ר ה"צמח צדק":

הבעל שם טוב הקדוש אמר תורה זו לפני מאה שנה, וגם עתה הוא אומר תורה זו בגן עדן (ספר השיחות תרצ"ט, עמוד 306). 

בשבת בראשית מאיר אור מיוחד - אור החכמה:

אומר הבעל שם טוב הקדוש: "אור החכמה" - האור והחיות של החכמה, המאיר בעוצמה בשבת בראשית, נמשך ומאיר על כללות השנה, וממנו כל ימי השנה מקבלים אור וחיות (ספר השיחות תש"י). 

יהי רצון שאור התורה יאיר על כל אחד מישראל, ויזכו לשנה טובה ומבורכת, בכל הברכות והישועות בגשמיות וברוחניות, אמן!

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר